EN

1.10.2024, 08:58 Wersja do druku

Warszawa. Premiera widowiska „Pokolenie Y” w Teatrze Rampa – w środę

Na Dużej Scenie Teatru Rampa w Warszawie 2 października odbędzie się premiera „Pokolenia Y” – widowiska muzyczno-multimedialnego w wykonaniu Marcina Januszkiewicza, złożonego z przebojów Jacka Cygana z lat 80. i 90. – poinformowała PAP specjalistka ds. promocji teatru Małgorzata Ciemniewska.

fot. mat. teatru

"Co powstanie, gdy na swojej drodze staną dwie indywidualności, reprezentanci różnych pokoleń, dwie artystyczne dusze silnie połączone miłością do życia i apetytem na jego doświadczanie? Odpowiedź na to znaleźli Jacek Cygan oraz Marcin Januszkiewicz" - czytamy w przesłanej zapowiedzi wydarzenia.

Przypomniano, że "Jacek Cygan, rocznik 1950, to pokolenie Baby Boomers", a "Marcin Januszkiewicz, rocznik 1987, to pokolenie Y". "Z pozoru nie łączy ich nic. A jednak blisko im do siebie dzięki wrażliwości na świat, drugiego człowieka i język. Z tego porozumienia zrodził się pomysł opowiedzenia piosenkami Jacka Cygana – tekściarza, poety, dramaturga, tłumacza i scenarzysty – o pokoleniu Y, którego reprezentantem jest Marcin Januszkiewicz – aktor dramatyczny i musicalowy, wokalista, autor tekstów piosenek" - napisano.

Wyjaśniono, że "punktem wyjścia widowiska muzyczno-multimedialnego Pokolenie Y jest bogactwo przebojów Jacka Cygana, które powstały w latach 80. i 90., czyli w czasach dorastania i młodości Marcina Januszkiewicza". "Obaj artyści chcą przyjrzeć się pokoleniu Y, popularnym milenialsom i podjąć próbę opowiedzenia historii tych, dla których mieć nie ma takiego znaczenia jak być, którzy pracę zaczęli traktować jako środek do celu, a nie cel sam w sobie, i dla których spełnianie własnych marzeń stało się istotnym punktem pokoleniowej tożsamości" - czytamy w zapowiedzi.

"Nie od dziś wiadomo, że Marcina Januszkiewicza zaszufladkować trudno. Konsekwentnie wymyka się wszelkim kategoriom, co udowodnił takimi projektami jak Osiecka po męskuPerfect Lady Pank i autorskimi kompozycjami zawartymi na EP Wolny Spokój" - napisano. "Pokolenie Y tylko to potwierdza" - oceniono.

Podkreślono, że "w odróżnieniu od wcześniejszych działań artystycznych ogromną rolę odgrywa tutaj warstwa wizualna widowiska stworzona przez Olę Knedler". "Jej celem jest poczucie utworów Jacka Cygana na nowo – nie tylko za pomocą słuchu, ale także wzroku, doświadczenie przedstawianej historii na różne sposoby" - wyjaśniono.

"Wizja Oli Knedler zabiera widza w surrealistyczną podróż. Kolejne wizualizacje wyrażają wewnętrzną percepcję człowieka, wymykają się logice, otulają nieuchwytnymi doznaniami. Są próbą ukazania kondycji Everymana – przedstawiciela milenialsów – oraz opowiedzenia o pozornej powtarzalności pokoleniowych doświadczeń. Aby pojąć to w pełni, trzeba wiedzieć, że czas w świecie Everymana jest jednostką uniwersalną, ale i niedookreśloną. Czas w świecie Everymana cechuje się miękkością, nieoczywistością i płynnością doskonale znaną z twórczości Salvadora Dalego" - napisano na stronie Teatru Rampa.

Jak zaznaczono, "muzyczna warstwa +Pokolenia Y+, powstająca pod czujnym okiem Jacka Kity, również może zaskoczyć". "Zdecydowanie czerpie ona z różnorodności gatunków muzycznych i swobodnie balansuje między elektroniką, nowoczesnymi brzmieniami a klasyczną formą piosenki poetyckiej. Podczas koncertu wybrzmią największe hity Jacka Cygana takie jak PokolenieCzas nas uczy pogodyWypijmy za błędyWszystko ma swój czas czy C'est la vie – Paryż z pocztówki oraz nowe piosenki napisane przez Jacka Cygana specjalnie dla Marcina Januszkiewicza" - czytamy w zapowiedzi widowiska.

"Klasyczne teksty, oniryczne i odważne aranżacje oraz surrealistyczne wizje skłaniają do rozmyślań o tym, co na kartach historii zostawi, czy też już zostawiło, po sobie pokolenie Y" - napisano na stronie teatru.

Scenariusz i teksty piosenek - Jacek Cygan. Reżyseria - Marcin Januszkiewicz. Autorami aranżacji są: Marcin Januszkiewicz, Jacek Kita, Piotr Mazurek i Łukasz Czekała. Koncepcja i oprawa wizualna, scenografia i kostiumy - Ola Knedler. Za reżyserię światła odpowiada Alina Dolzhikova. Kierownictwo muzyczne - Jacek Kita.

Występują: Marcin Januszkiewicz (wokal, Everyman), Jacek Kita (instrumenty klawiszowe) i Piotr Mazurek (samplery, instrumenty elektroniczne).

Koncert przeznaczony jest dla widzów od 16. roku życia.

Premiera - 2 października o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru Rampa na Targówku. Kolejne koncerty - 15 grudnia.

Źródło:

PAP