EN

30.08.2024, 14:08 Wersja do druku

Warszawa. Prolog Eufonii: Pieśni Jana Kochanowskiego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia

11 września, o godz. 19:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert z okazji 440. rocznicy śmierci Jana Kochanowskiego. To wyjątkowa okazja do wysłuchania pieśni tego wielkiego poety – zarówno tych dobrze znanych z lektur szkolnych, jak i tych rzadziej odkrywanych. Filip Wika, kompozytor całości, stworzył utwory, które łączą w sobie liryzm i monumentalność, czerpiąc z muzyki renesansowej, ale nadając jej nowoczesny wymiar.

fot. mat. organizatora

Zespół Monodia Polska, pod muzycznym przewodnictwem Adama Struga, wykonuje te pieśni w duchu wspólnego śpiewania, otwartego dla wszystkich, bez względu na poziom wokalnych umiejętności. W ten sposób koncert staje się próbą wprowadzenia tego repertuaru do współczesnej kultury jako formy wspólnego muzykowania Polaków.


Młody kompozytor Filip Wika stworzył utwory, łączące w sobie liryzm, monumentalność i zarazem wyrastające z muzyki renesansowej. Utwory usłyszymy w wykonaniu kompozytora, Monodii Polskiej oraz Adama Struga, który czuwa nad projektem w roli producenta.

Pięknym połączeniem muzyki F. Wiki i poezji J. Kochanowskiego zachwyca się Adam Strug - autor, śpiewak, instrumentalista. "Filip Wika skomponował jednogłosowe (z małymi wyjątkami) pieśni, które winny wejść do polskiego obyczaju śpiewaczego uważam bezzwłocznie. Kocham tę muzykę, śni mi się po nocach. Jest najpiękniejszym i najskuteczniejszym sposobem, by liryczne strofy Janowe zostały na nowo odczytane w naszych nielirycznych czasach. Jego pieśni winny wejść do kanonu polskiej odmiany gatunku. Mimo młodego wieku staje w jednym rzędzie z Karpińskim i Antoniewiczem" - komentuje Strug. O Kochanowskim zaś mówi: "Parający się literacką polszczyzną mamy w nim ojca, mistrza i dobrodzieja. Przez niemal cztery stulecia każdy nasz poeta składał mu hołd wierszem".

Celem koncertu będzie nie tylko oddanie hołdu Kochanowskiemu, którego 440. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku, ale także wprowadzenie tego nowego repertuaru do współczesnej kultury muzycznej Polaków, promując ideę wspólnego śpiewania, dostępnego dla każdego, niezależnie od umiejętności wokalnych.

Program:
I. MOCĄ IMIENIA SWEGO (PSALM 54)
II. PIEŚŃ O POTOPIE (PIEŚŃ I, KSIĘGI WTÓRE)
III. PIEŚŃ O SPUSTOSZENIU PODOLA (PIEŚŃ V, KSIĘGI WTÓRE)
IV. NIE DBAM ABY ZIMNE SKAŁY (PIEŚŃ II, KSIĘGI WTÓRE)
V. DZBANIE MÓJ PISANY (PIEŚŃ III, KSIĘGI PIERWSZE)
VI. OKO ŚMIERTELNE (PIEŚŃ III, PIEŚNI KILKA)
VII. NIE MASZ I PO DRUGI RAZ (PIEŚŃ XII, KSIĘGI WTÓRE)
VIII. KTO MI DAŁ SKRZYDŁA (PIEŚŃ X, KSIĘGI PIERWSZE)
IX. KOLĘDA (PIEŚŃ XIV, PIEŚNI KILKA)

Artyści:
Adam Strug - produkcja muzyczna, śpiew
Monodia Polska
Filip Wika - kompozycje, śpiew, fisharmonia

Organizatorzy:
Narodowe Centrum Kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Polskie Radio

Źródło:

Materiał nadesłany