EN

13.05.2022, 13:03 Wersja do druku

Warszawa. Spotkanie wokół albumu „WST x 40 +. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2021”

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy zaprasza na spotkanie wokół albumu „WST x 40 +. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2021”, które odbędzie się w sobotę 21 maja o godz. 16.30 w Sali im. Witolda Zatorskiego w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy (PKiN).

fot. Weronika Łucjan-Grabowska

Warszawskie Spotkania Teatralne to festiwal szczególny, zasługuje więc na szczególną pamięć. Zorganizowany po raz pierwszy w 1965 roku szybko stał się bardzo ważną instytucją polskiego życia teatralnego, a z czasem zyskał własną legendę. Różne koleje losu sprawiły, że choć festiwal liczy 57 lat, miał 41 edycji. Ich historię przypomina specjalne wydawnictwo: „WST x 40 +. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2021”.

Książka zawiera bogato ilustrowaną dokumentację wszystkich edycji WST. Podstawą publikacji jest bogata dokumentacja archiwalna, bo jak mawiał profesor Zbigniew Raszewski, to od niej zaczyna się historia teatru. Syntezę fascynujących dziejów festiwalu przedstawia Barbara Osterloff, a Szymon Kazimierczak dopełnia ją opisem Małych WST, które stały się w ostatniej dekadzie nowym elementem programowym Spotkań. Nieoczywisty komentarz tworzą także indywidualne wspomnienia ludzi związanych z festiwalem: aktorów, reżyserów, kuratorów, organizatorów, krytyków teatralnych i widzów.

Publikacja ma przewrotnie jubileuszowy charakter. Powinna towarzyszyć 40. Spotkaniom, jednak w związku z wybuchem pandemii ta „okrągła” edycja miała wyjątkową formułę – odbyła się tylko w Internecie. Wydawnictwo więc podsumowuje dotychczasową historię Warszawskich Spotkań Teatralnych, a jednocześnie „plus” w tytule pozostaje symbolicznym znakiem ich dalszego trwania. To jeszcze jeden dowód na to, że festiwal nie poddaje się przeciwnościom losu. Ta historia przecież się nie kończy.

W spotkaniu wezmą udział: Dorota Buchwald, Agnieszka Górnicka, Barbara Osterloff, Maciej Nowak, Jacek Sieradzki i Tadeusz Słobodzianek. Rozmowę poprowadzi Wojciech Majcherek.

Spotkanie odbędzie się w sobotę 21 maja o godz. 16.30 w Sali im. Witolda Zatorskiego w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy. Wstęp wolny.

Wydarzenie będzie transmitowane również na Facebooku Warszawskich Spotkań Teatralnych: www.facebook.com/WarszawskieSpotkaniaTeatralne

Wydawca albumu: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy zaprasza również na wystawę towarzyszącą wydaniu albumu "WST × 40 +. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965–2021".

Punktem wyjścia do stworzenia wystawy stały się zdjęcia rejestrujące tętniące energią życie festiwalowe. Nieoczywisty komentarz do fotografii stworzą indywidualne wspomnienia osób związanych z festiwalem: aktorów, reżyserów, kuratorów, recenzentów.

Kuratorzy wystawy: Wojciech Majcherek, Dorota Buchwald, Agnieszka Górnicka. Projekt graficzny wystawy: Joanna Zemanek.

Wystawa prezentowana będzie w Galerii Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy od 19 maja 2022. Galeria jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-18.00 (wstęp wolny) oraz od godziny 18.00 do rozpoczęcia spektaklu (wstęp za okazaniem ważnego biletu na przedstawienie).

42. Warszawskie Spotkania Teatralne ruszają w najbliższy czwartek 19 maja, do zobaczenia w teatrze!

Więcej informacji: www.warszawskie.org

Źródło:

Materiał nadesłany