Profesjonalne nagrania dwóch spektakli z repertuaru Teatru Polonia – "Na czworakach" i "Pana Jowialskiego" – zostaną udostępnione we wrześniu w przestrzeni Internetu w ramach programu Kultura w sieci.
Premiera spektaklu "Na czworakach" Tadeusza Różewicza w reżyserii i z udziałem Jerzego Stuhra odbędzie się w sobotę, 5 września o godz. 19.00, zaś "Pana Jowialskiego" Aleksandra Fredry w reżyserii Anny Polony i Józefa Opalskiego – również w sobotę, 19 września o godz. 19.00.
Premierowe pokazy odbędą się poprzez transmisje Facebook Live na fanpage’u Teatru Polonia oraz w serwisie YouTube (na kanale Teatr Polonia i Och-Teatr, na którym nagrania będą dostępne przez pół roku od terminów premier internetowych).
Wykonanie profesjonalnych nagrań było możliwe dzięki grantowi na przeniesienie spektakli w przestrzeń Internetu w ramach programu Kultura w sieci. Część pozostałych kosztów zostało sfinansowanych dzięki darowiznom przekazanym w czasie pandemii – tym bardziej dziękujemy naszym Widzom i serdecznie zapraszamy do oglądania!
Tadeusz Różewicz, "Na czworakach"
Polska klasyka. Tekst należący do polskiego kanonu teatralnego, kiedyś grany wciąż i wszędzie, dziś zyskał nowe treści i aktualność. Różewicz najwspanialszy. Jerzy Stuhr ten utwór uczynił lata temu tematem swojej pracy magisterskiej. Dziś reżyseruje i interpretuje główną postać. Inteligent w swym poniżeniu i chwale.
Jak mówi Jerzy Stuhr, reżyser: „Idea sztuki Różewicza zbiega się z moją sytuacją życiową, a zawsze taka zbieżność jest pociągająca twórczo, zwłaszcza jeśli stawia tę realną moją sytuację w świetle autoironii. Wielki Różewicz daje mi swą sztuką zakpić z siebie samego”.
Obsada: Anna Karczmarczyk, Dorota Stalińska, Michał Breitenwald, Wojciech Chorąży, Andrzej Glazer, Wiesław Komasa, Maciej Kosmala, Mateusz Kmiecik, Jerzy Stuhr
Reżyseria i reżyseria nagrania: Jerzy Stuhr
Zdjęcia: Andrzej Wolf
Scenografia i kostiumy: Elżbieta Terlikowska
Muzyka: Jerzy Satanowski
Światło: Adam Czaplicki
Asystent scenografa i kostiumologa: Małgorzata Domańska
Producent wykonawczy: Ewa Ratkowska
Asystenci reżysera: Ewa Ratkowska i Piotr Kurzawa
Inspicjent: Magdalena Kłosińska
Realizacja światła: Rafał Piotrowski, Paweł Nowicki
Realizacja dźwięku: Michał Tatara, Radosław Grabski
Garderoba: Anna Sokołowska, Wiesława Kamińska
Charakteryzacja: Katarzyna Marciniak, Hubert Grabowski
Obsługa sceny: Jan Cudak, Piotr Zwolak, Tomasz Rusek
Czas trwania: 80 minut
Premiera: 5 listopada 2015
Premiera online: 5 września o godz. 19.00
Spektakl zarejestrowany w czerwcu 2020 roku w Teatrze Polonia, bez publiczności na widowni.
Produkcja telewizyjna: Paweł Hoffman
„Na czworakach” to sztuka przewrotna. Autobiograficzna, w której Różewicz patrzy z ironią na swoje życie i składane mu hołdy. Jej prapremiera odbyła się w czasach PRL-u w roku 1972 w warszawskim Teatrze Dramatycznym w reżyserii Jerzego Jarockiego z udziałem Zbigniewa Zapasiewicza w roli Laurentego i Ryszardy Hanin jako Pelagii. Dziś po latach i w innej rzeczywistości brzmi ona nadal aktualnie. Piętnuje bufonadę, obłudę, wazeliniarstwo, rozdawnictwo orderów, wątpliwe zachowanie kleru i nieustanne pełzanie na czworakach. Przedstawienie Jerzego Stuhra ogląda się z zainteresowaniem. Znakomite reżysersko i aktorsko.
Witold Sadowy, „Na czworakach” w Teatrze Polonia, www.e-teatr.pl
Aleksander Fredro, "Pan Jowialski"
Jedna z najbardziej kochanych przez teatr i publiczność komedii Aleksandra Fredry. Obok "Zemsty" i "Ślubów panieńskich" budząca też najżywsze dyskusje krytyki. Jednocześnie to utwór stwarzający wyjątkowe szanse na wielkie kreacje aktorskie (wiele z ról w "Panu Jowialskim" przeszło do historii polskiego teatru) i zawsze żywą reakcję publiczności. Boy nazwał "Pana Jowialskiego" sfinksem naszej literatury. Mamy szansę przejrzeć się w mądrości i humorze wielkiego komediopisarza. Skorzystajmy z niej.
Obsada: Aleksandra Grzelak, Krystyna Janda, Magdalena Zawadzka, Grzegorz Daukszewicz, Marian Opania, Wojciech Malajkat, Andrzej Plata, Krzysztof Pluskota oraz Rafał Rossa, Tomasz Przestępny
Reżyseria i opracowanie tekstu: Anna Polony, Józef Opalski
Reżyseria nagrania: Krystyna Janda
Zdjęcia: Andrzej Wolf
Scenografia i kostiumy: Ryszard Melliwa
Asystent scenografa: Małgorzata Domańska
Światło: Piotr Pawlik
Opracowanie muzyczne: Józef Opalski
Ruch sceniczny: Emil Wesołowski
Producent wykonawczy: Marta Więcławska
Inspicjent: Magdalena Kłosińska
Realizacja światła: Rafał Piotrowski, Maciej Gendek
Realizacja dźwięku: Tatiana Czabańska, Michał Cacko
Garderoba: Anna Sokołowska, Wiesława Kamińska
Charakteryzacja: Katarzyna Marciniak, Hubert Grabowski
Obsługa sceny: Rafał Rossa, Tomasz Przestępny
Czas trwania: 80 minut
Premiera: 25 kwietnia 2010
Premiera online: 19 września o godz. 19.00
Spektakl zarejestrowany w czerwcu 2020 roku w Teatrze Polonia, bez publiczności na widowni.
Produkcja telewizyjna: Paweł Hoffman
Maskarada kostiumowa, humor płynący z kontrastu manier i mentalności, wyrafinowana gra z konwencjami literackimi – sentymentalizmem i romantyzmem na czele, precyzyjnie narysowani bohaterowie plus komedia w komedii, dowcip językowy najwyższej próby, odświeżający stare konwencje komediowe. Słowem przedstawienie Polony i Opalskiego to czysta, bezpretensjonalna rozrywka na wysokim poziomie.
Agnieszka Michalak, Figle, figle, „Dziennik Gazeta Prawna”