14 listopada 2024 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło otwarcie naborów do Programów Ministra na rok 2025. Wśród programów są „Muzyczny ślad”, „Muzyka”, „Taniec” i „Zamówienia kompozytorskie”, dla których operatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wnioski do wszystkich programów można składać do 16 grudnia br.
W tym roku Ministerstwo wprowadziło szereg zmian do programów, m.in.:
- nowy system do obsługi wniosków. Wnioski należy składać za pośrednictwem platformy SOP - Systemu Obsługi Programów, dostępnej pod adresem: https://sopprogramy.mkidn.gov.pl. Informacje na temat systemu znajdują się w Regulaminie naboru (zał. nr 2 do Ogłoszenia)
- nowe zasady oceny i selekcji wniosków. Zrezygnowano z oceny strategicznej. Podstawą oceny będzie ocena merytoryczna dokonywana przez niezależnych ekspertów w skali 0-100 pkt. Jej uzupełnieniem będzie ocena organizacyjna, dokonywana w skali 0-10 pkt, która będzie pełnić funkcję korygującą - w przypadku wad wniosku będzie wpływać na obniżenie oceny. Informacje na ten temat znajdują się w Regulaminie oceny i selekcji wniosków (zał. nr 3 do Ogłoszenia).
- zmiany w warunkach finansowych (nowe limity) – informacje dla każdego programu znajdują się w specyfikacjach – zał. nr 5 do Ogłoszenia
- brak etapu odwołań – został zastąpiony przez rezerwę ministra. Informacje w Regulaminie naboru
(zał. nr 2 do Ogłoszenia).
Zgodnie z wprowadzonymi zmianami pięć dni po zamknięciu naborów ogłoszone zostaną planowane terminy ich rozstrzygnięcia. Minimalny czas rozpatrywania wniosków to 27 dni roboczych (dla programów z małą liczbą wniosków), zaś maksymalny – do 3 miesięcy (dla programów z bardzo dużą liczbą wniosków lub o szczególnej złożoności).
Wszystkie informacje znajdują się w dokumentach:
- Ogłoszeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie Programów rządowych z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego na rok 2025, realizowanego w terminie do 16 grudnia 2024 r., wraz z załącznikami;
- Zarządzeniu Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego z dnia 3 października 2024 r. w sprawie zasad oceny i realizacji wniosków w programach ogłaszanych przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, wraz z załącznikami.
Dokumenty dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w zakładce Programy 2025 - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Portal Gov.pl oraz
na stronie internetowej www.nimit.pl
https://nimit.pl/aktualnosci/programy-ministra-edycja-2025-wystartowaly-nabory/
„Muzyczny ślad”
Celem programu jest podnoszenie poziomu kultury muzycznej poprzez utrwalanie i wprowadzanie do obiegu wartościowych, niekomercyjnych nagrań utworów muzycznych, publikacji nutowych oraz naukowych i popularno-naukowych, dotyczących muzyki i tańca.
Jest to program wydawniczy. W ramach programu można ubiegać się o środki na wydanie publikacji z nagraniami audio, publikacji z nagraniami audio-video, wydanie publikacji nutowej (z numerem ISMN), wydanie publikacji książkowej z zakresu muzyki lub tańca (z numerem ISBN).
Ważna zmiana: od tego naboru ministerstwo dopuściło w programie realizację zadań w trybie 2-letnim. W przypadku ubiegania się o środki w tym trybie, we wniosku należy zamieścić uzasadnienie. Należy zwrócić uwagę na limity finansowe, odrębne na każdy rok realizacji zadania.
Wnioski do programu „Muzyczny ślad” mogą składać samorządowe instytucje kultury (które nie są współprowadzone przez ministra), organizacje pozarządowe, uczelnie i szkoły artystyczne, kościoły i związki wyznaniowe oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
Budżet programu wraz z rezerwą ministra wynosi 3 600 000,00 zł
Informacji dotyczących programu udziela:
Beata Mazurek-Terka
e-mail: [email protected]
tel. 885 035 855 (w godzinach 10:00 – 14:00)
„Muzyka”
Celem strategicznym programu jest wspieranie najbardziej wartościowych zjawisk oraz trendów w polskiej i światowej kulturze muzycznej.
