EN

13.11.2023, 16:46 Wersja do druku

Warszawa. „Serce” ponownie w repertuarze TR

Na scenę TR Warszawa powraca „Serce” Wiktora Bagińskiego, zrealizowane w ramach programu Debiut TR, wspierającego rozwój najciekawszych reżyserek i reżyserów teatralnych młodego pokolenia. Spektakl będzie można zobaczyć na Marszałkowskiej 8 w dniach 23-26 listopada.

fot. Monika Stolarska / mat. teatru

O spektaklu
Prawie trzydziestoletni Nigeryjczyk mieszkający w Polsce porzuca swoje ledwie narodzone dziecko w 1994 roku. Trzy dekady później jego syn rozpoczyna wędrówkę do serca swojej historii. Co jest prawdą, a co mitem w tej rodzinnej opowieści? Jak zmierzyć się ze stereotypami na temat rasy? Jak uwolnić się od nienawiści?

Serce” jest dokumentalną opowieścią młodego, czarnoskórego Polaka, który wyrusza na poszukiwanie swojego biologicznego ojca. Scenariusz inspirowany opowiadaniem Josepha Conrada bazuje na autobiograficznych zapisach reżysera, Wiktora Bagińskiego i jest próbą wydobycia politycznych znaczeń kryjących się w osobistej historii reżysera. 

Moja tragedia nie polega na tym, że jestem czarny. Moja tragedia nie polega nawet na tym, że jestem czarnym Polakiem. Tragedia, której najbardziej się obawiam — idąc za Jamesem Baldwinem — polega na zaakceptowaniu teologii, która odmawia życia. Chodzi tutaj o dopuszczenie do siebie możliwości bycia podczłowiekiem. Jeśli taka możliwość, a raczej po prostu myśl zostanie dopuszczona, wtedy rozpoczyna się walka o swoje człowieczeństwo. Spektakl ten rezygnuje z dyskursu na rzecz doświadczenia. Doświadczenia utraty i odrzucenia, które to przyniosły cierpienie. Jednak samo poszukiwanie momentu narodzin nienawiści pozwala na beztroską afirmację BRAKU. Braku ojca — Wiktor Bagiński

Obsada: Jan Dravnel, Dobromir Dymecki, Magdalena Kuta, Aleksandra Popławska, Wiktor Bagiński (wideo)
Twórcy i twórczynie
adaptacja i reżyseria: Wiktor Bagiński
scenariusz: Wiktor Bagiński, Martyna Wawrzyniak
scenografia: Ania Oramus
kostiumy: Marcin Kosakowski
światło, wideo: Natan Berkowicz
muzyka: Bartek Prosuł
choreografia: Krystyna Lama Szydłowska

Linia nowych talentów/Debiut TR
Nagroda Debiut TR została powołana w 2015 roku, w ramach Linii nowych talentów. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. 

Warsztaty otwarte
Widzki i widzowie będą mogli wziąć udział w Warsztatach otwartych, poruszających tematykę „Serca”. Warsztaty wprowadzają w świat przedstawiony na scenie i poszerzają konteksty spektaklu. Zajęcia prowadzone są przez pedagogów/pedagożki teatru. Poprzez działania performatywne uczestnicy/uczestniczki spotkania zapoznają się z problematyką przedstawienia i jego formą. 

Źródło:

Materiał nadesłany