EN
12.01.2022, 18:24 Wersja do druku

Warszawa. "Radio Mariia" w Teatrze Powszechnym - premiera jutro

Już w czwartek, 13 stycznia 2022 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu „Radio Mariia” w reżyserii cenionej ukraińskiej reżyserki Rozy Sarkisian. Spektakl powstaje w ramach międzynarodowego projektu „Face to Faith”, dzięki wsparciu z programu „Kreatywna Europa” Unii Europejskiej. Ideą projektu są działania artystyczne i edukacyjne w duchu wspólnej refleksji nad kondycją i przyszłością wiary we współczesnych społeczeństwach.

mat. teatru

„Radio Mariia” to political fiction oparte na radykalnej wyobraźni artystek, artystów, aktywistek oraz ekspertek w dziedzinie zmiany społecznej. To teatralna utopia przeciwstawiająca się teraźniejszości – szkodliwej dystopii społeczno-politycznej. Punktem wyjścia spektaklu był pomysł radia przyszłości – nadającego na długich falach tęczy i przekazującego tylko dobre wiadomości dla zlaicyzowanego społeczeństwa, które przezwyciężyło już zagrożenie katastrofy klimatycznej.

Pracy nad spektaklem towarzyszył cykl podcastów pt. „Radykalna wyobraźnia”, w których artywistka Zuzanna Hertzberg rozmawiała z wybranymi osobami aktywistycznymi, które tworzyły utopijne scenariusze przyszłości – rozmówczynie przenosiły się do 2037 roku i opowiadały o skutkach piętnastolecia upadku instytucji Kościoła katolickiego w Polsce. Podcasty są dostępne na kanale YouTube Teatru Powszechnego w Warszawie.

Koncepcja spektaklu „Radio Mariia” została wybrana w kwietniu 2021 roku przez międzynarodowe jury w ramach procedury open call zorganizowanej przez siedmiu partnerów projektu „Face to Faith”, tj.: Teatr Powszechny w Warszawie, Teatro dei Venti w Modenie, Festiwal Sztuki Współczesnej ANTI w finlandzkim Kuopio, Divadlo pod Palmovkou w Pradze, Sommerblut Kulturfestival e.V. w Kolonii, Teatr Gesher w Tel Awiwie oraz Centrum Sztuki Jam Factory we Lwowie. Podczas naboru do wszystkich instytucji partnerskich zgłoszono ponad 400 koncepcji, do samego Teatru Powszechnego napłynęło 57 zgłoszeń z całej Europy.

Międzynarodowy projekt zakłada wyprodukowanie 7 spektakli w latach 2021-2022, przy czym za każdy z nich odpowiedzialne są poszczególne instytucje partnerskie. Po premierach wyprodukowanych przez poszczególne instytucje, każdy spektakl będzie prezentowany gościnnie w co najmniej jednym mieście partnerskim projektu.

„Radio Mariia”, reż. Roza Sarkisian
premiera 13 stycznia 2022 r., Scena Mała
kolejne przedstawienia: 14 i 15 stycznia o godz. 19.30, 16 stycznia o godz. 18.00, a także 25 i 26 lutego o godz. 19.30 oraz 27 lutego o godz. 18.00

reżyseria: Roza Sarkisian
teksty: Oksana Czerkaszyna, Oskar Stoczyński, Joanna Wichowska, Krysia Bednarek
dramaturgia: Joanna Wichowska, Krysia Bednarek
scenografia i kostiumy: Kornelia Dzikowska
światło i wideo: Adam Zduńczyk
muzyka: Dariusz Cichosz
asystentka reżyserki: Krysia Bednarek
inspicjentka: Barbara Sadowska
konsultacje: Zuzanna Hertzberg, Małgorzata Szutowicz
obsada: Oksana Czerkaszyna, Oskar Stoczyński
ekspertki w wywiadach radiowych: Elżbieta Korolczuk, Magdalena Staroszczyk

Wyobraźmy sobie przyszłość. Wyobraźmy sobie, że możliwe są najbardziej nieprawdopodobne scenariusze. Wyobraźmy sobie niewyobrażalne.

Na przykład: Kościół katolicki w Polsce zniknął. Nie ma już lekcji religii w szkołach, ani pomników polskiego papieża w przestrzeni publicznej. Na plebaniach mieszkają uchodźcy, a kościoły zmieniły się w sale koncertowe (albo supermarkety?). Prawa człowieka stoją ponad interesami wyznawców jednej religii. Polak już nie musi być katolikiem, żeby prawdziwie być Polakiem. Z polskiego języka znika słowo „konkordat”. I tak dalej, i tak dalej. Jak do tego doszło i jakie są konsekwencje tego przełomu? Czy Kościół zniknął również z naszych głów?

Wyobraźmy sobie, że już tam jesteśmy. W przyszłości. Że robimy ją właśnie teraz, tutaj. Wspólnie projektujemy alternatywne modele społeczeństwa, kultury i polityki. Gdzie są granice naszej wyobraźni? Co ją powstrzymuje? Co nie pozwala jej być radykalną? Co nie pozwala ziścić się utopii?

Roza Sarkisian to ukraińska reżyserka teatralna, uznawana za najoryginalniejszą i najbardziej przewrotną twórczynię teatralną Ukrainy. Więcej informacji o artystce.

***

Spektakl dla widzów od 18. roku życia. Zawiera sceny odnoszące się do tematyki religijnej, które pomimo ich satyrycznego charakteru mogą być uznane za kontrowersyjne.

Źródło:

Materiał nadesłany