25.03.2021, 08:38 Wersja do druku

Warszawa. Rusza inicjatywa Kultura dla Klimatu

Rusza wyjątkowa inicjatywa ekologiczna dla instytucji kultury. Kultura dla Klimatu to pierwszy krok w stronę systemowych zmian w trosce o środowisko.

fot. mat. organizatora

Od zero waste i recyklingu w produkcji wydarzeń, przez szkolenia i zieloną edukację dla pracowników, po zakładanie kompostowników, łąk i ogrodów sąsiedzkich. To tylko kilka z działań, jakie planują wdrożyć instytucje kultury w ramach akcji Kultura dla Klimatu. Powstaje pierwszy eko-przewodnik, dostarczający praktycznej wiedzy o tym jak czynić swoje otoczenie, projekty, codzienne działania czy siedzibę bardziej ekologiczną.

Musimy wziąć odpowiedzialność za to, co i jak produkujemy, w jaki sposób organizujemy swoją pracę, w jakiej kulturze uczestniczymy – piszą w manifeście organizatorki,
zachęcając zarówno instytucje, jak i osoby prywatne do włączenia się do akcji.

Przewodnik będzie dostępny już od 29 marca pod adresem www.kulturadlaklimatu.pl.

Kultura dla Klimatu powstała w roku, w którym cały świat wyraźnie odczuł pasmo globalnych kryzysów, spotęgowanych skutkami pandemii COVID-19. To oddolna inicjatywa ekologiczna pracowniczek sektora kultury, na co dzień związanych z instytucjami takimi jak Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Nowy Teatr, Muzeum POLIN, CSW Zamek Ujazdowski czy Centrum Cyfrowe.

Starając się wprowadzać proekologiczne zmiany w swoich projektach oraz miejscach pracy, zauważyłyśmy, że wraz z rosnącym zainteresowaniem ekologią i ochroną środowiska nie idą w parze przystępne źródła wiedzy. Tak zrodził się pomysł stworzenia Przewodnika, którego celem jest dostarczenie wiedzy na temat działań przyjaznych środowisku – wyjaśniają organizatorki akcji w swoim manifeście.

Obszary ekologii kultury omawiane w Przewodniku dotyczą zarówno technologii (budynek, komunikacja, konserwacja), projektów kulturalnych (produkcja, materiały), odpowiedzialności za ekosystem (dobre sąsiedztwo, lokalna przyroda), jak i codziennych zachowań czy kształtowania postaw zespołu. Średniej wielkości instytucja kultury zużywa rocznie 400 ryz papieru, czyli około 30 drzew – informują organizatorki – Musimy podjąć działania, które pozwolą zmniejszyć tempo zachodzących zmian. Mamy mało czasu.

Do akcji mogą dołączyć pracowniczki i pracownicy instytucji oraz organizacji kulturalnych, a także niezależni twórcy, twórczynie, kuratorzy i kuratorki. Na stronie Kultury dla Klimatu już od 29 marca będzie można podpisać się pod Deklaracją współpracy środowiska kultury na rzecz klimatu.

Dołączenie do inicjatywy oznacza rozpoczęcie wprowadzania ekologicznych zmian w swoim miejscu pracy lub indywidualnych projektach, wsparcie dla ruchów i organizacji pracujących na rzecz ochrony przyrody.

Inicjatorki akcji pragną, by platforma Kultury dla Klimatu stała się także miejscem dzielenia się wiedzą i doświadczeniem w ramach szerokiej sieci współpracy.

Chcemy promować proekologiczne postawy unikając zawstydzania czy oskarżania, że robi się za mało lub niewystarczająco dobrze. Uważamy, że lepiej rozpocząć działanie nawet w skromnym zakresie niż nie robić nic w oczekiwaniu na opracowanie perfekcyjnego planu. Jesteśmy przekonane, że aby być wiarygodnym należy zacząć od siebie – opowiadają organizatorki – Jednocześnie naszym celem są większe zmiany systemowe, niezbędne w dobie kryzysu klimatycznego. Dlatego szczególną odpowiedzialność widzimy po stronie instytucji kultury, które ze względu na swój autorytet społeczny i zasięg oddziaływania, mogą odgrywać ważną rolę w inicjatywach na rzecz klimatu.

Kolektyw Kultura dla Klimatu tworzą praktyczki kultury na co dzień związane zawodowo z różnymi instytucjami lub inicjatywami:

Ewa Chomicka / Muzeum POLIN, Muzea dla Klimatu
Anna Czaban / CSW Zamek Ujazdowski
Aleksandra Jach / niezależna kuratorka, Muzea dla klimatu
Aleksandra Janus / Centrum Cyfrowe, Muzea dla Klimatu
Iza Kaszyńska / niezależna kuratorka, Muzea dla klimatu
Magdalena Klepczarek / Biuro Kultury M.St. Warszawa
Magdalena Komornicka / Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Joanna Nuckowska / Nowy Teatr
Maria Wilska / Nowy Teatr

Ekofeministyczny charakter Kultury dla Klimatu – choć nie był ideą założycielską kolektywu – oddaje tak istotną dla ruchów kobiecych empatię i troskę, z jaką patrzą na środowisko,
w którym żyjemy oraz relacje, które tworzymy. Poprzez oddolną edukację, wspieranie lokalnych społeczności i łączenie sił sektora kultury w całej Polsce, Kultura dla Klimatu może wspólnie budować świadomość kryzysu klimatycznego i ekologicznego, a także promować nowe sposoby pracy i funkcjonowania w świecie.

Projekt powstał przy wsparciu Biura Kultury i Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej M. St. Warszawy, we współpracy z Climate Community Lab, który jest inicjatywą unijnej organizacji EIT Climate-KIC.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne