EN

18.05.2021, 08:56 Wersja do druku

Warszawa. Rusza projekt Plac Defilad 2021

Po raz siódmy STUDIO teatrgaleria zaprasza na projekt Plac Defilad, cykl wakacyjnych imprez pod gołym niebem. Program tegorocznej edycji przygotowany przez kuratora Tomasza Platę we współpracy z Grzegorzem Lewandowskim (bar STUDIO) pod okiem producentki Agaty Balcerzak to około 70 wydarzeń od czerwca do października.

fot. M. Horwat, dzięki uprzejmości artystki/ mat. STUDIO teatrgalerii

W zaaranżowanej zielonej przestrzeni, przed głównym wejściem do STUDIO, mieszkańcy Warszawy i turyści będą mogli się cieszyć się kontaktem z kulturą w bezpiecznej formule działań na świeżym powietrzu.

W tegorocznym programie Placu Defilad m.in.:instalacja artystyczna Jadwigi Sawickiej (od 18 czerwca), koncert gwiazdora amerykańskiego jazzu Ambrose’a Akinmusire w wieczór urodzinowy Tomasza Stańko (10 lipca), koncert Mitch & Mitch z towarzyszeniem muzyków Sinfonii Varsovii z nowym programem złożonym z kompozycji Ennio Morricone (21 sierpnia), koncerty nokturnowe Marcina Maseckiego (od 8 lipca), cykl koncertów muzyki alternatywnej (od 12 czerwca), spektakl „To jest wojna” na podstawie książki Klementyny Suchanow (6, 7, 8 sierpnia), pokazy filmowe we współpracy z Festiwalem Nowe Horyzonty i American Film Festival (od 16 czerwca), Muzeum Sztuki Nowoczesnej (od 6 lipca), ASP w Warszawie (20 lipca) czy cyklem „Wszyscy jesteśmy fotografami” (od 13 lipca) oraz dużo działań o charakterze edukacyjnym, m.in. współorganizowane z tygodnikiem „Polityka” Międzynarodowe Czytanie (5 września) czy spacery przyrodnicze wokół PKiN ze Stanisławem Łubieńskim (od 3 czerwca).

– Inspiracje, które towarzyszyły nam przy układaniu tegorocznego programu projektu Plac Defilad 2021, były oczywiste. Ostatnie miesiące to w życiu nas wszystkich przede wszystkim dwa wydarzenia: doświadczenie pandemii oraz masowe protesty społeczne związane z walką o prawa kobiet i mniejszości seksualnych. Chcemy, by Plac Defilad stał się w tym roku miejscem przypomnienia, podsumowania, ale też przepracowania tych doświadczeń – podkreśla Tomasz Plata, kurator projektu Plac Defilad w 2021 roku.

PROGRAM PROJEKTU PLAC DEFILAD

INSTALACJE ARTYSTYCZNE

W piątek, 4 czerwca o 21.30 zapraszamy na premierowy pokaz projektu „Archiwum Protestów Publicznych. Ekranizacja”. Będzie to dokonany przez artystkę Laurę Pawelę i zmontowany w rodzaj godzinnego filmuwybór spośród zdjęć zgromadzonych w Archiwum Protestów Publicznych (inicjatywa Rafała Milacha) z muzyką skomponowaną specjalnie przez Avtomata – Kajetana Łukomskiego (członka głośnego didżejskiego kolektywu Oramics).

Jedna z najwybitniejszych polskich artystek Jadwiga Sawicka, znana przede wszystkim z realizacji będących odbiciem i przepracowaniem kalek językowych współkształtujących naszą rzeczywistość, została zaproszona do zaaranżowania w przestrzeni placu pracy inspirowanej hasłami niedawnych protestów.Instalację będzie można oglądać od 18 czerwca do 5 września.

SPEKTAKLE I PERFORMANSE

W sierpniu na tarasie widokowym PKiN w godzinach wieczornych rozegra się spektakl „To jest wojna” (6, 7, 8 sierpnia) zrealizowany na podstawie głośnej książki Klementyny Suchanow o tym samym tytule. Realizatorki Anka Herbut i Marta Ziółek pokażą historię kobiecych protestów ostatnich lat oraz ich kulturowe i polityczne podłoże.

„Rytmika” w wykonaniu Barbary Kingi Majewska (śpiew) i Ramony Nagabczyńskiej (choreografia) to rozgrywające się częściowo na placu, a częściowo we foyer Studio wielogodzinne, immersyjne działanie na granicy muzyki współczesnej i tańca adresowane m.in. do gości Warsaw Gallery Weekend. Wydarzenie zamknie w pierwszy weekend października (2 października) aktywności na świeżym powietrzu i ponownie zaprosi widzów do wnętrza instytucji. Program inspirowany dokonaniami twórcy rytmiki Emila Jaquesa-Dalcroze’a.

KONCERTY

Projekt Plac Defilad to bogaty program muzyczny od polskiej alternatywy do światowych twórców jazzowych. Na kolejną edycję imprezy celebrującej rocznicę urodzin najwybitniejszego polskiego trębacza Tomasza Stańko zaproszony został Ambrose Akinmusire, gwiazdor amerykańskiego jazzu (10 lipca). 21 sierpnia zagrają ulubieńcy bywalców Placu Defilad: Mitch & Mitch w towarzystwie składu smyczkowego Sinfonii Varsovii z nowym programem złożonym z kompozycji Ennio Morricone. Marcin Masecki, doskonale znany publiczności STUDIO i Placu Defilad, pojawi się na trzech koncertachskupionych na muzyce wyciszonej, refleksyjnej, nokturnowej. Każdy koncert będzie zaczynał się późnokażdy będzie trwał długo (8 lipca, 19, 26 sierpnia, około godz. 22.00). W repertuarze: nokturny Chopina, Bach, Eric Satie.W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Combo taneczne Janka Młynarskiego zaprasza do spotkaniaprzy tradycyjnej warszawskiej muzyce granej na żywo (31 lipca). Dzieci i ich rodziców natomiast przyciągnie Jerz Igor, zespół Jerzego Rogiewicza i Igora Nikiforowa w rozszerzonym składzie, który będzie promował swoją nową płytę „Wyspa”.

W czerwcu rozpocznie się cykl 6 koncertów najciekawszych wykonawców sceny alternatywnej zaproponowanych przez Teo Oltera. Na początek Beluga Stone, projekt Macieja Sondija i Jędrzeja Dudka (12 czerwca). Ich debiutancki album „beluga trigga and master stone’s spiritual surfing” ukazał się w 2019 roku nakładem U Know Me Records. W czerwcu (27 czerwca) zobaczymy również projekt JAVVA, formację pięciu doświadczonych muzyków obecnych na polskiej scenie niezależnej od dwóch dekad (m.in. Hokei, Xenony, Alameda Organisation, T'ien Lai, Contemporary Noise Quintet, Something Like Elvis, Mitch & Mitch). Razem eksplorują rejony tanecznej psychodelii inspirowanej muzyką afrykańską i latynoamerykańską. W lipcu swój eksperymentalny live-act zaprezentuje Siema Ziemia (3 lipca), pojawi się także Rosa Vertov z transowymi piosenkami przywodzącymi na myśl psychodelię lat 60. czy dreampop lat 90 (18 lipca)12 sierpnia zobaczymy autorski projekt saksofonisty, kompozytora i producenta Jerzego Mączyńskiego. W maju 2019 roku Mączyński wydał debiutancki album „Jerzy Mączyński Jerry & The Pelican System” w prestiżowej serii Polish Jazz. Na Placu zaprezentuje z kolei fragmenty przygotowywanego drugiego wydawnictwa, które w całości poświęcone będzie szeroko rozumianej muzyce elektronicznej i transowi. Cykl koncertowy zakończy się 5 września występem wrocławskiego kwartetu Błoto. Ich twórczość, mocno osadzona na hip-hopowych fundamentach, odwołuje się do muzyki lat 90., jest brudna i bezkompromisowa, jej siła to brzmienie bębnów i basu.

W każde niedzielne lipcowe i sierpniowe popołudnie odbędą się koncerty konfrontujące mistrzów muzyki klasycznej ze studentami. Będzie to rodzaj kursów mistrzowskich realizowanych w niezobowiązującej atmosferze pod opieką kuratorów Marcina Maseckiego i Marcina Markowicza, koncertmistrza Orkiestry Polskiego Radia (4, 11, 18, 25 lipca, 1, 8, 15, 22, 29 sierpnia, godz. 13.00).

KINO PLENEROWE

Najbardziej ekstrawagancki film festiwalu w Cannes w 2012 roku, „Holy Motors” (16 czerwca),rozpocznie cykl Festiwalu Nowe Horyzonty i American Film Festival. Zobaczymy 10 słynnych filmów z 20-letniej historii tych najważniejszych rodzimych festiwali kina artystycznego. W programie m.in. osadzona poza czasem „Niepamięć” Christosa Nikou (23 czerwca), filmowy rollercoaster „Ema” z magnetyczną Marianą Di Girolamo i Gaelem Garcíą Bernalem (30 czerwca), czarna komedia Quentina Dupieux „Deerskin” (7 lipca), węgierska niepokojąca metafora polityczna „Biały bóg” (14 lipca), debiut Marka Jenkina „Przynęta” (21 lipca), czarujący i niebanalny film „Lato 1993” (28 lipca)mroczna baśń „Nie jestem czarownicą” (4 sierpnia). Na zakończenie cyklu (25 sierpnia) pokazany zostanie film niespodzianka, wybrany z tegorocznej edycji Festiwalu Nowe Horyzonty.

6 lipca (wtorek) rozpocznie sięprzegląd „Historie filmu awangardowego” (kuratorzy: Łukasz Ronduda i Gabriela Sitek) przygotowany we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Punktem wyjścia jest opublikowana niedawno przez MSN książkowa antologia „Historie filmu awangardowego”. Trzy wieczory (6 lipca, 3, 17 sierpnia) poświęcone będą kolejno twórczości Mai Deren, Jonasa Mekasa oraz Josepha Beuysa. Każdą projekcję poprzedzą krótkie prelekcje wygłoszone przez badaczy i badaczki kina oraz sztuk wizualnych.

13 lipca powraca cykl „Wszyscy jesteśmy fotografami. Kino letnie”. Kuratorki Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk zaprezentują najnowsze filmy dokumentalne poświęcone fotografii współczesnej , m in. dokument „Helmut Newton. Piękno i bestia” na rozpoczęcie, czy „Elliott Erwitt - Silence Sounds Good” na zakończenie cyklu (13, 27 lipca, 10, 24 sierpnia).

20 lipca odbędzie się pokaz „Koyaanisqatsi”, pierwszego epizodu słynnej trylogii filmowej „Qatsi” w reż. Godfreya Reggio, która w latach 80. w spektakularny sposób opisała ówczesny świat w kryzysie. Pokaz uzupełniony zostanie o premierowe prace wideo przygotowane przez studentki i studentów Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki (ASP w Warszawie).

SPOTKANIA

W niedzielne popołudnia zapraszamy na dyskusje o najważniejszych problemach polskiej współczesności. Rozmowy z udziałem zaproszonych gości, prowadzone w niezobowiązującej atmosferze przy wielkim stole, we współpracy z redakcją oko.press. Start 25 lipca, 1, 8, 15, 22, 29 sierpnia, godz. 15.00.

We wrześniu już po raz trzeci na Placu zagości Międzynarodowe Czytanie, współorganizowane z tygodnikiem „Polityka” (5 września). Najważniejszym elementem wieczoru będzie ogłoszenie wyselekcjonowanej przez specjalne jury listy 20 najważniejszych książek z kategorii „idea books” (politologia, socjologia, ekonomia, historia, psychologia), które ukazały się na polskim rynku w ciągu poprzednich 12 miesięcy. Impreza tradycyjnie odbędzie się tego samego dnia, co organizowane przez prezydenta RP Narodowe Czytanie.

SPACERY

Wraz ze Stanisławem Łubieńskim, autorem bloga Dzika Ochota oraz książek „Dwanaście srok za ogon” i „Książka o śmieciach”, wybierzemy się na 4 spacery w poszukiwaniu fauny i flory w najbliższej okolicy Pałacu Kultury i Nauki. 3 czerwca od godz. 23.00 podsłuchiwać będziemy słowiki, 3 lipca od godz. 10.00 śledzić będziemy owady, 3 sierpnia od godz. 18.00 wycieczka w poszukiwaniu mchów i porostów porastających mury PKiN, 3 września od godz. 6.15 poranny spacer w poszukiwaniu ptaków.

DZIAŁANIA EDUKACYJNE

Nie zabraknie działań edukacyjnych. W sierpniu STUDIO udostępni przestrzeń na realizację projektu edukacyjnego KEM Szkoła, zainicjowanego przez kolektyw artystyczny KEM, któremu lideruje jeden z najciekawszych choreografów młodego pokolenia Alex Baczyński-Jenkins. Uczestnicy projektu pojawią się ze swoimi działaniami również na Placu Defilad.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w pełnym reżimie sanitarnym. Program wydarzeń dostępny na www.placdefilad.org.

Do końca maja na Placu Defilad zobaczymyz repertuaru STUDIO plenerowe „Narkotyki” w reżyserii Oskara Sadowskiego na podstawie esejów Stanisława Ignacego Witkiewicza (do 18 maja, godz. 20.30) oraz spektakl „Złota Skała. Opowieść o Robercie Brylewskim” Grzegorza Laszuka (22-24 maja, godz. 20.30). Szczegóły na www.teatrstudio.pl.

Współfinansowanie: Urząd Miasta Stołecznego Warszawa

ORGANIZATOR: STUDIO teatgaleria

WSPÓŁPRACA: bar STUDIO, Pałac Kultury i Nauki, Sinfonia Varsovia, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ASP w Warszawie, oko. Press, Polityka, Warsaw Gallery Weekend

PLAC DEFILAD

płyta przed wejściem głównym STUDIO teatrgalerii

Szczegóły: placdefilad.org

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne