EN
22.06.2022, 09:20 Wersja do druku

Warszawa. Spotkanie wokół książki „Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum” w IT

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 22 czerwca o godz. 18.00 na spotkanie z cyklu „Książka w teatrze” poświęcone książce „Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum” Anety Kielak-Dudzik. Bezpłatne zaproszenia na wydarzenie dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Janusz Warmiński – wybitny reżyser, słynny dyrektor Teatru Ateneum, organizator międzynarodowego ruchu teatralnego – był w polskim teatrze powojennym jedną z pierwszoplanowych postaci. I on, i jego teatr mają wreszcie swoją biografię – pasjonującą, wielobarwną opowieść o życiu teatru i życiu w teatrze.

Wydaniu książki towarzyszy, przypadające w bieżącym roku, stulecie urodzin Janusza Warmińskiego. Autorka broni politycznej niezależności dyrektora, uważnie śledzi okoliczności, które warunkowały jego biografię i istnienie jego teatru. Wreszcie, dokumentuje artystyczne dokonania Teatru Ateneum Janusza Warmińskiego – jednej z najważniejszych scen Warszawy.

Rozmowę z udziałem Barbary Osterloff (historyk teatru), Macieja Wojtyszki (reżyser teatralny i telewizyjny) i autorki Anety Kielak-Dudzik poprowadzi Elżbieta Zimna. Fragmenty książki przeczytają aktorzy Teatru Ateneum: Maria Ciunelis i Grzegorz Damięcki.

Cykl spotkań KSIĄŻKA W TEATRZE poświęcony jest najnowszym publikacjom o szeroko pojętej tematyce teatralnej.

Twórcy teatralni, znawcy i miłośnicy teatru, wspólnie z publicznością, rozmawiają o najświeższych wydawnictwach dotyczących historii i teorii teatru, krytyki teatralnej, performatyki, scenografii, wspomnień i biografii ludzi teatru, a także najnowszej dramaturgii.

Spotkaniom często towarzyszy krótki program artystyczny: czytanie fragmentów omawianych tekstów przez wybitnych aktorów, spektakle, piosenki, pokazy slajdów. Przed każdym ze spotkań można kupić omawianą książkę w promocyjnej cenie.

Dotychczasowe spotkania w ramach cyklu można obejrzeć na kanale YouTube IT.

Źródło:

Materiał własny