EN
7.09.2022, 08:41 Wersja do druku

Warszawa. Prolog 65. Warszawskiej Jesieni

Koncert – prolog do Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień przygotowany przez Spółdzielnię Muzyczną odbędzie się w środę 7 września w Klubie SPATiF w Warszawie.

fot. mat. organizatora

Koncert jest realizowany przez zespół – Spółdzielnię Muzyczną w ramach projektu PLAYGROUND call for scores 2022.

„Projekt PLAYGROUND jest wyrazem naszej ciekawości. Założyliśmy zespół muzyki współczesnej, bo chcemy wiedzieć co dalej, co wisi w powietrzu, czego prześwity widać w nowej sztuce" – zaznaczają organizatorzy wydarzenia. "Ogłosiliśmy międzynarodowy call for scores, żeby spotkać różnych ludzi i pogadać z nimi o tym, co nas otacza, a potem zagrać razem dobry koncert”.

„Otrzymaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń ze świata i okolic, przesłuchaliśmy kilkadziesiąt godzin muzyki w najróżniejszych stylach, oniemieliśmy, pogadaliśmy o tym z Asą Ackerberg, Szymonem Bywalcem i Ricardem Eizirikiem i wspólnie wybraliśmy dream team” – przedstawiają genezę zespołu realizatorzy projektu.

Na program koncertu złożą się utwory sześciu kompozytorek i kompozytorów, są to: Fabio Machiavelli i jego kompozycja „How many balloons do you need to make your sound?” na flet, klarnet, saksofon, perkusję, dwoje skrzypiec, wiolonczelę, daksofon i elektronikę; Rachel C. Walker, który skomponował „Hajir” na flet, klarnet, saksofon sopranowy, skrzypce, altówkę, wiolonczelę, perkusję i elektronikę; Agata Zemla i jej „des créatures invisibles” na perkusję, flet, klarnet, dwoje skrzypiec, wiolonczelę, performera i elektronikę; Alex Vaughan z „Idol Factory” na flet, klarnet, fagot, fortepian, skrzypce, altówkę, wiolonczelę, saksofon i perkusję; Jug Marković z kompozycją „kora” na skrzypce, altówkę, wiolonczelę, klarnet basowy, saksofon barytonowy, fortepian / sampler i perkusję oraz Hristina Susak i jej dzieło „ENTROPIA”.

Tegoroczny 65. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, który odbywać się będzie pod hasłem „Połączenia”, bo - jak zaznacza Jerzy Kornowicz, dyrektor Festiwalu „Łączmy się w nowej muzyce i dzięki niej” - ma w planach 36 wydarzeń muzycznych, 26 prawykonań, 18 utworów zamówionych przez Festiwal oraz inne instytucje polskie i zagraniczne. W programie zaprezentowane będą dzieła 67 kompozytorek i kompozytorów, w tym 28 polskich lub mających związki z Polską. Warszawska Jesień trwać będzie od 16 do 24 września 2022 r.

Koncert, który stanowi wstęp do 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień odbędzie się 7 września w warszawskim Klubie SPATiF. o godz. 19, wstęp wolny.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Bernat