W programie Przestrzenie Sztuki samorządowe instytucje, ośrodki i centra kultury oraz organizacje samorządowe mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 450 tys. zł rocznie na realizację działań artystycznych w latach 2024-25 - poinformowała PAP Kamila Paprocka-Jasińska z Instytutu Teatralnego.
Jak wyjaśniła, zgłoszenia do konkursu na operatorów programu Przestrzenie Sztuki Teatr 2024-2025 Instytut Teatralny przyjmuje do 12 maja.
"Warunkiem udziału w programie Przestrzenie Sztuki Teatr w charakterze operatora jest gotowość do zapewnienia niezależnym artystkom i artystom teatru, którzy na co dzień nie mają stałego miejsca do pracy twórczej, przestrzeni do realizacji działań artystycznych" - czytamy w przesłanej informacji.
Wyjaśniono, że program Przestrzenie Sztuki szczególnie wspiera projekty, które angażują niezależnych twórców oraz absolwentów szkół artystycznych. "Służy to nie tylko rozpowszechnieniu ich pracy i podniesieniu ich znaczenia na poziomie lokalnym i ogólnokrajowym, ale także popularyzacji sztuki w lokalnych społecznościach" - napisano.
"Zgłaszany projekt działań powinien odpowiadać na konkretne potrzeby regionu, zarówno widzów, jak i środowisk artystycznych, oraz prezentować potencjał kontynuacji w przyszłych latach. Ważnym elementem oceny wniosków jest również odpowiednie zaplecze infrastrukturalne i wymagany wkład własny" - czytamy w informacji. Wskazano, że w tym roku "nowością w regulaminie są minimalne wymagania odnośnie planowanych działań w skali roku oraz możliwość zaplanowania i realizacji programu w ciągu dwóch lat".
W ramach programu operatorzy mogą realizować różne rodzaje inicjatyw, m.in.: premiery i prezentacje spektakli, rezydencje artystyczne, projekty edukacyjne i społeczne, festiwale, konkursy, prelekcje i spotkania z twórcami, publikacje, badania naukowe i wystawy.
"Realizacja Przestrzeni Sztuki odbywa się w latach 2024-2025. Komisja, która wybierze pięciu operatorów, każdemu z nich może przyznać dofinansowanie w wysokości 450 tys. zł w skali jednego roku" - napisano. "Oceniana będzie przede wszystkim zgodność z celami strategicznymi programu, ale też uwzględnienie potrzeb regionu i lokalnych środowisk artystycznych, doświadczenie wnioskodawcy, a także lokalizacja, oceniana zgodnie z założeniami polityki zrównoważonego rozwoju regionalnego" - wyjaśniono w informacji.
Nowi operatorzy wyłonieni zostaną do 24 maja, a realizacja programu rozpocznie się 1 czerwca.
Więcej informacji o programie znaleźć można na stronie: instytut-teatralny.pl.