EN

9.02.2021, 11:49 Wersja do druku

Warszawa. Słuchowisko wizualne "Loop" w Komunie Warszawa

Komuna Warszawa wraca po długim pandemicznym zamknięciu. Na początek słuchowisko wizualne „Loop” w reż. Grzegorza Laszuka. Pokazy odbędą się 12 i 13 lutego.

fot. mat. teatru

Loop w muzyce to odtwarzana wielokrotnie sekwencja – pętla wybranych dźwięków. Obserwując życie społeczne odnaleźć można w nim wiele zjawisk podobnych do tej muzycznej pętli. Wyznaczają je pory roku, noc-dzień, potrzeby ciała. Nieuchronnie znajdują swoje odbicie w długofalowych procesach społecznych: wzrastających i opadających wzmożeniach energii, wybuchających i wygasających rewolucjach.

LOOP odnosi się do ostatnich scen debiutanckiej powieści Kurta Vonneguta Pianola. W scenach tych robotnicy po przegranej rewolucji przeciw korporacjom i ich zrobotyzowanym fabrykom z nudów zaczynają naprawiać roboty – to przecież lubią i potrafią robić. Czy taki będzie finał oczekiwanej rewolucji społecznej XXI wieku?

Jak, znając zasadę działania pętli, interpretować sugestywnie brzmiące językowe memy w rodzaju “koniec historii” czy “późny kapitalizm”? Czy jako poważne propozycje rozpoznania dziejowej chwili czy zwykłe dźwięki mantry historii.

reżyseria: Grzegorz Laszuk

z udziałem: Anna Andrzejewska, Anna Wojnarowska, Łukasz Wójcicki

muzyka: Bartek Rączkowski

wideo: Adrian Cognac

KUP BILET ONLINE

***

Spektakl powstał w ramach cyklu Komuny Warszawa Przed wojną / Wojna / Po wojnie

Impulsem, który skłonił Komunę Warszawa do zajęcia się wojną, był ciąg ponurych wydarzeń z ostatnich lat: wojna w Ukrainie i Syrii, Brexit, rządy Trumpa. Coraz częściej pojawia się myśl, że wojna w Europie może przestać być historią. Stąd potrzeba zadania pytań o to: Czy jesteśmy przygotowani do wojny? Czy pamięć o wojnie ułatwia podtrzymanie pokoju? Czy wojna może być sprawiedliwa? Czy polityki historyczne otwierają rany i zbroją społeczeństwa do walki?

W ramach cyklu powstały spektakle:

Cezarego Tomaszewskiego: Cezary idzie na wojnę

Anny Smolar: Ośrodek wypoczynkowy

Grzegorza Laszuka: Hannah Arendt: Ucieczka (koprodukcja Teatr Powszechny, Łódź)

Wojtka Ziemilskiego: Spektakl dla turystów (koprodukcja Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana)

Weroniki Szczawińskiej: Nigdy więcej wojny

Anny Karasińskiej: Dobrze ci tego nie opowiem

Spektakl dofinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne