EN

17.11.2020, 11:09 Wersja do druku

Warszawa. Rusza platforma VOD Teatru Kwadrat

Rusza platforma VOD Teatr Kwadrat online, wirtualna scena teatralna, gdzie prezentowane będą wybrane spektakle i materiały audiowizualne warszawskiego Kwadratu. Jako jedno z pierwszych przedstawień online publiczność obejrzy kultowego „Berka” z Pawłem Małaszyńskim i Ewą Kasprzyk. Spektakl pojawi się na platformie www.teatrkwadratonline.pl już 20 listopada.

- Teatr Kwadrat online to czwarta – choć tym razem wirtualna – scena, którą otwieramy dla widzów na całym świecie. Korzystając z oferty naszych spektakli na życzenie, będą mogli zaprosić Teatr Kwadrat do swoich domów i oglądać przedstawienia online w dowolnym miejscu i czasie – mówi Andrzej Nejman, Dyrektor Teatru Kwadrat.

W ofercie VOD pojawią się między innymi archiwalne rejestracje popularnych przedstawień. Jedną z takich propozycji jest słynny „Berek, czyli upiór w moherze” według tekstu Marcina Szczygielskiego, gdzie niezapomniane kreacje sceniczne stworzyli Paweł Małaszyński i Ewa Kasprzyk.

- Rejestracja ostatniego zagranego na scenie Teatru Kwadrat „Berka” od lat pozostawała w teatralnym archiwum. Platforma VOD to szansa, by dać jej drugie życie Z założenia nagranie miało być „pamiątką” dla aktorów i twórców. Uznaliśmy jednak, że warto się nim podzielić z naszymi widzami – dodaje Andrzej Nejman.

Nagranie zawiera materiał bonusowy w postaci symbolicznego podsumowania 10-ciu lat „Berka” w wykonaniu Pawła Małaszyńskiego oraz zespołu.

Choć od premiery sztuki w 2008 roku minęło przeszło 12 lat, jej temat nadal pozostaje jednym z najbardziej aktualnych i wywołujących dyskusje w polskiej przestrzeni publicznej.

Typowy polski blok. Typowe malutkie mieszkania. W jednym Anna - typowy „moherowy beret”. W drugim Paweł - typowy gej. Oboje są samotni i nieszczęśliwi, oboje się nienawidzą. Anna obwinia Pawła za całe zło i zepsucie, on widzi w niej uosobienie hipokryzji i religijnego fanatyzmu. Oboje zatruwają sobie życie, prześcigając się w wymyślaniu coraz większych złośliwości.

- To sztuka o tolerancji, potrzebie zrozumienia, akceptacji i poszukiwaniu miłości – mówi Paweł Małaszyński - i choć jest to komedia, a nasze postaci wzbudzają momentami salwy śmiechu, to na końcu pojawia się refleksja, że mimo tych zewnętrznych różnic i odmiennego światopoglądu, głęboko w środku wszyscy pragniemy tego samego.

Obok „Berka” na platformie VOD Teatr Kwadrat online będzie można zobaczyć spektakle, które od lat cieszą się wielką popularnością na scenie Kwadratu: „Przyjazne dusze” w reżyserii Marcina Sławińskiego, „Ciotkę Karola 3.0” w reżyserii Andrzeja Nejmana. Kolejne materiały są w przygotowaniu.

Po zalogowaniu się i zakupie biletu widzowie zyskają dostęp do wybranego spektaklu na 24 godziny.

Aktualna oferta platformy VOD Teatru Kwadrat dostępna będzie pod adresem www.teatrkwadratonline.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne