24.08.2020, 08:12 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu „Apetyt w dzień egzekucji” kobiecego teatru TERAZ POLIŻ

29 sierpnia odbędzie się premiera spektaklu-koncertu pt. „Apetyt w dzień egzekucji” w reżyserii Barbary Wiśniewskiej. Ta gościnna produkcja teatru kobiecego TERAZ POLIŻ zainauguruje w Teatrze Powszechnym w Warszawie nowy sezon 2020-2021. Kolejne przedstawienia: 30 sierpnia oraz 1 i 2 września. 

mat. teatru

Koncert pierwszego profesjonalnego teatru kobiecego TERAZ POLIŻ w reżyserii Barbary Wiśniewskiej na podstawie tekstu „Człowiek i gwiazdy” Anny Świrszczyńskiej, pochodzącego z tomu „Teatr poetycki”. Operowe doświadczenie reżyserki Barbary Wiśniewskiej i skłonność TERAZ POLIŻ do nieoczywistych rozwiązań przyjmuje w tym wydarzeniu muzyczną formę.

Dramat Świrszczyńskiej to pogrążona w absurdzie opowieść o sądach, osądach, systemie kar i nagród, ale też odpowiedzialności, której brak staje się bezpośrednią przyczyną powstania tyranii. Granice światów zostają tu zatarte, a odgórnie narzucone prawa niewystarczające w kontekście okoliczności, gdy to, co symboliczne, staje się realne.

„Być może bezmiar kosmosu jest większą presją niż ograniczona prawami religijnymi idea Boga/bogów? Co wspólnego ma fizyka kwantowa z dramatem antycznym? Od jakiej ilości brokatu zaczyna go być za dużo, a ile to jest w sam raz? I czy istnieją takie wagi, którymi można ważyć człowieczeństwo?” – pytają twórczynie spektaklu-koncertu.

TERAZ POLIŻ to jedyny profesjonalny kobiecy teatr w Polsce. Grupa powstała jako niezależna grupa twórczyń związanych z teatrem i od początku swojej działalności kładzie nacisk na teatralną twórczość związaną z kobietami i kobiecością. Regularnie powraca do tematyki wykluczenia i przemocy, angażuje się w działania dla dzieci i młodzieży. Produkuje i prezentuje spektakle teatralne, happeningi, performanse, otwarte czytania performatywne, koncerty, organizuje warsztaty teatralne i dyskusje.

W 2015 roku TERAZ POLIŻ zostało uhonorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodą za całokształt twórczości i działalność na rzecz kobiet.

„Apetyt w dzień egzekucji”

Scena Mała, Teatr Powszechny w Warszawie

Bilety: dostępne w kasie biletowej oraz na stronie internetowej Teatru Powszechnego w Warszawie: www.powszechny.com

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne