EN

30.09.2020, 17:33 Wersja do druku

Warszawa. Simona Kossak bohaterką spektaklu

Simonę Kossak otacza legenda i wiele tajemnic. Teraz będzie bohaterką teatralnego spektaklu. W rolę tytułową wcieli się Agnieszka Przepiórska. Premiera przedstawienia "Simona K." już 4 października w centrum innowacji literackich Big Book Cafe na Starym Mokotowie w Warszawie.

mat. organizatora

Zmarła przed trzynastu laty Simona Kossak, polska biolog, profesor nauk leśnych, popularyzatorka nauki, znana przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski nie przestaje fascynować. Jej książki o przyrodzie przeżywają w ostatnich latach renesans popularności, a na swe sztandary wciągnęli ją aktywiści walczący z postępującą degradacją polskich lasów i naturalnych siedlisk rzadkich gatunków zwierząt. Simona Kossak, która w pracy naukowej zajmowała się m.in. ekologią behawioralną ssaków, sama siebie określała mianem „zoopsychologa”. Znana była z radykalnych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie mieszkała przez ponad 30 lat w starej leśniczówce „Dziedzinka”, z dala od cywilizacji.
 
Spektakl „Simona K. Wołająca na puszczy” to opowieść o kobiecie niezwykłej i pełnej sprzeczności. Silnej i zagubionej, bezkompromisowej i wrażliwej, ale przede wszystkim bardzo odważnej. Simona przez całe życie z czymś się mierzy – z nazwiskiem obarczonym legendą pokoleń artystów, oczekiwaniami rodziny, własnym wyobrażeniem szczęścia. Ostatecznie wybiera życie w odosobnieniu, wymagające siły i wiary w słuszność dokonanego wyboru.

Pomysłodawczynią spektaklu jest Agnieszka Przepiórska, która zagra tytułową rolę. Przedstawienie reżyseruje Anna Gryszkówna, a scenografię i kostium zaprojektowała Anna Maria Karczmarska. Autorem tekstu jest jeden z najciekawszych dramatopisarzy młodego pokolenia, Piotr Rowicki. W zamyśle twórców spektaklu Simona Kossak to nie leśny anioł ratujący sarny, ptaki i drzewa. To postać z krwi i kości. Kobieta, którą niełatwo jest zrozumieć i trudno pokochać. Pełna konfliktów, żądna uznania, ale nie w pełni doceniona.

Premiera spektaklu „Simona K. Wołająca na puszczy” odbędzie się w niedzielę 4 października 2020 r. o godz. 20.30 na scenie Big Book Cafe na ul. Dąbrowskiego 81 na Starym Mokotowie w Warszawie. Spektakl zostanie pokazany jeszcze raz,  25 października o godz. 19.00.
Bilety na spektakl w cenie 15 zł są dostępne w serwisie bilety24.pl.

Producentem spektaklu jest Fundacja „Kultura nie boli”, twórca niezależnego centrum innowacji literackich Big Book Cafe oraz Big Book Festival. Przedstawienie pokazywane jest w cyklu „Mały teatr”, w którym artyści mierzą się z ważnymi tekstami prozatorskimi i dramatycznymi oraz przedstawiają ważne dla siebie postaci i tematy.

Więcej szczegółów na www.bigbookcafe.pl

O TWÓRCACH SPEKTAKLU:

Agnieszka Przepiórska – aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka PWSTiF w Petersburgu. Karierę sceniczną rozpoczęła w 2005 r. na scenie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, potem grała w teatrach w całej Polsce m.in. w Bielsku-Białej, Zielonej Górze, Szczecinie, Koszalinie i Warszawie (Teatr Powszechny, IMKA i Konsekwentny). Stworzyła potrójną rolę (Dzika Agnes, HGW, Samotna Matka) w cyklu kabaretowym Pożar w Burdelu. Obecnie w Teatrze Polonia gra w spektaklach „Żeby nie było śladów” oraz „2 000 000 kroków”. Współpracowała z m.in. Moniką Strzępką, Piotrem Ratajczakiem i Władysławem Pasikowskim.

Za role teatralne zdobyła wiele nagród, m.in. na XII Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu, na Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora oraz na Festiwalu Monodramu „Monoblok” i na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu – te ostatnie za spektakl „Tato nie wraca”.

Występowała w serialach takich jak: „Artyści”, „Glina”, „Fala Zbrodni”, „Ojciec Mateusz” i „Druga Szansa”.

Anna Gryszkówna – aktorka i reżyserka. Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego warszawskiej Akademii Teatralnej, na tej uczelni studiowała także reżyserię.

Jako aktorka współpracowała z teatrami warszawskimi, m.in. Studiem Buffo, Laboratorium Dramatu, Teatrem na Woli i Teatrem Dramatycznym, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem TV. Od 2004 roku w zespole Teatru Narodowego.

W dorobku reżyserskim ma m.in. „Poskromienie złośnicy” Shakespeare’a (Teatr im. Solskiego w Tarnowie), „Mężczyznę” Zapolskiej (Teatr Dramatyczny w Warszawie) oraz „Kilka scen z życia wg „Płatonowa” Czechowa” (Teatr Dramatyczny w Warszawie). Za reżyserię „Poskromienia złośnicy” otrzymała wyróżnienie 25. edycji Konkursu Złotego Yoricka w Gdańsku.

Piotr Rowicki – dramatopisarz, autor kryminałów, powieści i książek dla dzieci. Ukończył historię na Uniwersytecie w Białymstoku. Jako dramatopisarz debiutował w 2008 r. sztuką „Przylgnięcie” w reż. Aldony Figury w Laboratorium Dramatu w Warszawie. Na motywach tego tekstu powstał film „Demon” (reż. Marcin Wrona). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym m.in. dwukrotnym zwycięzcą konkursu na polską sztukę współczesną „Metafory Rzeczywistości” organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu. W 2010 roku nagrodzona w Poznaniu sztuka „Chłopiec malowany” (reż. Piotr Ratajczak) przyniosła autorowi tytuł najlepszego dramatopisarza na 11 Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne