EN

19.06.2021, 08:10 Wersja do druku

Warszawa. Spacer warszawskimi śladami Zbigniewa Raszewskiego

20 czerwca o godz. 11 Instytut Teatralny zaprasza na spacer warszawskimi śladami Zbigniewa Raszewskiego. Spacer, który poprowadzi Monika Pilch, wyruszy spod Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk (ul. Długa 26/28 w Warszawie).

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Z Warszawą profesor Zbigniew Raszewski związał dojrzały etap swojego życia zawodowego i prywatnego. W tweedowej marynarce, krawacie dobranym do koszuli, z laską i fajką – Profesor wyglądem przypominał brytyjskiego dżentelmena, niespiesznym, statecznym krokiem, przechadzającego się po ulicach miasta. Zafascynowany malarstwem niemieckiego malarza doby romantyzmu Carla Spitzwega przypominał jednego z bohaterów jego portretów – ciepłego starszego Pana, patrzącego na siebie z ironią. Choć Zbigniew Raszewski przemierzył wiele okolic, wybrałam tę najbardziej codzienną trasę, związaną ze spacerem, który w ostatnich latach życia odbywał niemal każdego dnia a także tę, której szczegółowo się przyglądał po premierze ”Dziadów” Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka

– Monika Pilch.

Podczas spaceru odwiedzimy takie miejsca jak: Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, mieszkanie przy ul. Długiej, w którym Raszewski mieszkał od roku 1961, dawną siedzibę Teatru Narodowego przy placu Krasińskich, Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza, Teatr Narodowy i Pomnik Wojciecha Bogusławskiego. Spacer zakończymy w bramie UW i pod Pomnikiem Kopernika.

20 czerwca, godz. 11.00

Prowadzenie: Monika Pilch

Start: Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk,

ul. Długa 26/28 w Warszawie

Wstęp wolny

Projekt „Spacerownik Teatralny” wydobywa z miejskiej architektury miejsca dla teatru niegdyś bardzo ważne, a dziś zapomniane. Dzięki spacerownikowym opowieściom i wspomnieniom chcemy przypomnieć o tych miejscach, skierować na nie uwagę i przywrócić pamięć o nich.

Więcej informacji: spacerownikteatralny.pl

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne