EN
17.06.2022, 10:59 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu „Bóg i proch. Część trzecia” w CSW Zamek Ujazdowski - w niedzielę

W Sali im. Wojciecha Krukowskiego w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w niedzielę odbędzie się premiera przedstawienia „Bóg i proch. Część trzecia” na podstawie tekstu i w reżyserii Tomasza Mana. Wystąpią Andrzej Chyra i Mirosław Zbrojewicz.

fot. il. Zuzanna Piekarska/ mat. CSW Zamek Ujazdowski

"Bóg i proch to seria eksperymentalnych spektakli na pograniczu performansu, muzyki i sztuk plastycznych, realizowanych na podstawie autorskiej sztuki teatralnej Tomasza Mana. Przedstawienia mają formę audio-teatru – to próba przełożenia tradycyjnej formy teatru radiowego na żywy plan" - czytamy w informacji przesłanej PAP.

Jak wyjaśniono, dźwięk realizowany jest na scenie przez aktorów i muzyków "za pomocą rozmaitych narzędzi, nie tylko ze świata muzyki, ale też odpowiednio amplifikowanych przedmiotów codziennego użytku". "Zastosowanie specjalnych technik nagłośnieniowych (jak przetworniki piezoelektryczne czy mikrofony stykowe) pozwala z jednej strony usłyszeć zwyczajne przedmioty, a z drugiej – użyć ich w procesie kompozycji muzycznej bądź improwizacji" - napisano.

W swoim cyklu przedstawień Tomasz Man podjął się reinterpretacji znanych powszechnie motywów ze Starego Testamentu. "Bóg i proch to historia człowieka, który po wygnaniu z raju stara się znaleźć porozumienie ze swoim stwórcą. Spektakle stawiają pytania o powstawanie religii, o okoliczności i warunki, w których rodziła się religia monoteistyczna, o sposób, w jaki zostały ustanowione podstawowe zasady wiary" - czytamy w informacji.

Przedstawienie "Bóg i proch. Część trzecia" jest poświęcone Mojżeszowi, którego ukazano w trzech etapach życia, w relacji z jego bratem Aaronem. "W pierwszej odsłonie Mojżesz po objawieniu na górze Synaj zamierza wyprowadzić Izraelitów z Egiptu – jest +głosem Boga+, który wyjawił, jak człowiek ma postępować, by osiągnąć pełnię. W drugiej scenie widzimy reakcję Mojżesza na złotego cielca – obserwujemy nieobliczalnego przywódcę, który nie panuje nad ogarniającymi go uczuciami. W trzeciej scenie Mojżesz tuż przed śmiercią, w rozmowie z nieżyjącym bratem, prezentuje swoją wizję idealnego świata" - napisano w zapowiedzi spektaklu.

Autorem tekstu i reżyserem jest Tomasz Man. Scenografię zaprojektowała Anetta Piekarska-Man. Za projekcje i ilustracje odpowiada Zuzanna Piekarska. Wystąpią Andrzej Chyra (Mojżesz) i Mirosław Zbrojewicz (Aaron).

Spektakl został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premiera - 19 czerwca o godz. 19 w Sali im. Wojciecha Krukowskiego w budynku Laboratorium obok CSW Zamku Ujazdowskiego.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne