EN

5.11.2022, 12:47 Wersja do druku

Warszawa. Projekt „Szlakiem powstania listopadowego" - spektakl wizualno-muzyczny „Ananke" i warsztaty

Motyw powrotu z zaświatów zaczerpnięty od Stanisława Wyspiańskiego z „Warszawianki” i obecnie przetworzony ożyje w nowej odsłonie.

fot. mat. organizatora

„Szlakiem powstania listopadowego" to prezentacje pięciu bezsłownych spektakli wizualno-muzycznych ANANKE oraz realizacja czterech warsztatów korzystających z metod pedagogiki teatru i dramy ulokowanych w bliskim sąsiedztwie warszawskich miejsc bitew powstania listopadowego (zdobycie Arsenału, bitwa pod Wawrem, bitwa o Olszynkę Grochowską).

Celem niniejszego projektu jest przywołanie wątków historii z lat 1830-1831 oraz „Warszawianki" Stanisława Wyspiańskiego za pomocą nowoczesnych, świeżych i impresyjnych środków.

10.11.2022 MAZOWIECKI INSTYTUT KULTURY ELEKTORALNA 12
19.00 SPEKTAKL ANANKE
20.00-22.00 WARSZTAT WARSZAWIANKA-ANEKS

11.11.2022 TEATR AKT ŁAZIEBNA 9
16.00 I 19.00 SPEKTAKL ANANKE

12.11.2022 WAWERSKIE CENTRUM KULTURY
FILIA FALENICA WALCOWNICZA 2
17.00 SPEKTAKL ANANKE
18.00-20.00 WARSZTAT WARSZAWIANKA-ANEKS

13.11.2022 DOM KULTURY „WYGODA”
KONIECPOLSKA 14
17.00 SPEKTAKL ANANKE
18.00-20.00 00 WARSZTAT WARSZAWIANKA-ANEKS
WSTĘP WOLNY

ANANKE
Zaprezentowany będzie spektakl ANANKE, nawiązujący do twórczości Stanisława Wyspiańskiego, głównie jego debiutu teatralnego "Warszawianki", dramatu rozgrywającego się w drugim dniu bitwy o Olszynkę Grochowską. W tym dramacie oczekiwania, bezsłownym dramacie losu najważniejszy jest nastrój potęgowany przez muzykę i minimalną, oryginalną scenografię, wzorowaną na witrażach Stanisława Wyspiańskiego uzupełnioną przez elementy natury.

W naszej interpretacji dramatu występują paralelne treści i techniki teatralne, zbieżne z wizją teatralną Wyspiańskiego. Koncentrujemy się na wątku "zwykłych ludzi" zaplątanych w historię. W listopadowy wieczór w dworku grochowskim w drugim dniu bitwy o Olszynkę oczekująca na powrót narzeczonego Maria spotka się ze Starym Wiarusem i zbłąkanym duchem narzeczonego Józefa Rudzkiego. Partytura działań aktorskich oparta na ruchu, tańcu, plastyce i muzyce (teatr poza słowami) służyć będzie postaciom noszących piętno halucynacji, wizji i fantasmagorii. W pełnym napięcia dramacie losu, przeznaczenia ANANKE istotną rolę odgrywa nastrój żałobny i smutny, podkreślony delikatnie kolorowymi witrażami i skromnymi kostiumami wykonawców. W tej tonacji, dopasowanej do nowoczesnych tworzyw spektaklu teatralnego, rozegra się dramat losu na dwóch płaszczyznach: poszczególnych jednostek i zbiorowy dramat całego narodu.

Autor sztuki:
według pomysłu Marka Kowalskiego
Muzyka:
Robert Jędrzejewski
Światło
Krzysztof Skarżyński
Witraże
Tadeusz Jarosiewicz
Obsada:
Anna Ługowska (Maria)
Marek Kowalski (Józef Rudzki)
Robert Jędrzejewski (Stary Wiarus)

Spektakl ANANKE powstał dzięki współpracy Marka Kowalskiego z Teatru Akt, Anny Ługowskiej ze Sztuki Ciała i kompozytora Roberta Jędrzejewskiego. Jest syntezą technik teatru fizycznego i teatru tańca butoh przenikniętych muzyką elektroakustyczną z elementami improwizacji. Do tej pory spektakl miał pięć prezentacji: dwie premierowe w sali Teatru Akt (listopad 2020), dwie odsłony plenerowe w opuszczonym domu na Olszynce Grochowskiej (maj 2021) i w Domu Kultury "Wygoda" (listopad 2021).
Ananke trailer https://youtu.be/pE3Bn1TU_bs
Ananke profil https://www.facebook.com/ananke2020

WARSZAWIANKA - ANEKS

Uzupełnieniem i pogłębieniem spektaklu będą warsztaty "WARSZAWIANKA - ANEKS" prowadzone przez Monikę Rejtner. Realizowane będą w każdej lokalizacji dla zorganizowanych grup (4 warsztaty dla ok. 20 osób). Dodatkowy warsztat odbędzie się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym przy ulicy Strażackiej 8 listopada o godz. 8.00

Po spektaklu „Ananke” na warsztacie wspólnie stworzymy instalację plastyczną. W twórczy i kreatywny sposób odpowiemy sobie na pytania: Jak mówić o historii by poruszała? Jak tworzyć sztukę inspirowaną przeszłością? W jaki sposób odległe wydarzenia mogą być przetwarzane i reaktywowane dla współczesnych ludzi?

Warsztat będzie czerpał inspirację ze spektaklu „Ananke”, ale też tekstu „Warszawianki” Stanisława Wyspiańskiego oraz współczesnej sztuki plastycznej i performatywnej. Odniesiemy się też do lokalnej historii miejsc, gdzie rozgrywały się wydarzenia z powstania listopadowego. Zastanowimy się wspólnie, czy i jak wpływają te miejsca na tożsamość miasta i jej mieszkańców.
Od premiery sztuki powstało 58 różnych inscenizacji utworu, wszystkie w jakiś sposób odnoszące się do czasu i miejsca, w którym powstały. Wspólnie poszukamy formy odpowiadającej współczesnej wrażliwości. W wyniku warsztatów powstanie instalacja, na którą będą się składać zdjęcia, przedmioty, kolaże i teksty stworzone przez uczestników. Instalacja będzie wędrowała wraz ze spektaklem, wzbogacana o kolejne elementy, inspirując i angażując do dyskusji, tworząc żywy aneks do spektaklu. Warsztat będzie prowadzony metodą pedagogiki teatru.

Projekt "Szlakiem powstania listopadowego" współfinansuje m.st Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany