EN
28.04.2022, 10:01 Wersja do druku

Warszawa. Ramię w ramię. Międzynarodowy Dzień Tańca 2022

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza od 28 do 30 kwietnia na wspólne świętowanie Międzynarodowego Dnia Tańca. W programie m.in. bezpłatne warsztaty taneczne dla dzieci, panel dyskusyjny oraz pokazy prac choreograficznych studentów i absolwentów kierunków tanecznych.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Wojna na Ukrainie i ludobójstwo dokonane przez Rosję wstrząsnęły całym światem. Niestety historia się powtarza i dziś w każdym zakątku Ziemi są ludzie, których dotknęły doświadczenia wojenne. Co możemy z tym zrobić, jeśli nawet uświadomienie sobie krzywd z przeszłości nie może nas ochronić?

My, Ukraińcy, znaleźliśmy siłę, jednocząc się wokół wspólnej prawdy, naszego pragnienia wolności, sprawiedliwości i życia. Kiedy jesteśmy razem, nasz ból zamienia się w potężną, twórczą i afirmującą życie energię, strach znika, a wspólne doświadczenia stają się naszą wspólną dumą.

Od samego początku wojny ludzie z Ukrainy i Polski pracują ramię w ramię. W Międzynarodowym Dniu Tańca umacniamy naszą jedność w dziedzinie sztuki i przedstawiamy program będący efektem współpracy ukraińskiego i polskiego środowiska tanecznego. Przez trzy dni zapraszamy do wspólnego tańca, rozmowy, poznawania się za pomocą słów i ruchu, hartując tym samym moc, która może pokonać najbardziej lekkomyślne zło.

- Polina Bułat, ukraińska dziennikarka i manager tańca, współkoordynatorka programu Międzynarodowego Dnia Tańca w Instytucie Teatralnym

Kijowska szkoła tańca współczesnego Totem Dance School przez trzy dni (28-30.04) poprowadzi na zielonym terenie Instytutu Teatralnego taneczne kursy mistrzowskie i warsztaty gier dla dzieci z Ukrainy i z Polski od 6 do 14 roku życia. Warsztaty będą odbywać się w języku ukraińskim. Trenerzy na zakończenie zajęć zaproponują dzieciom stworzenie krótkiego układu choreograficznego, który zostanie zaprezentowany rodzicom i opiekunom.

29 kwietnia – w Międzynarodowy Dzień Tańca – o godz. 17:00 odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem polskich i ukraińskich badaczy tańca, choreografów i koordynatorów. Paneliści porozmawiają o podobieństwach i różnicach jakie pojawiają się na drodze rozwoju sztuki tańca w Ukrainie i w Polsce, ale także o tym, jak sytuacja wygląda obecnie.

Tego samego dnia o godz. 19:00 premierę będzie miał improwizowany spektakl z muzyką na żywo autorstwa Pawła Szamburskiego stworzony przez polską choreografkę Ilonę Gumowską wraz z ukraińskimi tancerzami, którzy z powodu wojny musieli opuścić Ukrainę.

Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca zakończą się 30 kwietnia wieczornym pokazem prac choreograficznych i filmów tańca, stworzonych przez studentów i absolwentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu i Zakładu Tańca w Katowicach oraz polską premierą filmu tanecznego „Vodurudu” ukraińskiego reżysera i choreografa, założyciela Apache Crew - Anatolija Sachivko. Ten improwizowany folklorystyczny balet filmowy będzie można także obejrzeć na kanale Youtube Instytutu Teatralnego - od 28 do 30 kwietnia.

Bilety na spektakl w reżyserii Ilony Gumowskiej, a także na sobotni wieczór taneczny dostępne są w cenie 15, 25 i 50 złotych na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net. Dochód ze sprzedaży w całości przekazany zostanie Fundacji Trans Kultura.

Ponadto z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru na profilu Instytutu w serwisie Spotify pojawi się cykl podcastów z udziałem przedstawicieli polskiego i ukraińskiego środowiska tanecznego, którzy będą dyskutować o sztuce w nowej rzeczywistości historycznej i o tym, co nas w niej jednoczy.

Więcej informacji - a także ukraińska i angielska wersja językowa - znajduje się na stronie Instytutu.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne