EN

5.01.2021, 14:04 Wersja do druku

Warszawa. Rozmowa o seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną w Teatrze 21

Seksualność osób niepełnosprawnych to ciągle temat tabu. Kiedy sprawa dotyczy osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, to powszechna wiedza w tym obszarze jest jeszcze mniejsza, a zmowa milczenia i uprzedzenia proporcjonalnie wzrastają. Teatr 21/ Centrum Sztuki Włączającej zapraszają na rozmowę, która odbędzie się 7 stycznia o godz. 19.00 na Facebooku Teatru 21 i Centrum Sztuki Włączającej. 

fot. Marta Ankiersztejn

"Są pewne sprawy, o których się zbiorowo milczy, licząc na to, że skoro się głośno o tym nie mówi, to temat nie istnieje" - mówi Justyna Sobczyk, założycielka Teatru 21. Czy osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą wziąć ślub i założyć rodzinę? Czy osoby z zespołem Downa mogą mieć dzieci? Czy w Polsce legalne jest sterylizowanie osób z niepełnosprawnością intelektualną? Czy są homoseksualne, biseksualne lub transpłciowe osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi? "Porozmawiajmy otwarcie o seksualności w różnych jej odsłonach" - zachęcają organizatorzy rozmowy z Teatru 21.  

W rozmowie wezmą udział m.in. badacze dr Alicja Długołęcka (pedagożka i edukatorka seksualna, wykładowczyni, prowadząca zajęcia z psychosomatyki i rehabilitacji seksualnej) i dr hab. Remigiusz Kijak (przez kilka lat kierownik Pracowni Badań nad Seksualnością Osób Niepełnosprawnych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie; obecnie samodzielny pracownik naukowy w Katedrze Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego i kierownik Zakładu Badań nad Niepełnosprawnością Intelektualną). Zaproszenie do rozmowy przyjęli również: Aleksandra Skotarek – aktorka Teatru 21, Ewa Załęska – matka dorosłej osoby z zespołem Downa, Justyna Wielgus – choreografka, tancerka, reżyserka, edukatorka teatralna, wiceprezeska Fundacji Teatr 21. Rozmowę poprowadzi  Justyna Sobczyk – reżyserka, pedagożka teatru, założycielka Teatru 21. 

Wydarzenie odbędzie się na żywo i będzie tłumaczone na PJM.

Szczegóły na stronie teatr21.pl

Teatr 21 to zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 15 lat swojej działalności stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach w Polsce (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicą (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). W 2019 roku spektakl “Rewolucja, której nie było” został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Boska Komedia” w Krakowie. Teatr 21 został nominowany do "Paszportów Polityki 2020" w kategorii "Teatr". 

Centrum Sztuki Włączającej jest pierwszą społeczną instytucją kultury w Warszawie w całości dedykowaną sztuce osób z niepełnosprawnościami. Działalność w ramach CSzW obejmuje m.in. edukację, warsztaty, działalnością wydawniczą czy organizację konferencji i wykładów z zakresu studiów o niepełnosprawności. Program Centrum Sztuki Włączającej jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne