EN

17.06.2024, 18:06 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu „Ciało. Pamiętnik” w Nowym Teatrze – w sobotę

W Świetlicy Nowego Teatru w Warszawie 22 czerwca odbędzie się premiera spektaklu „Ciało. Pamiętnik” w reżyserii Karoliny Kowalczyk – poinformował PAP Igor Sekuła z działu komunikacji Nowego Teatru. Spektakl powstał przy współpracy Nowego Teatru z Akademią Teatralną w Warszawie.

fot. mat. teatru

"W okresie dojrzewania ciało przechodzi przez cały szereg wymagających, niełatwych procesów. Nie pyta nas o opinię, nie czeka na przyzwolenie – przeobraża się, nie patrząc na to, czy za nim nadążamy. Możemy prosić, możemy się buntować, możemy udawać, że nas to nie dotyka. Ciało zawsze będzie wiedziało lepiej i zrobi to, co uzna za słuszne, choćby na przekór nam" - napisano w przesłanej PAP informacji o przedstawieniu.

"Jeśli każda blizna młodego ciała jest rozdziałem, każde znamię stroną, każdy włos zdaniem, każdy pryszcz przecinkiem - to jaką historię mogą nam opowiedzieć ci, którzy swojej nastoletniości doświadczają tu i teraz?" - pytają autorzy spektaklu.

Spektakl "Ciało. Pamiętnik" powstał przy współpracy Nowego Teatru z Akademią Teatralną w Warszawie w ramach realizacji projektu "Margines mojego ciała". Jak informują twórcy, podczas trwającego pół roku procesu 11 osób mierzyło się artystycznie z tematem nastoletniego ciała. Pracowali wspólnie z pedagożkami i pedagogami teatru z pola choreografii, muzyki, wideo, scenografii, dramaturgii oraz reżyserii. Proces wspierała psychoseksuolożka Weronika Walkiewicz.

"Efektem jest spektakl, w którym ciałopokolenie Z otrzymuje głos i przestrzeń do podzielenia się swoimi lękami, spostrzeżeniami i potrzebami" - czytamy w zapowiedzi.

Reżyseria - Karolina Kowalczyk. Dramaturgia - Natalia Królak. Scenografię i kostiumy zaprojektował Marek Idzikowski. Muzyka - Jakub Buchner. Za wideo odpowiada Michał Domański. Choreografię opracowała Izabela Chlewińska. Wsparcie psychoseksuologiczne - Weronika Walkiewicz.

Występują: Natasza Ciechanowicz, Lidka Dombrowicz, Karolina Gołębiewska, Lena Grzegorek, Oliwia Motyka-Radłowska, Bruno Pacześniak, Anastasiia Panashchuk, Maks Praszyński, Mati Socik, Hanka Słyk i Ola Świerczewska.

Premiera - 22 czerwca o godz. 20 w Świetlicy Nowego Teatru w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 23 czerwca.

Projekt finansowany jest ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu "Perły Nauki".

Źródło:

PAP