EN
8.09.2022, 08:47 Wersja do druku

Warszawa. Przebojowy musical „Matylda” na scenie Teatru Syrena

„Matylda” to kolejny głośny musical, który wchodzi do repertuaru warszawskiego Teatru Syrena. Premiera już w sobotę 10 września. Pisze Dariusz Pawłowski w „Polsce Dzienniku Łódzkim”.

fot. mat. teatru

„Matylda" to musicalowa adaptacja słynnej powieści Roalda Dahla o tym samym tytule. Bohaterką jest rezolutna dziewczynka o niecodziennych zdolnościach, zaczytana w książkach, której przyszło wychowywać się w rodzinie bezmyślnie zapatrzonej w ekran telewizora. Tytułowa bohaterka trafia do szkoły rządzonej przez antypatyczną dyrektorkę Agatę Łomot, byłą mistrzynię w rzucie młotem i personifikację tego, co w systemie edukacji najgorsze. Na szczęście na szkolnej drodze Matyldy pojawia się również nauczycielka Panna Miodek, która potrafi dostrzec wielki talent dziewczynki.

„Matylda" premierę na londyńskim West Endzie miała w 2011 roku, po dwóch latach trafiła na nowojorski Broadway. Autorem libretta jest Dennis Kelly, a muzykę oraz teksty piosenek napisał znany australijski komik i muzyk Tim Minchin.

- To premiera z kategorii „dużych", mamy nadzieję, że będzie naszym przebojem przez długi czas, a kolejne roczniki widzów będą do niego dorastać - zapowiada Jacek Mikołajczyk, reżyser i tłumacz spektaklu oraz dyrektor artystyczny „Syreny". - To przedstawienie z dziecięcymi bohaterami, ale nie tylko dla dzieci. Jest w nim też ważny przekaz kierowany do dorosłych widzów.

Obsada warszawskiej wersji „Matyldy" została wyłoniona w castingach dla profesjonalnych i dziecięcych aktorów. Widzowie zobaczą na scenie czołowych artystów polskiego musicalu, parę musicalowych debiutantek oraz kilkanaścioro utalentowanych wokalnie, ruchowo i aktorsko dzieci. Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Kameralnym w Bydgoszczy, gdzie premiera - również w reżyserii Jacka Mikołajczyka - odbyła się w marcu tego roku.

- Castingi to był żmudny, ale i radosny, wieloetapowy proces - przyznaje Jacek Mikołajczyk.

- Zgłosiło się kilkaset osób, wielokrotnie byliśmy zaskakiwani, udało nam się skompletować kilka wspaniałych, moim zdaniem, obsad.

W tytułową Matyldę wcielają się Łucja Dobrogowska, Julia Kołodziejak i Emilia Lasak. Wśród wykonawców są również m.in. Damian Aleksander, Przemysław Glapiński, Edyta Krzemień, Magdalena Placek-Boryń, Agnieszka Rose, Katarzyna Walczak, Marek Grabiniok, Albert Osik, Beatrycze Łukaszewska, Marta Walesiak-Łabędzka.

- W „Matyldzie" dzieciaki trzymają się razem, solidarnie bronią się przed tyranią dorosłych - mówi reżyser Jacek Mikołajczyk.

Autorem scenografii i reżyserem światła jest Mariusz Napierała, kostiumy zaprojektował Tomasz Jacyków, a choreografię przygotowali Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka.

- „Matylda" to jeden z najpiękniejszych musicali, jakie kiedykolwiek powstały - zapewnia Jacek Mikołajczyk. Opowiada o ważnych kwestiach w emocjonalny, nowoczesny sposób. Eksponuje on poza tym znaczenie „girl power", kiedy to mądra i dzielna dziewczynka bierze się za naprawianie świata.

„Matyldę" można zobaczyć na scenie Teatru Syrena 8, 9, 10, 11, 15, 16, 17, 18, 21, 22, 23, 24, 25 września.

Tytuł oryginalny

Przebojowy musical „Matylda" na scenie Teatru Syrena w Warszawie

Źródło:

„Polska Dziennik Łódzki” nr 209