EN

21.11.2024, 09:09 Wersja do druku

Warszawa. Przegląd „Rainer Werner Fassbinder. W poszukiwaniu miłości” w Nowym Teatrze – od niedzieli

W Nowym Teatrze w Warszawie 24 listopada rozpocznie się retrospektywa filmów Rainera Wernera Fassbindera w ramach projektu „Znane/Nieznane. Kultowe kino niemieckie” – poinformowano na stronie stołecznego teatru. Przegląd zakończy się 30 listopada.

fot. mat. teatru

Nowy Teatr wyjaśnił, że "przegląd filmów Rainera Wernera Fassbindera jest kolejną, siódmą już odsłoną autorskiego projektu Jolanty Woszczenko i Renaty Prokurat Znane/Nieznane. Kultowe kino niemieckie". "Projekt zapoczątkowany w 2012 r. prezentuje sylwetki i twórczość szerzej niepokazywanych i w konsekwencji mało znanych w Polsce, lecz wybitnych, kultowych niemieckich reżyserów i reżyserek filmowych" - przypomniano w informacji.

"Rainer Werner Fassbinder jest jednym z najbardziej kultowych i równocześnie jednym z najbardziej kontrowersyjnych niemieckich reżyserów filmowych. Jego biografia mogłaby posłużyć za scenariusz filmowy, gdyby nie to, że sam wykorzystywał ją w swojej twórczości. W ciągu 15 lat Fassbinder wyreżyserował 44 filmy, tworząc od czterech do pięciu filmów rocznie" - napisano o artyście. "Alienacja, poszukiwanie akceptacji i miłości, ale również temat przemocy – to główne wątki jego filmów" - zaznaczono.

W ramach przeglądu do zobaczenia będą filmy: "Strach zżerać duszę" (24 listopada), "Prawo silniejszego" (25 listopada), "W roku 13 pełni" (26 listopada), "Martha" (27 listopada), "Małżeństwo Marii Braun" (28 listopada), "Dzieciorób (29 listopada) oraz "Fassbinder – kochaj, nie żądaj" w reż. Christiana Braadema Thomsena (30 listopada).

Szczegółowy program przeglądu znaleźć można na stronie: https://nowyteatr.org/pl/cykle/rainer-werner-fassbinder-w-poszukiwaniu-milosci.

Projekcje wszystkich filmów rozpoczynać się będą o godz. 19 w Świetlicy lub Sali Prób Nowego Teatru w Warszawie. Wstęp jest bezpłatny.

Kuratorkami przeglądu są Joanna Woszczenko i Renata Prokurat.

Organizatorzy przeglądu to Goethe-Institut Warschau, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i Nowy Teatr w Warszawie.

Źródło:

PAP