EN
06.07.2022, 12:41 Wersja do druku

Warszawa. Rusza 3. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Polacy robią teatr”

Warszawski Teatr Druga Strefa zorganizował 3. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Polacy robią teatr”. Od 6 do 14 lipca na stołecznej scenie teatry ze Słowacji, Litwy, Francji, Niemiec i Włoch zaprezentują spektakle polskich artystów tworzących w tych krajach.

fot. mat. teatru

Jak poinformowali PAP organizatorzy, "w tegorocznej edycji festiwalu wystąpią: słowacki Teatr Divadlo Kontra utworzony przez Klaudynę Rozhin, francuska grupa teatralna APGEF (Association des Polonais des Grandes Ecoles Françaises) z Paryża pracująca pod kierunkiem Mai Saraczyńskiej, włoski Mangrova Teatro utworzony w Turynie przez polską aktorkę Beatę Dudek i włoskiego aktora Davide'a Capostagno, Polski Teatr w Wilnie, którego kierownikiem artystycznym jest Irena Litwinowicz oraz Theater Zentrifuge e.V. STUDIO 2 z Berlina ze spektaklem w reżyserii Katarzyny Makowskiej-Schumacher".

6 lipca o godz. 20 Divadlo Kontra zaprezentuje przedstawienie "Baby Reindeer".

Spektakl słowackiego teatru niezależnego "Baby Reindeer" został zrealizowany na podstawie prawdziwej historii pisarza, komika Richarda Gadda. "To opowieść o mrocznej, nienormalnej relacji autora z jego stalkerką oraz o tym jak czuje się prześladowany człowiek" - napisano w zapowiedzi.

8 lipca o godz. 20 Polski Teatr w Wilnie zaprezentuje "spektakl stworzony przez kobiety, o kobietach dla kobiet (i nie tylko)" pt. "Muszę? Mogę!". "Bohaterki widzą się pierwszy raz w poczekalni dworca kolejowego i zapoznają się z życiem każdej, tym samym poznając siebie. Aktorki przez własne doświadczenie i swój pogląd na świat próbują uchwycić główny wątek kobiecości" - czytamy o spektaklu

10 lipca o godz. 17 i 20 grupa teatralna APGEF z Paryża pokaże dwukrotnie przedstawienie "Noc", które przygotowano na podstawie prozy Andrzeja Stasiuka.

"Rzecz dzieje się nocą. Pośród głosów w ciemnościach, głosów starożytnego chóru, głosów babek, które wspominają wojnę, głosów bandziorów i pieśni dziewcząt, wyjących psów i gdakających kur. Niemiecki jubiler strzela w plecy polskiemu złodziejowi i dostaje zawału serca. Budzi się na stole operacyjnym w niemieckim szpitalu i zgadza się na transplantację serca dopiero wtedy, gdy dowiaduje się, że polski dawca studiował germanistykę…" - napisano o akcji spektaklu.

Wyjaśniono, że "jak na tragifarsę przystało, Stasiuk przeplata w swoim tekście motywy tragiczne z groteskowymi, a nasza adaptacja teatralna podkreśla absurdalny charakter uprzedzeń i stereotypów, oraz wzajemnego niezrozumienia".

12 lipca o godz. 20 berliński Theater Zentrifuge e.V. STUDIO 2 pokaże spektakl pt. "KKAAFFKKAA… wyobraziłe(a)ś mnie sobie inaczej…". Będzie to muzyczno-choreograficzna kompozycja sceniczna o Franzu Kafce z muzyką graną na żywo.

"To sekwencja poetyckich, onirycznch i groteskowych obrazów, które próbują odsłonić dręczące Kafkę konflikty życiowe (pisanie, ojciec, kobiety) i jego wewnętrzny świat. Franza gra trzech aktorów. Są też postaci: ojca Hermanna Kafki, matki Julii Löwe, oraz kobiet ważnych dla Kafki: Mileny Jesenskiej, Felice Bauer i pewnej tajemniczej dziewczyny, wziętej z opowiadania Opis walki" - czytamy w opisie spektaklu.

Na zakończenie festiwalu, 14 lipca o godz. 20, Mangrova Teatro z Turynu przedstawi premierę pt. "Tereska K.", która przeniesie widzów w realia PRL-u.

"Historia Tereski K. będzie próbą odpowiedzi na pytanie, co pozostało dzisiaj w sercach Polaków z nauk i kultu Jana Pawła II. Czy poza setkami pomników, portretów i relikwii nadal w sercach Polaków znajdziemy miłość do polskiego papieża, którą zobaczymy w Teresce K.? Co pozostało z tamtej nadziei i szalonego wręcz entuzjazmu?" - napisano w zapowiedzi przedstawienia.

Więcej informacji o spektaklach znaleźć można na stronie: teatr2strefa.pl.

Organizatorem festiwalu jest warszawski Teatr Druga Strefa, a współorganizatorami Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Miasto Stołeczne Warszawa.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne