EN

18.02.2021, 10:18 Wersja do druku

Warszawa. Premiera „Tańcząc Boską komedię” Teatru Tańca Zawirowania

Warszawski Teatr Tańca Zawirowania zaprezentuje 26 lutego premierę przedstawienia „Tańcząc Boską komedię” w choreografii Elwiry Piorun. W spektaklu wystąpią tancerze: Liwia Bargiel, Magdalena Wójcik, Stefano Silvino i Michał Przybyła.

fot. Sandra Wilk

"Zapraszamy na najnowszy spektakl Teatru Tańca Zawirowania oraz repertuarowy hit Tańcząc Boską komedię w choreografii Elwiry Piorun" - napisano na Fb teatru.

To ambitna próba zmierzenia się z dziełem Dantego, który wykreował w czternastym wieku swoją wizję świata pozaziemskiego. "Była ona na tyle silna, że przetrwała pokolenia i wciąż oddziałuje na współczesność. W przedstawieniu nie chodzi o to, żeby opowiedzieć wszystkie wątki zawarte w poemacie, gdyż to nie jest możliwe w godzinnym spektaklu, ale żeby choć trochę zbliżyć się do niektórych poruszanych w nim tematów" - napisano w zapowiedzi.

"Tak jak Boska komedia opisywała świat średniowiecza z całym jego bogactwem idei i ostrzegała przed moralnym osądem w zaświatach, tak tancerze próbują zastanowić się nad współczesnym światem, w którym pandemia stawia pod znakiem zapytania ustalone zasady i reguły. Rzecz dzieje się nie w świecie pozaziemskim, ani w dawnych czasach, ale tu i teraz. Punktem wyjścia jest refleksja, że przechodząc przez życie można zetknąć się ze swoim Piekłem, Czyśćcem i Niebem" - czytamy na stronie teatru.

Zaznaczono, że "spektakl Tańcząc Boską komedię to bardziej impresja dotykająca poszczególnych tematów niż próba ich dogłębnego zgłębiania". "To raczej wyzwanie dla choreografa i tancerzy, żeby spróbować zamienić skomplikowany język poezji Dantego, nasycony rozbuchanymi obrazami plastycznymi na język tańca" - podkreślono.

Zapowiedziano, że "chodzi o to, żeby przedstawić równie sugestywny obraz świata, który można podobnie chłonąć za pomocą wszystkich zmysłów i przy jego pomocy pobudzić refleksję nad współczesnym życiem i jego konsekwencjami". "To próba wprowadzenia minimum porządku w świat chaosu i nadmiaru, który nas otacza" - czytamy o spektaklu.

Choreografia - Elwira Piorun. Dramaturgia - Aleksandra Kostrzewa. Współpraca twórcza - Gieorgij Puchalski.

Występują tancerze: Liwia Bargiel, Magdalena Wójcik, Stefano Silvino i Michał Przybyła.

Premiera - 26 lutego o godz. 20 na nowej scenie teatru, mieszczącej się w Garnizonie Sztuki Warszawa. Kolejne przedstawienie - 27 lutego br.

Spektakl zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne