EN

12.10.2020, 11:07 Wersja do druku

Warszawa. Rozpoczął się XVI Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania

Mimo trudności organizacyjnych związanych z pandemią koronawirusa, od października do grudnia odbędą się wydarzenia XVI Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania. 

mat. festiwalu

Chyba nic tak bardzo nie ucierpiało podczas pandemii jak współpraca międzynarodowa. Trudno się zresztą dziwić. Granice zamykają się i otwierają, różne kraje na przemian wprowadzają i odwołują kwarantannę. Wszystkie dotychczasowe zasady festiwalowe stanęły na głowie, bo jak tu podpisać sensowną umowę, niebędącą ryzykiem dla obu stron, kiedy loty w każdej chwili mogą być odwołane. Jaki sens ma ściąganie nawet najwybitniejszego zespołu, skoro będzie mógł wystąpić tylko dla garstki publiczności?

A jednak próbujemy. Bo jeśli zrezygnujemy teraz z kontaktów zagranicznych, wymiany myśli, doświadczeń między artystami z różnych stron świata, pojawi się w nas luka, którą trudno będzie zasypać przez lata. Zamkniemy się na podwórku krajowych ocen, konkurencji  i animozji. Dlatego tę XVI już edycję festiwalu Zawirowania postanowiliśmy poświęcić wbrew panującej atmosferze tematowi podróży, tej rozumianej tradycyjnie jako przemieszczanie się pomiędzy różnymi miejscami na świecie w poszukiwaniu dialogu między różnymi kulturami, ale również podróży w głąb siebie, czy tej nakierowanej na idee i marzenia.

Zaczęliśmy od spektaklu „Hyberspace” Jamesa Batchelora z Australii, potem będzie „Odyseja”, przedstawienie z Łodzi rozgrywane na Dworcu Wschodnim w Warszawie w rytm przyjeżdżających i odjeżdżających pociągów.  Jeśli nie będzie jakichś niespodziewanych ograniczeń, pokażemy jeszcze zespoły i tancerzy z Włoch, Litwy, Grecji, Hiszpanii i Holandii, którzy też na swój sposób podchodzą do tego tematu. Może to za bardzo europocentryczne w stosunku do wcześniejszych festiwali, ale po prostu w tym roku inaczej się nie dało. Inną cechą charakterystyczną tych przedstawień będzie to, że w większości podejmują dialog tancerzy z twórcami muzyki. To też pewnego rodzaju podróż, wymagająca wzajemnego szacunku, słuchania i otwarcia na siebie. Przedstawieniom towarzyszyć będą jak zwykle warsztaty taneczne otwarte dla chętnych.

Pokażemy również młodych twórców z Polski, którzy stworzyli swoje przedstawienia w programie „Scena dla Młodych” warszawskiego Centrum Teatru i Tańca. A zakończymy dwoma premierami, które mamy nadzieję podsumują temat; przedstawieniem Karoliny Kroczak „All journeys” i Elwiry Piorun „Boska Komedia”. Zaczęliśmy od Kosmosu, a dojdziemy do podróży przez Piekło, Czyściec z nadzieją na Niebo. To niezła perspektywa, jak na czasy pandemii. Mimo wszystkich ograniczeń bądźcie z nami, bo w tej podróży można będzie wiele dowiedzieć się o sobie. 

Witamy was na tym nietypowym XVI FESTIWALU ZAWIROWANIA z konieczności rozciągniętym w czasie między październikiem a grudniem 2020 roku. Ostrzegamy, program niekiedy może ulegać zmianom. Niestety taką mamy sytuację.             

Ale nie poddawajmy się, jeszcze będzie normalnie!

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne