EN

6.05.2021, 08:38 Wersja do druku

Warszawa. Przegląd Współczesnej Dramaturgii Rosyjskiej online z Teatru Dramatycznego

W maju Laboratorium Dramatu i Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy organizują Przegląd Współczesnej Dramaturgii Rosyjskiej, w ramach którego odbędą się premierowe czytania online trzech sztuk w tłumaczeniu Agnieszki Lubomiry-Piotrowskiej. Pierwsze czytanie online - 10 maja.

fot. Katarzyna Bąba

Zaplanowano czytania sztuk: "Zabiłem cara" Aliny Szklarskiej i Michaiła Patłasowa, "Dwóch w twoim domu" Jeleny Grieminy oraz komedii "Lotto" Wasilija Sigariewa.

"Po każdym czytaniu zapraszamy do dyskusji z udziałem twórców i gości specjalnych. Punktem wyjścia do rozmów o wybranych tekstach będzie obecna sytuacja społeczno-polityczna w Rosji: masowe protesty, uwięzienie opozycyjnego polityka Aleksieja Nawalnego, brutalne działania policji i obojętność kremlowskich władz wobec międzynarodowej krytyki ich działania" - czytamy w informacji przesłanej PAP przez kierowniczkę ds. PR teatru Weronikę Doboszyńską.

Jak podkreślono, "prawa człowieka, wolność i sprawiedliwość – to trzy hasła przewodnie czytanych sztuk, w których Wielka Historia, miesza się z codziennością, ofiary rozmawiają ze swoimi oprawcami, a Los wcale nie sprzyja człowiekowi". "Co zrobić, kiedy państwo staje się wrogiem obywateli, a władza zadaje cios w podstawowe wolności obywatelskie? Czym grozi odrzucenie demokracji na rzecz dyktatury i autorytaryzmu?" - napisano w zapowiedzi cyklu czytań.

Rozmowy z autorami i twórcami premierowych czytań poprowadzi kierownik literacki Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy Wojciech Majcherek.

Wyjaśniono, że "premierowe czytania odbędą się w poniedziałki - 10, 17 i 24 maja o godz. 19, a każde z nich zostanie udostępnione bezpłatnie na tydzień". Linki do poszczególnych czytań będą zamieszczane na Facebooku Teatru Dramatycznego oraz na stronie internetowej teatru w zakładce z repertuarem "DramatOn".

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne