EN

7.07.2021, 11:29 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Stramera" w Teatrze Collegium Nobilium

W Teatrze Collegium Nobilium (TCN) warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w sobotę odbędzie się premiera spektaklu "Stramer" w reżyserii Marcina Hycnara. Przedstawienie powstało na podstawie powieści Mikołaja Łozińskiego, laureata "Paszportu Polityki".

fot. Bartek Warzecha

Jak przypomniano na stronie TCN, Marcin Hycnar ze studentami IV roku (kierunku aktorstwo) Akademii Teatralnej w Warszawie (AT) przygotował spektakl dyplomowy "Stramer" na podstawie powieści Mikołaja Łozińskiego, laureata "Paszportu Polityki", uznanej za najlepszą książkę roku 2019 przez magazyn "Książki" i nominowanej do Nagrody Literackiej Nike 2020.

"Stramer to pełna czułości i humoru, zaskakująco współczesna i uniwersalna, opowieść o rodzinie i świecie, którego już nie ma, który zniknął bezpowrotnie. Jedyne co możemy zrobić, to o nim opowiadać. Ku przestrodze" - napisała w przesłanej informacji Monika Zagawa z AT.

"Stramerowie: Rywka, Nathan i szóstka ich dzieci wiodą w mieszkaniu przy Goldhammera 20 skromne i zupełnie zwyczajne życie. Rywka marzy o podróży nad morze. Nathan wciąż ma nadzieję na wielki biznes i sukces, o którym będzie głośno nawet za oceanem, gdzie mieszka jego brat Ben. Rudek, Rena, Salek, Hesio, Nusek i Wela niczym nie różnią się od swoich polskich kolegów – przeżywają pierwsze miłości, kłócą z rodzeństwem, spędzają popołudnia w parku Strzeleckim, marząc o wyrwaniu się z prowincjonalnego Tarnowa, nie mówią w jidysz i nie chodzą do synagogi" - napisano w zapowiedzi spektaklu.

Zaznaczono, że "w tle ich codziennych problemów dzieje się wielka historia, ścierają ideologie, ale Stramerowie żyją jakby poza czasem, odmierzając lata kolejnymi przyjazdami Węgra, który zawsze przed Bożym Narodzeniem sprzedaje gorące kasztany na Placu Sobieskiego". "I chociaż nad Polskę i Europę nadciągają czarne chmury antysemityzmu, oni bardzo długo zdają się nie dostrzegać w otaczającym ich świecie niepokojących sygnałów. Najgorsze wkrada się do ich życia powoli i niepostrzeżenie" - czytamy w informacji o przedstawieniu.

Adaptacja i reżyseria - Marcin Hycnar. Scenografię zaprojektowała Julia Skrzynecka, a kostiumy - Mateusz Karolczuk. Muzyka i opracowanie muzyczne - Mateusz Dębski. Ruch sceniczny opracowała Anna Hop. Za reżyserię światła odpowiada Karolina Gębska.

Występują: Julia Biesiada, Julia Borkowska, Maria Kozłowska, Katarzyna Lis, Adrianna Malecka, Magdalena Sildatk, Bernadetta Statkiewicz, Monika Szufladowicz, Helena Urbańska, Emilia Walus, Paweł Brzeszcz, Krzysztof Godlewski, Maciej Kozakoszczak, Nikodem Księżak, Jan Kwapisiewicz, Ignacy Martusewicz, Jakub Mikołajczak, Filip Orliński, Ignacy Panfil, Nikodem Rozbicki, Adam Stępnicki, Mikołaj Śliwa, Mateusz Trojanowski i Krzysztof Żarowski.

Premiera "Stramera" - 10 lipca o godz. 18 w Teatrze Collegium Nobilium. Kolejne przedstawienia - 11 oraz 24-27 lipca br.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne