Na Dużej Scenie Teatru Rampa w Warszawie 2 października odbędzie się premiera „Pokolenia Y” – widowiska muzyczno-multimedialnego w wykonaniu Marcina Januszkiewicza, złożonego z przebojów Jacka Cygana z lat 80. i 90. – poinformowała PAP specjalistka ds. promocji teatru Małgorzata Ciemniewska.
"Co powstanie, gdy na swojej drodze staną dwie indywidualności, reprezentanci różnych pokoleń, dwie artystyczne dusze silnie połączone miłością do życia i apetytem na jego doświadczanie? Odpowiedź na to znaleźli Jacek Cygan oraz Marcin Januszkiewicz" - czytamy w przesłanej zapowiedzi wydarzenia.
Przypomniano, że "Jacek Cygan, rocznik 1950, to pokolenie Baby Boomers", a "Marcin Januszkiewicz, rocznik 1987, to pokolenie Y". "Z pozoru nie łączy ich nic. A jednak blisko im do siebie dzięki wrażliwości na świat, drugiego człowieka i język. Z tego porozumienia zrodził się pomysł opowiedzenia piosenkami Jacka Cygana – tekściarza, poety, dramaturga, tłumacza i scenarzysty – o pokoleniu Y, którego reprezentantem jest Marcin Januszkiewicz – aktor dramatyczny i musicalowy, wokalista, autor tekstów piosenek" - napisano.
Wyjaśniono, że "punktem wyjścia widowiska muzyczno-multimedialnego Pokolenie Y jest bogactwo przebojów Jacka Cygana, które powstały w latach 80. i 90., czyli w czasach dorastania i młodości Marcina Januszkiewicza". "Obaj artyści chcą przyjrzeć się pokoleniu Y, popularnym milenialsom i podjąć próbę opowiedzenia historii tych, dla których mieć nie ma takiego znaczenia jak być, którzy pracę zaczęli traktować jako środek do celu, a nie cel sam w sobie, i dla których spełnianie własnych marzeń stało się istotnym punktem pokoleniowej tożsamości" - czytamy w zapowiedzi.
"Nie od dziś wiadomo, że Marcina Januszkiewicza zaszufladkować trudno. Konsekwentnie wymyka się wszelkim kategoriom, co udowodnił takimi projektami jak Osiecka po męsku, Perfect Lady Pank i autorskimi kompozycjami zawartymi na EP Wolny Spokój" - napisano. "Pokolenie Y tylko to potwierdza" - oceniono.
Podkreślono, że "w odróżnieniu od wcześniejszych działań artystycznych ogromną rolę odgrywa tutaj warstwa wizualna widowiska stworzona przez Olę Knedler". "Jej celem jest poczucie utworów Jacka Cygana na nowo – nie tylko za pomocą słuchu, ale także wzroku, doświadczenie przedstawianej historii na różne sposoby" - wyjaśniono.
"Wizja Oli Knedler zabiera widza w surrealistyczną podróż. Kolejne wizualizacje wyrażają wewnętrzną percepcję człowieka, wymykają się logice, otulają nieuchwytnymi doznaniami. Są próbą ukazania kondycji Everymana – przedstawiciela milenialsów – oraz opowiedzenia o pozornej powtarzalności pokoleniowych doświadczeń. Aby pojąć to w pełni, trzeba wiedzieć, że czas w świecie Everymana jest jednostką uniwersalną, ale i niedookreśloną. Czas w świecie Everymana cechuje się miękkością, nieoczywistością i płynnością doskonale znaną z twórczości Salvadora Dalego" - napisano na stronie Teatru Rampa.
Jak zaznaczono, "muzyczna warstwa +Pokolenia Y+, powstająca pod czujnym okiem Jacka Kity, również może zaskoczyć". "Zdecydowanie czerpie ona z różnorodności gatunków muzycznych i swobodnie balansuje między elektroniką, nowoczesnymi brzmieniami a klasyczną formą piosenki poetyckiej. Podczas koncertu wybrzmią największe hity Jacka Cygana takie jak Pokolenie, Czas nas uczy pogody, Wypijmy za błędy, Wszystko ma swój czas czy C'est la vie – Paryż z pocztówki oraz nowe piosenki napisane przez Jacka Cygana specjalnie dla Marcina Januszkiewicza" - czytamy w zapowiedzi widowiska.
"Klasyczne teksty, oniryczne i odważne aranżacje oraz surrealistyczne wizje skłaniają do rozmyślań o tym, co na kartach historii zostawi, czy też już zostawiło, po sobie pokolenie Y" - napisano na stronie teatru.
Scenariusz i teksty piosenek - Jacek Cygan. Reżyseria - Marcin Januszkiewicz. Autorami aranżacji są: Marcin Januszkiewicz, Jacek Kita, Piotr Mazurek i Łukasz Czekała. Koncepcja i oprawa wizualna, scenografia i kostiumy - Ola Knedler. Za reżyserię światła odpowiada Alina Dolzhikova. Kierownictwo muzyczne - Jacek Kita.
Występują: Marcin Januszkiewicz (wokal, Everyman), Jacek Kita (instrumenty klawiszowe) i Piotr Mazurek (samplery, instrumenty elektroniczne).
Koncert przeznaczony jest dla widzów od 16. roku życia.
Premiera - 2 października o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru Rampa na Targówku. Kolejne koncerty - 15 grudnia.