EN

6.12.2021, 09:51 Wersja do druku

Warszawa. "Serce" Bagińskiego na platformie nachtkritik.de oraz Festiwalu Boska Komedia

6 i 7 grudnia nagranie spektaklu TR Warszawa "Serce" w reżyserii Wiktora Bagińskiego, zostanie udostępnione na niemieckiej platformie nachtkritik.de, w ramach prezentacji części programu 10. Festiwalu Festiwal Fast Forward, poświęconego młodej reżyserii.

fot. Monika Stolarska

Warto wspomnieć, że spektakl "Serce" w reżyserii Wiktora Bagińskiego, laureata nagrody Debiut TR 2019, otworzył tegoroczny 10. Festiwal Festiwal Fast Forward. Pokaz spektaklu TR Warszawa odbył się w Dreźnie 11 listopada br. na scenie Staatsschauspiel Dresden / Kleines Haus. 

Miesiąc po zakończeniu festiwalu część programu prezentowana będzie w formie nagrań na najważniejszym niemieckim portalu teatralnym nachtkritik.de.

6 listopada br. międzynarodowa publiczność zobaczy rejestrację spektaklu "Serce", o którym Michael Bartsch na nachtkritik.de napisał w swojej recenzji: (...) Spektakl Wiktora Bagińskiego rozpisany na czwórkę aktorek i aktorów, poza wątkami autobiograficznymi, w ciągu zaledwie stu minut przeplata wątki kolonialnego dziedzictwa i rasizmu z kilkoma ponadczasowymi, a zarazem ważnymi dla dzisiejszej debaty publicznej tematami. To (...) żywe teatrum mundi, w którym główny wątek pochodzenia i koloru skóry przenika się z motywem poszukiwania ojca, odkrywania własnej tożsamości, a takę dyskusją o roli mężczyzny w patriarchalnym społeczeństwie i polską debatą o aborcji." Michael Bartsch, "Ojcze, przerażasz mnie!" 

Spektakl będzie dostępny na niemieckiej platformie od 6 grudnia br. od godziny 19.00 do 7 grudnia br. do godziny 19.00. 

9 grudnia br. o godzinie 18.00 "Serce" zostanie pokazane na scenie kameralnej Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, w ramach 14. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego BOSKA KOMEDIA (sekcja konkursowa PARADISO).

Spektakl Wiktora Bagińskiego zagramy ponownie w Warszawie już 14, 15 i 16 stycznia 2022 roku na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. 

SERCE

Prawie trzydziestoletni Nigeryjczyk mieszkający w Polsce porzuca swoje ledwie narodzone dziecko w 1994 roku. Trzydzieści lat później jego syn rozpoczyna wędrówkę do serca swojej historii. Co jest prawdą, a co mitem w tej rodzinnej opowieści? Jak zmierzyć się ze stereotypami na temat rasy? Jak uwolnić się od nienawiści?

“Serce” jest dokumentalną opowieścią młodego, czarnoskórego Polaka, który wyrusza na poszukiwanie swojego biologicznego ojca. Scenariusz inspirowany opowiadaniem Josepha Conrada bazuje na autobiograficznych zapisach reżysera, Wiktora Bagińskiego i jest próbą wydobycia politycznych znaczeń kryjących się w osobistej historii reżysera.

Wiktor Bagiński, reżyser “Serca”, opowiada o tym niezwykle osobistym spektaklu w tych słowach: Moja tragedia nie polega na tym, że jestem czarny. Moja tragedia nie polega nawet na tym, że jestem czarnym Polakiem. Tragedia, której najbardziej się obawiam – idąc za Jamesem Baldwinem – polega na zaakceptowaniu teologii, która odmawia życia. Chodzi tutaj o dopuszczenie do siebie możliwości bycia podczłowiekiem. Jeśli taka możliwość, a raczej po prostu myśl zostanie dopuszczona, wtedy rozpoczyna się walka o swoje człowieczeństwo. Spektakl ten rezygnuje z dyskursu na rzecz doświadczenia. Doświadczenia utraty i odrzucenia, które to przyniosły cierpienie. Jednak samo poszukiwanie momentu narodzin nienawiści pozwala na beztroską afirmację BRAKU. Braku ojca.

TWÓRCY I TWÓRCZYNIE

Premiera spektaklu “Serce” w reżyserii Wiktora Bagińskiego zainspirowany opowiadaniem Josepha Conrada "Heart of Darkness” (“Jądro ciemności”) odbyła się 5 marca 2021 roku na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. Wiktor Bagiński, laureat nagrody Debiut TR 2019 jest także autorem adaptacji; autorką scenariusza “Serca” jest Martyna Wawrzyniak. Autorką scenografii jest Ania Oramus, kostiumy stworzył Marcin Kossakowski, światło i wideo – Natan Berkowicz, muzykę – Bartek Prosół, a choreografię – Krystyna Lama Szydłowska. Asystentem reżysera jest Wojciech Sobolewski, inspicjentem – Piotr Piotrowicz, a kierowniczką produkcji Magda Igielska we współpracy z Marią Herbich. Spektakl współtworzą aktorki i aktorzy TR Warszawa, Jan Dravnel, Dobromir Dymecki, Magdalena Kuta oraz Aleksandra Popławska.

LINIA NOWYCH TALENTÓW: DEBIUT TR

Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku w ramach nurtu programowego LINII NOWYCH TALENTÓW. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Nagroda wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół programowy TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. Laureatami i laureatkami nagrody są: Jędrzej Piaskowski (Debiut TR 2015), Klaudia Hartung-Wójciak (Debiut TR 2016), Grzegorz Jaremko (Debiut TR 2017), Katarzyna Minkowska (Debiut TR 2018), Wiktor Bagiński (Debiut TR 2019) oraz Wojtek Rodak (Debiut TR 2021). W maju 2021 roku podczas 10. Forum Młodej Reżyserii w ramach Nagrody Debiut TR wyróżnienia otrzymali Olga Ciężkowska, Tomasz Fryzeł, Jan Jeliński i Karolina Szczypek. W listopadzie br. na 11. Forum Młodej Reżyserii Nagrodę Debiut TR otrzymał duet twórczy w składzie Wera Makowskx i Jakub Zalasa, zaś wyróżniony został Błażej Biegasiewicz.

TR ON TOUR 2021/2022

Tegoroczne tournée TR Warszawa rozpoczęliśmy od 8 pokazów “Cząstek kobiety” w reżyserii Kornéla Mundruczó we Francji na 75. Festival d’Avignon w dniach 17-25 lipca br. W ramach TR ON TOUR 2021/2022 w dniach 18-21 sierpnia br. na Noorderzon Festival of Performing Arts & Society w Groningen (Holandia) prezentowaliśmy spektakl “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. 26 sierpnia br. spektakl “ONKO” pokazany był w ramach 10. Festiwalu Sopot Non-Fiction w Sopocie. Na sopockim festiwalu prezentowana była także koprodukcja Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i TR Warszawa “Klub” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. 2, 3 i 4 września br. publiczność Athens & Epidaurus Festival zobaczyła w Atenach spektakl “Cząstki kobiety”. 17, 18 i 19 września br. spektakl w reżyserii Kornéla Mundruczó prezentujemy na 36. Festiwalu Romaeuropa w Rzymie (Włochy). 27 września br. “Cząstki kobiety” otworzą Międzynarodowy Festiwal Teatralny SIRENOS w Wilnie (Litwa).

Równolegle, 18 września br. będziemy obecni na 29. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Divadlo” w Pilźnie (Czechy) ze spektaklem “3Siostry” w reżyserii Luka Percevala. 11 i 12 października br. spektakl “3Siostry” prezentowany był na 10. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Dialog” we Wrocławiu, a 18 i 19 października br. został pokazany na 27. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. 11 listopada br. spektakl “Serce” w reżyserii Wiktora Bagińskiego otworzył 10. Festiwal Fast Forward w Dreźnie (Niemcy). 13 i 14 listopada br., w ramach TR TOUR 2021/2022 byliśmy obecni w Thalia Theater w Hamburgu (Niemcy) ze spektaklem “Cząstki kobiety”.

W grudniu na 14. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "BOSKA KOMEDIA" zagramy cztery spektakle wyprodukowane i koprodukowane przez TR Warszawa: "ONKO" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej (sekcja Konkursu Polskiego INFERNO; 5 grudnia br.); "Klub" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, spektakl wyprodukowany przez Akademię Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie w koprodukcji z TR Warszawa (sekcja konkursowa PARADISO, 8 grudnia br.); "Serce" w reżyserii Wiktora Bagińskiego (sekcja konkursowa PARADISO, 9 grudnia br.); "3Siostry" w reżyserii Luka Percevala spektakl wyprodukowany przez TR Warszawa w koprodukcji z Narodowym Starym Teatrem (sekcja PURGATORIO, 11 i 12 grudnia br.).

6 i 7 grudnia br. spektakl "Serce" zostanie pokazany online w ramach prezentacji programu 10. Festiwalu Fast Forward na platformie nachtkritik.de.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne