EN
2.02.2023, 12:55 Wersja do druku

Warszawa. Ruszył nabór spektakli do Festiwalu Teatralnego Wolność

Festiwal Teatralny Wolność to ogólnopolski festiwal najlepszych spektakli tworzonych przez uczniów szkół ponadpodstawowych, który odbędzie się 18 i 19 kwietnia w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tematem jest walka o wolność w kontekstach zarówno historycznych, jak i współczesnych. Zwycięski spektakl otrzyma nagrodę finansową w wysokości 5000 zł oraz nagrody rzeczowe dla twórców przedstawienia. 

fot. mat. Muzeum Powstania Warszawskiego

Zgłoszenia do udziału w festiwalu oraz nagrania spektakli można przesyłać do 24 marca 2023 roku na adres: [email protected]

Festiwal Teatralny Wolność to dwa dni w najlepszym teatralnym towarzystwie, warsztaty z najważniejszymi polskimi artystami oraz profesjonalna scena i zespół techniczny do dyspozycji uczniów. Dla osób kochających teatr to będzie miejsce, gdzie warto być, gdzie warto się pokazać i gdzie można bardzo dużo nauczyć się o teatrze i o sobie. Ten festiwal może być dla młodzieży przystankiem w drodze do szkół artystycznych i na zawodowe sceny.

Dla wszystkich zainteresowanych teatrem oraz udziałem w festiwalu Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało webinary z twórcami, którzy podpowiadają, jak przygotować własny spektakl. Odbyły się spotkania z reżyserem Michałem Zadarą, aktorką Dominiką Kluźniak, dramatopisarką Weroniką Murek, scenografką i kostiumografką Anną Marią Karczmarską oraz choreografem Leszkiem Bzdylem. Webinary można oglądać na muzealnym kanale YouTube.  

Muzeum Powstania Warszawskiego to jedyne muzeum w kraju, w którym teatr ma swoje stałe miejsce. Co roku muzeum zaprasza do współpracy najlepszych reżyserów i reżyserki, którzy konfrontują swoją wyobraźnię i wrażliwość z tą wyjątkową przestrzenią historii i pamięci. Tylko Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje premiery teatralne 1 sierpnia o północy. W ciągu kilkunastu lat swoje spektakle przygotowali tu m.in.: Krystyna Janda, Michał Zadara, Agata Duda-Gracz, Agnieszka Glińska, Natalia Korczakowska, Ewa Błaszczyk, Iwan Wyrypajew czy Jan Klata. 

Festiwal Teatralny Wolność wspierają: Maciej Musiał (aktor) i Łukasz Maciejewski (krytyk teatralny i filmowy).

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne