EN

8.06.2021, 14:45 Wersja do druku

Warszawa. Prezydent złożył życzenia z okazji 75. urodzin aktora Piotra Fronczewskiego

Niech ten jubileusz ożywi wiele miłych wspomnień i przyniesie Panu jak najwięcej satysfakcji z Pańskich wybitnych dokonań - napisał w liście z okazji 75-lecia urodzin wybitnego aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego Piotra Fronczewskiego prezydent Andrzej Duda.

fot. Bartek Warzecha

"W dniu Pańskich 75. urodzin proszę o przyjęcie gratulacji oraz najserdeczniejszych życzeń wszelkiej pomyślności, dobrego zdrowia, wewnętrznej harmonii, niesłabnącej pasji twórczej, a także kolejnych znakomitych ról" - czytamy w liście prezydenta.

"Niech ten jubileusz ożywi wiele miłych wspomnień i przyniesie Panu jak najwięcej satysfakcji z Pańskich wybitnych dokonań. Niech opromienią go liczne dowody żywej sympatii oraz uznania dla Pana aktorskiego kunsztu i fascynującej osobowości artystycznej" - napisał Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że według słów Fronczewskiego "aktor nigdy nie gra na pół gwizdka". "Zawsze idzie na całość. Na sto procent. Wierząc, że to, co robi, ma dla kogoś jakiś sens" - czytamy w liście.

"Jako jeden z najpopularniejszych i najwyżej cenionych artystów polskich udowodnił Pan, że właśnie taki sposób myślenia o pracy twórczej jest kluczem do serc widzów i słuchaczy, spragnionych nie tylko dobrej rozrywki, ale też głębokich wzruszeń i zadumy nad pytaniami, które stawia nam sztuka wysoka" - ocenił prezydent.

"Blisko dwieście dziewięćdziesiąt Pańskich aktorskich wcieleń w teatrze, filmie, radiu, telewizji i na estradzie – a także w roli interpretatora poezji, klasycznej prozy i piosenki – uzmysławia, że sztuki dramatyczne przyciągają przede wszystkim autentycznością" - podkreślił. "Prawdą w środkach wyrazu, w przekazie płynącym ze sceny, ekranu i głośnika, wreszcie w tym, co mistrzowie aktorstwa wydobywają ze swoich postaci, a co widz odkrywa jako część prawdy o sobie samym" - dodał Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że "pełne zaangażowanie i najwyższy profesjonalizm", z jakim od dziesięcioleci Fronczewski wykonuje swój zawód, "wymagają nie tylko miłości i szacunku wobec sztuki, nie tylko pragnienia, aby podtrzymać jedyną w swoim rodzaju relację z publicznością, ale też niespożytych sił ciała i umysłu". "Jednak te, jak uważał Pański mistrz i przyjaciel, niezapomniany Gustaw Holoubek, odtwarzają się właśnie dzięki wsłuchanym i wpatrzonym w aktora widzom" - wyjaśnił.

"Dlatego wraz z wielomilionową i wielopokoleniową rzeszą miłośników Pańskiego talentu wyczekuję kolejnych wielkich kreacji Piotra Fronczewskiego. Niech stopniowy powrót życia kulturalnego do jego normalnego rytmu sprawi, by mógł Pan wybierać pośród jeszcze liczniejszych wartościowych propozycji aktorskich" - napisał Andrzej Duda.

"Raz jeszcze składam Panu Profesorowi uroczyste gratulacje oraz życzenia nowych sukcesów artystycznych i wszystkiego, co najlepsze w życiu osobistym. Plurimos Annos!" - zakończył swój list prezydent.

Źródło:

PAP