EN

23.03.2023, 12:03 Wersja do druku

Warszawa. Prywatny świat noblistki w interpretacji aktorek. Słuchowisko na żywo w Big Book Cafe

BIG BOOKS LIVE zaprasza na CHWILĘ Z SZYMBORSKĄ. O sprawach drobnych i uniwersalnych, wielkich pytaniach i skrawkach codzienności. Przenikliwe, zaskakujące i niezmiennie aktualne wiersze, felietony oraz listy Wisławy Szymborskiej interpretują aktorki: Magdalena Koleśnik i Aleksandra Konieczna. A w tle rozbrzmiewa ulubiona muzyka noblistki.

fot. mat. organizatora

Big Book Cafe zaprasza na drugie spotkanie nowego cyklu BIG BOOKS LIVE – słuchowisk na żywo, podczas których czytane są najważniejsze teksty i książki ostatnich lat. W środę, 29 marca o godzinie 19.00 spotykamy się, aby przypomnieć przejmującą i ponadczasową twórczość Wisławy Szymborskiej. Wydarzenie ma charakter kameralny i nie jest transmitowane.

Podczas słuchowiska CHWILA Z SZYMBORSKĄ w aktorskiej interpretacji Magdaleny Koleśnik i Aleksandry Koniecznej zabrzmią najlepsze teksty noblistki. Będzie to wybór z wydanych właśnie po raz pierwszy w jednym tomie „Wierszy wszystkich”, a także niektóre z błyskotliwych i osobistych mikro recenzji książkowych wydanych jako „Wszystkie lektury nadobowiązkowe”, a także z listów wymienianych z Kornelem Filipowiczem - „Najlepiej w życiu ma twój kot”.

Wybrane fragmenty pozwolą przenieść się do świata Wisławy Szymborskiej – jej nieoczywistych skojarzeń, niebanalnych lektur i jedynego w swoim rodzaju poczucia humoru. Usłyszymy m.in. wiersze: „Chwila”, „Miłość od pierwszego wejrzenia”, „Ella w niebie”, „Kot w pustym mieszkaniu”, „W zatrzęsieniu”. Wybrzmią gorące, recenzenckie wrażenia po przeczytaniu przez Szymborską m.in. przyrodniczych książek „Paradoksy natury” Thomasa R. Henry’ego czy „Terrarium” Adam Taborskiego, jej refleksje po lekturze zbioru anegdot o wielkich uczonych zebranych przez Wacława Gołębowicza, pamiętników i wspomnień Zofii Tołstoj czy Anny Dostojewskiej.

Czytaniu towarzyszyć będzie playlista ukochanych utworów poetki na czele z klasykami „Black Coffee” oraz „Summertime” w wykonaniu Elli Fitzgerald, jej ulubionej wokalistki.

Na spotkanie zapraszamy wspólnie z partnerami: Fundacją im. Wisławy Szymborskiej oraz SIW Znak. Wieczór jest częścią obchodów roku Wisławy Szymborskiej i 100. rocznicy jej urodzin.

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy do centrum Big Book Cafe wyłącznie osobiście (ul. J. Dąbrowskiego 81). Wstęp jest wolny.

CHWILA Z SZYMBORSKĄ to drugie spotkanie nowego cyklu BIG BOOKS LIVE. W lutym odbyło się słuchowisko NOWY JORK Z VIVIAN GORNICK z Katarzyną Herman i Agnieszką Więdłochą. Wcześniej w oryginalnych cyklach NA GŁOS oraz EVERGREEN Big Book Cafe przybliżało wielkie klasyki literatury światowej oraz ważne tytuły literatur narodowych, m.in. francuskiej i amerykańskiej. Udział w czytaniach wzięli m.in. Maria Peszek, Agnieszka Grochowska, Michał Żurawski, Andrzej Chyra. Muzykę na żywo tworzyli: Leski, Kasai, Macio Moretti i in.

Oryginalne słuchowiska realizowane są na żywo i powstają jako część Stałego Programu Kulturalnego Big Book Cafe, który jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.

Pełny repertuar wydarzeń marca: https://bigbookcafe.pl/repertuar/

Źródło:

Materiał nadesłany