W ramach programu można realizować zadania obejmujące działania, dla których muzyka jest głównym środkiem wyrazu artystycznego lub działania skoncentrowane na muzyce jako głównym zakresie tematycznym. Zadania realizowane w ramach programu mogą reprezentować bardzo różnorodne gatunki i estetyki muzyczne – w tym zarówno tradycyjne formy przypisane do muzyki klasycznej, jak i różnorodne estetyki powstałe w XX i XXI w., również reprezentujące nurty eksperymentalne lub zaliczane do szeroko rozumianej muzyki popularnej.
Wnioski do programu „Muzyka” mogą składać samorządowe instytucje kultury (z wyjątkiem instytucji współprowadzonych przez ministra i jednostki samorządu terytorialnego), organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
Budżet programu wraz z rezerwą ministra wynosi 32 100 000,00 zł
Informacji dotyczących programu udzielają:
· Tytus Jezierski: [email protected], tel. 887 507 009 (w godzinach 10:00 – 14:00)
· Mateusz Mrugas: [email protected], tel. 887 035 355 (w godzinach 10:00 – 14:00)
· Agata Rumińska-Sulenta: [email protected], tel. 887 280 250 (w godzinach 10:00 – 14:00)
· Maciej Dymek: [email protected], tel. 887 035 655 (w godzinach 10:00 – 14:00)
„Taniec”
Celem programu jest wspieranie najbardziej wartościowych zjawisk i trendów w tańcu. W ramach programu można realizować zadania obejmujące wszelkie zjawiska w dyscyplinie tańca, w szczególności: taniec klasyczny, taniec modern, taniec współczesny, taniec jazzowy, teatr tańca, taniec tradycyjny, taniec dawny, hip-hop, zjawiska interdyscyplinarne, w których taniec stanowi wiodący element koncepcji programowej.
Wnioski do programu „Taniec” mogą składać samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych przez ministra i jednostek samorządu terytorialnego), organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
Budżet programu wraz z rezerwą ministra wynosi 2 500 000,00 zł
Informacji dotyczących programu udziela:
Małgorzata Kosińska
e-mail: [email protected]
„Zamówienia kompozytorskie”
Strategicznym celem programu jest wspieranie współczesnej twórczości muzycznej poprzez zamawianie nowych dzieł oraz stworzenie dogodnych warunków dla ich stałej obecności w przestrzeni publicznej.
W ramach programu realizowane są projekty o bardzo szerokim spektrum gatunkowym: powstają utwory zaliczane do tzw. muzyki klasycznej tworzonej współcześnie i spektakle teatru muzycznego, a także przedsięwzięcia łączące różne gatunki muzyczne (np. muzyka popularna i tradycyjna) lub transdyscyplinarne projekty z pogranicza muzyki i sztuk performatywnych lub wizualnych.
Muzyka, która powstaje dzięki Zamówieniom kompozytorskim ma w założeniu nie tylko rozbrzmiewać w salach koncertowych dużych miast, wpisując się w najnowszą historię muzyki artystycznej, lecz także docierać do mniejszych ośrodków i do mniej wyspecjalizowanej publiczności, stając się ważnym narzędziem edukacji artystycznej.
Wnioski do programu „Zamówienia kompozytorskie” mogą składać państwowe i samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, uczelnie artystyczne, publiczne i niepubliczne szkoły artystyczne oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
Uwaga! Beneficjenci nie są już zobowiązani do utrwalenia prawykonania dzieła będącego przedmiotem dofinansowania w formie nagrania audio lub audio-wideo, ale mogą nadal to uczynić i koszt rejestracji dźwiękowej jest nadal kosztem kwalifikowanym.
Nadal pozostaje obowiązek utrwalenia dzieła w postaci partytury (w formie elektronicznego składu nutowego lub w inny sposób umożliwiający zapoznanie się z zapisem utworu) – w przypadku wyboru wariantu B oraz zarówno partytury jak i materiałów wykonawczych i innych elementów zapisu dzieła (takich jak taśma, choreografia) - w przypadku wyboru wariantu A.
Należy szczególnie zwrócić uwagę na limity finansowe – odrębne (max. 100 tys. zł) dla każdego roku realizacji zadania.
Budżet programu wraz z rezerwą ministra wynosi 2 300 000,00 zł
Informacji dotyczących programu udziela:
Aleksandra Żemła tel. 887 024 118 (w godzinach 10:00 – 14:00)
e-mail: [email protected]