EN

3.11.2020, 15:15 Wersja do druku

Warszawa. Reżyserski debiut Zofii Komasy

- Porozmawiajmy o dotyku -  mówi młoda artystka Zofia Komasa i zaprasza na swój reżyserski debiut. Premiera już 6 listopada na żywo w PROMIE Kultury Saska Kępa (g. 18.00) i online na stronie oraz FB Fundacji Sztuka Ciała (g. 20.00). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. 

mat. organizatora

Czy czas pandemii płynący w widmie lockdownu i zdigitalizowanch kontaktów doprowadzi nas do kryzysu dotyku i bliskości? A może wprost przeciwnie. Wyczuleni na to, co tu i teraz,  nauczymy się budować autentyczne relacje z innymi i z samymi sobą? 

Temat postanowiła zbadać Zofia Komasa, artystka debiutująca na polu reżyserii. Wraz z artystami teatru ruchu z Fundacji Sztuka Ciała przygotowała performance zatytułowany “Dotyk”. 

- Zaczęłam interesować się tematem dotyku juz pare lat temu. Obserwowałam sukces zjawiska typu cuddle bars w Japonii, gdzie człowiek bardziej skupia się na bliskości niż na czysto “przyjemnościowym” spełnieniu fizycznym. Pandemia pomogła mi odkryć dotyk w zupełnie innym wymiarze. Takim, którego właśnie się bałam i od którego chciałam odejść. Dzięki pandemii oswajam się i wraz z naszą grupą artystów próbuję odnajdywać zupełnie inne formy dotykania siebie w świecie wirtualnym. Chciałbym zaprosić Was do świata kruchości i delikatności, do świata samego dotyku. Dołącz i dotknij siebie i nas - mówi reżyserka. 

Do tej pory Zofia Komasa działała jako producentka, projektantka i kostiumografka. Doświadczenie fabularne zdobywała pod okiem najlepszych kostiumografów na planie “Miasta 44” i “Dzwonów wojny”. Na swoim koncie ma również kilka muzycznych wideoklipów. Tworzyła kostiumy do teledysków m.in. Dawida Podsiadło czy Doroty Masłowskiej.

Jej nowy performance powstaje we współpracy z aktorami Adamem Gąseckim, Hanną Jurczak i Joanną Płóciennik i łączy teatr ruchu, taniec i improwizację z dźwiękiem i sztuka wizualną. Video do “Dotyku” stworzył Luke Juszcz, a muzykę Mary Komasa. 

Twórcy badają różne obszary zmysłu dotyku, zabierając uczestników wydarzenia w świat komunikacji niewerbalnej. W tym świecie spotkanie nabiera nowego znaczenia, a dotyk staje się kluczem do zrozumienia, nie tylko tego co indywidualne, ale przede wszystkim tego co wspólne. Jest to droga, którą artyści obrali w badaniu ludzkich potrzeb i granic, sposobów wyrażania i poznawania siebie i swojego ciała, fizycznej i mentalnej świadomości.

Projekt jest poszukiwaniem odpowiedzi na takie pytania jak: Czym jest dotyk? Jak kształtuje człowieka i jego relacje? W jaki sposób możemy doświadczać dotyku? Co nas dotyka? W jaki sposób dotyk zmienia się pod wpływem czasu, zmiany przestrzeni, czy perspektywy? 

fot. Paulina Myśliwiec

Reżyseria: Zofia Urszula Komasa 

Performerzy: Adam Gąsecki, Hanna Jurczak i Joanna Płóciennik 

Video: Luke Juszcz 

Konsultacja muzyczna: Mary Komasa 

Laboratorium praktyk siostrzeństwa: Magda Fejdasz i Weronika Pelczyńska 

Produkcja: Fundacja Sztuka Ciała 

Partnerzy: Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, PROM Kultury Saska Kępa, Centrum w Ruchu 

Projekt jest współfinansowany przez Biuro Kultury m.st. Warszawy w ramach konkursu “Kreacja”

Fundacja Sztuka Ciała to warszawska grupa, która od dziesięciu lat realizuje projekty artystyczne i edukacyjne bazując na pantomimie i teatrze ruchu. Misją fundacji jest tworzenie teatru będącego miejscem autentycznego spotkania, w którym wychodzi się od doświadczenia ciała, używając różnorodnych (artystycznych) środków wyrazu. To teatr bez siedziby - teatr wychodzący do widza. W roku 2018 w ramach wygranej w Konkursie im. Jana Dormana Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego grupa zagrała ponad 25 spektakli w reż. Marii Seweryn na salach gimnastycznych polskich szkół. Występowali w zakładzie poprawczym, domu samotnej matki, domach pomocy społecznej, Centrum Zdrowia Dziecka oraz na skwerach wielu warszawskich dzielnic - spośród 11 spektakli w repertuarze grupy aż 9 było prezentowanych w plenerze. W 2020 roku Sztuka Ciała podjęła współpracę z Teatrem Akt, w wyniku której powstało widowisko plenerowe pt.: "Pędy" inspirowane książką Urszuli Zajączkowskiej "Patyki i badyle" oraz obserwacją cyklu życia roślin. Do spektaklu została stworzona muzyka w oparciu o elektroniczne brzmienia oraz przetwornik - urządzenie transformujące pole elektromagnetyczne roślin na dźwięki. Nowa produkcja Sztuki Ciała łączy w sobie atrakcyjne, wielkoformatowe kostiumy, nowe technologie oraz przesłanie dotyczące naszego połączenia z naturą. Sztuka Ciała stawia sobie za cel działania nie wymagające specjalnej infrastruktury a bazujące na współpracach i potencjałach zainteresowanych podmiotów. Ważne dla grupy jest działanie dla społeczności i ze społecznością, z uwzględnieniem jej konkretnych potrzeb i możliwości, które jako wspólne, silne przeżycie poświęcone ważnemu dla różnych odbiorców tematowi integruje i zaciera granice między nimi.

Zofia Urszula Komasa, reżyserka, performerka, kostiumografka, Warszawianka. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Scenografii oraz Accademia di Belli Arti di Brera w Mediolanie, Kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz - w 2019 r. - Reżyserii Alternatywnej Teatralnej na praskiej Akademii Sztuk Scenicznych - DAMU. Jej prace mozna było obejrzeć m.in na festiwalach - 4+4 w Pradze, Waermflasche w Berlinie, PLACCC w Budapeszcie czy Aussicht w Hamburgu. W Warszawie pokazała swój performance “Photo.synthesis” w Ogrodzie Botanicznym przy okazji imprezy “Rozkwit”. Jej ostatnia premiera ("Last") odbyła się w Galerii 18a w Warszawie, gdzie pełniła funkcję producenta kreatywnego. Pracuje od 10 lat w branży modowej, reklamowej oraz filmowej jako kostiumograf. Od kilku lat współtworzy, konsultuje oraz tworzy spektakle, instalacje artystyczne, perfromance’y, performatywne wystawy. Ciało ludzkie, blizny, historie ciała, człowiek to jest główny temat jej pracy artystycznej. Strona z portfolio - zofiaurszulakomasa.com.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne