EN

27.02.2024, 11:43 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu muzycznego „Charków! Charków!” w Teatrze Polskim - w marcu

Spektakl muzyczny „Charków! Charków!” to prapremierowa realizacja sztuki Serhija Żadana, w przekładzie Adama Pomorskiego. Tekst powstał na zamówienie Teatru Polskiego
w Warszawie. Premiera w reżyserii Svitlany Oleshko odbędzie się 22 marca. Teatr Polski zapowiedział również kolejne premiery: „Prime Time” w reżyserii Anny Sroki-Hryń oraz „Cztery pory miłości” według scenarusza i w reżyserii Wojciecha Czerwińskiego.

fot. proj. Andrzej Pągowski

Spektakl w musicalowej formie, opowiada historię inspirowaną losami awangardowego teatru Berezil i jego twórcy – reżysera-reformatora Łesia Kurbasa, który działał w Charkowie w latach 1925-1933. Opowiada dzieje konfliktów pomiędzy miastem i teatrem, dyrektorem teatru i reżyserem, reżyserem i widzami, reżyserem i aktorami… Losy Kurbasa stają się metaforą losów każdego twórcy – a może każdego z nas – „Everymana” walczącego o ideały.

Charków to miasto o bogatej historii i kulturze. Kolebka ukraińskiej awangardy. W latach 20. mieszkali i tworzyli tam wybitni twórcy – nie tylko literaci, ale także malarze, rzeźbiarze, filmowcy – nazwani „Rozstrzelanym odrodzeniem” lub „Rozstrzelanym pokoleniem”. Większość z nich straciła życie podczas stalinowskiej czystki w latach 30., a ich nieprawomyślna, zdaniem sowieckiej władzy, twórczość przez kolejne dekady była wymazana z oficjalnej historii ukraińskiej kultury.

Ołeksandr Zenon Kurbas był ukraińskim aktorem i reżyserem. W 1922 roku założył filozoficzno-polityczny teatr Berezil – poszukujący nowych form wyrazu dla ukraińskiego dramatu. W 1933 roku został aresztowany. Rok później, w fikcyjnym procesie, skazano go na pięć lat łagru za udział w rzekomej ukraińskiej organizacji terrorystycznej. W listopadzie 1937 roku Łeś Kurbas zginął w masowej egzekucji, wraz z kilkudziesięcioma innymi ukraińskimi twórcami i działaczami społecznymi, w lasach Sandarmoch w Karelii. Wraz zbiorowych grobach leżą tam ofiary „wielkiego terroru” z lat 1937–1938. Może ich być nawet 10 000.

PREMIERA: 22 marca, Scena Kameralna im. Sławomira Mrożka

Serhij Żadan

CHARKÓW! CHARKÓW!

Przekład: Adam Pomorski

Reżyseria: Svitlana Oleshko

Scenografia i kostiumy: Katarzyna Zawistowska

Muzyka: Noam Zylberberg

Światło: Paweł Śmiałek

Korepetycje wokalne: Katarzyna Winiarska

Choreografia: Maria Lozova

Charakteryzacja (zdjęcia filmowe): Olena Homutetska

Realizacja nagrań: Piotr Kułakowski - Fast Frame

OBSADA: Dorota Bzdyla, Jakub Kordas, Michał Kurek, Modest Ruciński

W projekcjach: Dorota Bzdyla, Bernadetta Statkiewicz, Michał Kurek, Jakub Kordas, Modest Ruciński, Andrzej Seweryn

Partnerem spektaklu jest Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego. 

***

Najbliższe wydarzenia w Teatrze Polskim:

„Odprawa posłów greckich” – oryginał i transkrypcja. Spotkanie z Antonim Liberą

3 marca, godz. 19.30, Scena Kameralna im. Sławomira Mrożka      

Teatr Polski w Warszawie, Państwowy Instytut Wydawniczy oraz Fundacja Kultura i Dziedzictwo Ponad Granicami zapraszają na spotkanie poświęcone dramatowi Jana Kochanowskiego „Odprawa posłów greckich” w transkrypcji Antoniego Libery.

Rozmawiać będą Antoni Libera, prof. Paweł Stępień – autor „Wprowadzenia” i Maciej Wojtyszko – reżyser spektaklu.

W trakcie spotkania interpretacje fragmentów dramatu w wykonaniu Katarzyny Skarżanki, Antoniego Ostroucha, Maksymiliana Rogackiego i Sławomira Grzymkowskiego.

Wstęp wolny.

„Nostromo” - spotkanie z Maciejem Świerkockim

4 kwietnia, godz. 19.30, Scena Kameralna im. Sławomira Mrożka   

Spotkanie z Maciejem Świerkockim - autorem nowego przekładu „Nostromo” Josepha Conrada.

Fragmenty książki przeczyta Krzysztof Kwiatkowski.

Bilety w cenie 10 zł.

***

Najbliższe premiery:

Wiesława Sujkowska 

PRIME TIME

Reżyseria: Anna Sroka-Hryń

Scenografia i kostiumy: Julia Szeweluk

Muzyka: Robert Siwak

Światło: Paulina Góral 

Wykonanie: Sławomir Grzymkowski

Muzyka na żywo: Robert Siwak

„Prime Time” to monodram inspirowany życiem korespondenta wojennego Waldemara Milewicza, który zginął w 2004 roku w Iraku. Nie jest to jednak spektakl biograficzny. To opowieść o rozprawie ze złem, człowieka, który bez wątpienia wiedział i widział dostatecznie dużo, by umieć każde zło rozpoznać i nazwać. I próbował to robić, aż do ostatniego dnia.

Prime time to najlepszy czas antenowy, czas największej oglądalności, którym od lat rządzi zasada: im gorzej tym lepiej. Dobra wiadomość to zła wiadomość. I choć cenimy dziennikarzy, którzy próbują zło nie tylko pokazywać, ale także objaśniać i tłumaczyć jego przyczyny, to zbyt szybko powszednieją nam obrazy wojny, przemocy, okrucieństwa. Tak naprawdę nie zadajemy sobie trudu, by analizować zdarzenia. Beznamiętnie oglądamy ich skutki. I niczego nas to nie uczy.

Milewicz chciał nas nauczyć, że na wojnie nie ma wygranych i przegranych, są tylko ofiary.

PREMIERA: 13 kwietnia, Scena Kameralna im. Sławomira Mrożka

***

CZTERY PORY MIŁOŚCI

Scenariusz i reżyseria: Wojciech Czerwiński

Muzyka: Weronika Mońka-Chwała, Michał Chwała 

Dekoracje: Jolanta Gałązka

Kostiumy: Grażyna Piworowicz

Projekcje: Jagoda Chalcińska

Światło: Paweł Śmiałek

OBSADA

Eliza Borowska

Wojciech Czerwiński

Zespół muzyczny: 

Karolina Matuszkiewicz

Weronika Mońka-Chwała

Maciej Chwała

Michał Chwała

Tomasz Skrętkowski

„Cztery pory miłości” w reżyserii Wojciecha Czerwińskiego to wyjątkowy, autorski spektakl muzyczny inspirowany polską muzyką ludową. To opowieść o losie dwójki bohaterów: kobiety
i mężczyzny, i ich wielkiej miłości – niemożliwej do spełnienia.

Spektakl składa się z czterech części, które niczym cztery pory roku symbolizują cztery pory życia i tytułowe – cztery pory miłości. Współcześnie zaaranżowane melodie i pieśni ludowe, w których pobrzmiewają echa „Czterech pór roku” Vivaldiego, w zaskakujący sposób oddają emocje, nadzieje i rozczarowania dwojga bohaterów. Tematyka i nastrój wykonywanych na żywo utworów sprawiają, że spektakl zyskuje narrację, pozwalając śledzić losy ludzi, których życie zamknięte jest w metaforycznym obrazie przemian zachodzących każdego roku w naturze.

PREMIERA: 10 maja, Scena Kameralna im. Sławomira Mrożka

Źródło:

Materiał nadesłany