Wczoraj rozpoczął się 12. Festiwal Nowe Epifanie. Tematem tegorocznej edycji jest apokalipsa. Będzie można obejrzeć m.in. "Księcia Niezłomnego" w reż. Michała Telegi i "kasandrę" Zofii Gustowskiej.
"Przez wieki narosło mnóstwo interpretacji apokalipsy Janowej. Niektórzy mówią, że dotyczy ona tylko rzeczywistości cesarstwa w I wieku, niektórzy mówią, że dotyczy tylko końca świata. A w samym tekście jest sugestia, że apokalipsa zawsze dzieje się także tu i teraz, że dotyczy i tego, co jest zbiorową rzeczywistością ludzką, ale i rzeczywistością każdego indywidualnego człowieka" - mówi teolog i filozof Sebastian Duda w wykładzie online, który już od wczoraj możecie oglądać na stronie Festiwalu.
A jak ten temat zinterpretują twórcy?
W pierwszym tygodniu Festiwalu młody reżyser Michał Telega wystawi „Księcia Niezłomnego”, w którym zabierze widzów w świat Juliusza Słowackiego i Calderona de la Barki oraz zada pytania o fanatyzm religijny i doktrynerstwo.
Z kolei inna młoda artystka Zofia Gustowska w „kasandrze” przy pomocy mitycznych tematów i postaci, inspirowanych „Iliadą” Homera oraz „Ifigenią w Taurydzie” chce przyjrzeć się otaczającej nas rzeczywistości, a także opowiedzieć o współczesnych lękach związanych z konfliktami wojennymi.
Jerzy Kozak i Łukasz Łuczaj w rozmowie „Mityczny przybysz/Advena mythica” podejmą temat naszego stosunku do grzybów, który rozciąga się od mykofobii do mykofilii. Czemu część z nas tak bardzo boi się grzybów? Czy mogą być one przejawem apokaliptycznej zagłady ludzi poprzez zatrucie i wchłonięcie? Co jest w nich jeszcze ukrytego i w czym mogą nam pomóc w nadchodzących czasach? Spotkanie odbędzie się na ZOOMie, a będzie można oglądać je na Facebooku i YouTubie Nowych Epifanii.
Pełny program festiwalu znajdziecie na stronie noweepifanie.pl
„Któż zdoła się ostać?” to hasło 12. edycji interdyscyplinarnego Festiwalu Nowe Epifanie.Tegoroczna edycja ma formułę online. Festiwal rozpocznie się 17 lutego i potrwa do 28 marca.
***
Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytucja Kultury m.st. Warszawy
Partnerzy: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie, Teatr Miejski w Gliwicach, Teatr Współczesny w Szczecinie, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, Stowarzyszenie Potem-O-Tem, Fundacja na Marginesie, Fundacja Przestrzeń Filmowa, Fundacja Teatr Rzeczy, Teatr Soho, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, e-Wejściówki, Muzeum Ewolucji, Instytut Teatralny, Ruch Muzyczny
Patroni medialni: Polskie Radio PR 2, TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.info, Cojestgrane24.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.