EN

21.02.2024, 10:43 Wersja do druku

Warszawa. Rozpoczęły się próby do „Czarodziejskiej góry” w TR Warszawa

26 kwietnia w TR Warszawa odbędzie się premiera „Czarodziejskiej góry” w reż. Michała Borczucha. W adaptacji powieści Tomasza Manna wystąpią: Jan Dravnel, Izabella Dudziak, Monika Frajczyk, Mateusz Górski, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Maria Maj, Monika Niemczyk, Sebastian Pawlak, Justyna Wasilewska oraz Agnieszka Żulewska.

fot. Wojciech Sobolewski

Nikt nie zinterpretował chyba jeszcze izolacji w kategorii czaru. W „Czarodziejskiej górze” Tomasza Manna, będącej metaforą kryzysu europejskiej kultury, górskie sanatorium pozwalało kuracjuszom_kom na odseparowanie się od rzeczywistości społeczno-politycznej i skupienie na wewnętrznych procesach, jakie uruchomiła w nich choroba. Zanurzeni_one w uzdrowiskowej codzienności i skoncentrowani_e na sobie samych, ulegli_ły czarowi izolacji.

W spektaklu Michała Borczucha w lokatorach_kach budynku mieszkalnego podczas lockdownu rodzi się „nowe rozumienie rzeczywistości”. Jak pacjenci_tki sanatorium oddają się rozmowom i filozofowaniu oraz praktykują nieme rytuały dbania o siebie. Owijając się w koce i malując ściany, realizują różne protokoły kontroli i zagłębiają się w lekturę „Czarodziejskiej góry”. Pod wpływem czaru funkcjonują w zawieszeniu między pozornie sprzecznymi pragnieniami, by stan zawieszenia trwał jak najdłużej i by życie jak najszybciej wróciło do normy.

Pod wpływem czaru zyskują również świadomość własnego uprzywilejowania. Zaczynają dostrzegać pojedyncze osoby i całe grupy społeczne, których wcześniej nie dostrzegali_ły. Zauważają różnice klasowe i zaczynają rozumieć klasowe ustrukturyzowanie ludzkiej pracy. Jak pacjenci_tki sanatorium prowadzą długie rozmowy na temat czasu, subiektywnego odczucia przestrzeni publicznej, poczucia sprawczości, zmieniających się relacji społecznych i nowych sposobów wykonywania pracy. Poruszają w nich tematy opieki i troski, zastanawiając się, jak wszystkim istotom ludzkim i więcej-niż-ludzkim umożliwić wspólne życie. 

A czy przestrzeń teatralna może stać się przestrzenią dbania o siebie nawzajem? Jakiego czaru do tego potrzebujemy?

„Czarodziejska góra” będzie kolejnym po „Mojej walce” spektaklem zrealizowanym przez Michała Borczucha w TR Warszawa. Będzie to również kolejna adaptacja prozy - „Moja walka” została zrealizowania na podstawie wielotomowej autobiografii Karla Ovego Knausgårda.

Twórcy i twórczynie:

reżyseria: Michał Borczuch

adaptacja i dramaturgia: Tomasz Śpiewak

scenografia: Doris Nawrot

muzyka: Bartosz Dziadosz

wideo: Krzysztof Bagiński

reżyseria światła: Robert Mleczko

asystent reżysera: Piotr Piotrowicz

inspicjentka: Katarzyna Gawryś

kierowniczka produkcji: Magda Igielska

Adaptacja powieści będzie tworzona w oparciu o doświadczenia i refleksje aktorów i aktorek TR Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany