EN

18.05.2021, 08:12 Wersja do druku

Warszawa. Reżyser Wojciech Rodak laureatem Nagrody Debiut TR 2021

Laureatem Nagrody Debiut TR 2021 przyznawanej podczas Forum Młodej Reżyserii w Krakowie został Wojciech Rodak (Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie), reżyser spektaklu "Ptaki. Instrukcja" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa TR Warszawa Kaja Stępkowska.

fot. mat. teatru

"W ramach tegorocznego Forum Młodej Reżyserii w Krakowie, przyznaliśmy także cztery wyróżnienia dla: Olgi Ciężkowskiej (Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie), Karoliny Szczypek (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie) oraz Jana Jelińskiego (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie) i Tomasza Fryzła (Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie)" - napisała Stępkowska.

Nazwiska laureata Nagrody Debiut TR 2021 oraz zdobywców wyróżnień ogłoszono w poniedziałek wieczorem podczas zakończenia 10. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie.

"Środowisko studentek i studentów szkół teatralnych w szczególny sposób doświadczyło skutków pandemii Covid-19, która utrudniła pracę sceniczną nad etiudami i egzaminami, a także w poważny sposób ograniczyła możliwości zawodowego startu. Świadomi wyzwań, z jakimi mierzą się dzisiaj młode reżyserki i młodzi reżyserzy, postanowiliśmy wyjątkowo w tym roku rozszerzyć formułę nagrody Debiut TR, aby pomóc w ich profesjonalnym rozwoju. Obok głównej nagrody Debiut TR, będącej zaproszeniem do wyreżyserowania spektaklu z zespołem TR Warszawa, zdecydowaliśmy przyznać także cztery wyróżnienia połączone z różnymi formami współpracy lub gościnnej prezentacji przedstawień w TR Warszawa" - napisano w werdykcie zespołu programowo-artystycznego TR Warszawa przyznającego Nagrodę Debiut TR.

"Po obejrzeniu spektakli konkursowych oraz nurtu Off 10. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie, Grzegorz Jarzyna, dyrektor artystyczny TR Warszawa w porozumieniu z Pawłem Kulką, koordynatorem zespołu artystycznego TR Warszawa i Romanem Pawłowskim, pełnomocnikiem dyr. TR Warszawa do spraw programowych, przyznaje: dwa równorzędne wyróżnienia w postaci zaproszenia do wyreżyserowania w TR Warszawa pokazów warsztatowych tekstów, wyłonionych w konkursie dramaturgicznym Nigdy nie będziesz szła sama w sezonie 2021/22 dla Olgi Ciężkowskiej (Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie), reżyserki spektaklu Orfeusz i Eurydyka // All about love no. 1 oraz Karoliny Szczypek (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie), reżyserki przedstawienia Spektakl dyplomowy, czyli kilka słów o przemocy w teatrze (produkcja Teatr Nowy Proxima w Krakowie)" - czytamy w werdykcie.

Jan Jeliński (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie), reżyser spektaklu "Nimfy 2.0" (produkcja Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie) otrzymał wyróżnienie w postaci "zaproszenia do gościnnej prezentacji wyróżnionego spektaklu w TR Warszawa w sezonie 2021/22".

Tomasz Fryzło (Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie), reżyser spektaklu "Bezpieczne miejsce" (produkcja Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie) został uhonorowany wyróżnieniem w postaci "zaproszenia na rezydencję reżyserską w TR Warszawa w sezonie 2021/22, obejmującą m.in. propozycję asystentury przy produkcji projektu Philippe Quesne; zaproszeniem do wyreżyserowania pokazu warsztatowego tekstu wyłonionego w konkursie dramaturgicznym Nigdy nie będziesz szła sama oraz zaproszeniem do gościnnej prezentacji spektaklu Bezpieczne miejsce w TR Warszawa".

"Nagrodę Debiut TR 2021 w postaci zaproszenia do wyreżyserowania spektaklu w TR Warszawa w sezonie 2021/22 otrzymuje Wojciech Rodak (Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie), reżyser spektaklu Ptaki. Instrukcja" - napisano w werdykcie. Zaznaczono, że jest to nagroda "za twórczy polot, dojrzałość artystyczną oraz umiejętność pracy z zespołem aktorskim".

Przypomniano, że Nagroda Debiut TR została ustanowiona przez TR Warszawa w listopadzie 2015 r. w ramach nurtu programowego "LINIA NOWYCH TALENTÓW". Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

"Nagroda wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół programowy TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym" - czytamy w informacji.

Laureatami Nagrody Debiut TR są: Jędrzej Piaskowski (2015), Klaudia Hartung-Wójciak (2016), Grzegorz Jaremko (2017), Katarzyna Minkowska (2018) oraz Wiktor Bagiński (2019).

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne