Teatr Dramatyczny zaprasza na spotkanie z Małgorzatą Niemirską, które odbędzie się w ramach cyklu HORYZONTY/Halina i jej siostry 24 lutego o godz. 19.00. Rozmowę poprowadzi Anna Sańczuk.
Małgorzata Niemirska od ponad pięćdziesięciu lat związana jest zawodowo z Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Tutaj po ukończeniu warszawskiej PWST w 1970 roku zadebiutowała w roli Królewny w spektaklu „Marchołt gruby a sprośny” w reż. Ludwika René. Była Klarą w „Zemście” Fredry w reż. Gustawa Holoubka, Celimeną w molierowskim „Mizantropie” i Joanną w „Kubusiu Fataliście” w reż. Witolda Zatorskiego, Elmirą w „Biedaczku vel Tartufie” w reż. Marka Walczewskiego, a także Ciotką z Titisee w „Wymazywaniu” Bernharda w inscenizacji Krystiana Lupy.
Do Dramatycznego przyjmował ją Jan Bratkowski. Tutaj na scenie spotkała swoją ukochaną profesor Ryszardę Hanin oraz wschodzące gwiazdy polskiego teatru i filmu: Piotra Fronczewskiego, Magdalenę Zawadzką, Macieja Damięckiego, Jadwigę Jankowską-Cieślak czy Olgierda Łukaszewicza.
W Dramatycznym poznała swoich mistrzów i mistrzynie tworzących legendę tego miejsca. Choć największą rozpoznawalność przyniosła jej rola Lidki Wiśniewskiej w serialu „Czterej pancerni i pies”, widzowie i recenzenci z niecierpliwością czekali na jej kolejne role teatralne. Każda napotkana w teatrze osoba to oddzielny rozdział w życiu aktorki.
„To prawie dom” – mówi o Teatrze Dramatycznym, w którym nadal tworzy zapadające w pamięć role, inspirując pokolenia młodszych twórców. W ostatnich latach była to współpraca z Iwoną Kempą, Grzegorzem Chrapkiewiczem, Katarzyną Minkowską czy Weroniką Szczawińską.
Wejściówki w cenie 10 zł dostępne na stronie https://teatrdramatyczny.pl/horyzonty-halina-i-jej-siostry oraz w kasie biletowej. W sprawie rezerwacji prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Widzów. Godziny pracy: poniedziałek - piątek: 9.30 - 17.00/ tel. 721 223 372/ [email protected]/
O cyklu:
W 2025 roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Haliny Mikołajskiej – wybitnej aktorki i reżyserki, artystki przez lata związanej z Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Halina i jej siostry to cykl spotkań z aktorkami, dla których Dramatyczny tak jak dla Mikołajskiej, w burzliwych latach pięćdziesiątych XX wieku, stał się miejscem zawodowych wyzwań, twórczych spotkań i scenicznych kreacji docenianych przez widzów i krytyków.
Kuratorką cyklu jest Anna Sańczuk.
Biogram kuratorki:
Anna Sańczuk - dziennikarka, historyczka sztuki, autorka podcastów i programów poświęconych kulturze. Stała autorka magazynu Vogue Polska (dział kultura oraz podcasty: JAK ONA TO ROBI i - wspólnie z Katarzyną Kasią FILOZOFIA JEST DLA DZIEWCZYN). Współpracuje z Newsweekiem (Strefa kultury), redakcją Spotkań z zabytkami, Programem 1 PR i Halą odlotów w TVP Kultura oraz festiwalami, m.in. Ciało/Umysł - Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu, Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny czy Big Book Festival.
***
Fotografie na grafice:
„Nasze czasy”, reż. W. Szczawińska, fot. Karolina Jóźwiak
„Alpejskie zorze”, reż. R. Sabara, fot. S. Okołowicz
„Kobiety bez znaczenia”, reż. G. Chrapkiewicz, fot. K. Chmura
„Wymazywanie”, reż. K. Lupa, fot. Stefan Okołowicz
„Szaleństwo Jerzego III”, reż. F. Bajon, fot. S. Okołowicz
Zdjęcia pochodzą z zasobów Archiwum Artystycznego Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka w Warszawie.