EN
25.09.2021, 12:03 Wersja do druku

Warszawa. „Promethidion”. Czytanie sceniczne w wykonaniu Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej

Świętujemy 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. 25 września Instytut Teatralny zaprasza na czytanie "Promethidiona" - z muzyką na żywo i w wykonaniu Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej.

fot. mat. organizatora

25 września o godz. 18:00 zapraszamy do Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego na wieczór poświęcony „Promethidionowi” w ramach cyklu Od-czytywanie Norwida. Dramaty. Czytaniu scenicznemu w wykonaniu wieloletniej, znakomitej interpretatorki utworu, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej towarzyszyć będzie muzyka na żywo, a poprzedzi je rozmowa o dramacie. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne zaproszenia do pobrania ze strony IT oraz w serwisie GoOut.net.

Czytanie sceniczne „Promethidiona” – które wpisuje się w organizowane w dniach 24-25 września uroczystości z okazji 200. rocznicy urodzin Norwida – będzie drugim spotkaniem w ramach nowego cyklu IT – Od-czytywanie Norwida. Dramaty. Przedstawiamy nim autora i jego myślenie o teatrze w kontekście innych, ważnych wydarzeń historycznych oraz zjawisk w sztuce i kulturze XIX i XX wieku.

W „Promethidionie” słowo funkcjonuje aż po dziś dzień na prawach subtelnego, Norwidowskiego credo. To poniekąd rodzaj wiary estetycznej, wiary i religii estetycznej żarliwie „poszukującej wśród swoich współczesnych zrozumienia”. Tym okrutniej, trzeba to przyznać, świat z poematem Norwida się obszedł, a szczególnie – świat polski. „Ciemniejszej nocy i zamętu nikt z ludzi utworzyć nie zdoła” (Andrzej Edward Koźmian). „Prawdziwie trzeba by zapomnieć o wszystkich utworach naszych poetów, aby móc na chwilę znaleźć upodobanie w tym chaosie pretensjonalnego i naciąganego humoryzmu” (Lucjan Siemieński). Wreszcie „Promethidiony, Zwolony i inne androny” (Julian Klaczko).

Zapraszamy na uroczyste przedstawienie Norwidowskiej „Rzeczy w dwóch dialogach z epilogiem” – „Promethidion” w wykonaniu Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, z muzyką na żywo (fortepian) w wykonaniu Janusza Olejniczaka. Warto powrócić do tekstu, który nie tylko stał się odrzuconym pomnikiem całej epoki – był również poruszającym dokumentem drastycznego ograniczenia odbioru i złej woli recepcji – tak również należałoby go czytać i wykonywać – Karol Samsel.

Wieczór rozpoczniemy o godz. 18:00 rozmową panelową z udziałem Ewy Hoffmann-Piotrowskiej, Olafa Krysowskiego (Zakład Literatury Romantyzmu, Wydział Polonistyki UW) i Jarosława Gajewskiego (Teatr Narodowy) – poprowadzi ją Karol Samsel. Czytanie sceniczne dramatu rozpoczniemy o godz. 19:00.

Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem obowiązującej w IT dyscypliny sanitarnej.


Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim gościom Instytutu i ograniczoną liczbę miejsc na widowni, uprzejmie prosimy o przemyślane pobieranie zaproszeń oraz o przybycie kilkanaście minut przed planowanym rozpoczęciem wydarzenia w celu wypełnienia formularza kontaktowego COVID-19.

Źródło:

Materiał własny