EN
15.12.2021, 15:16 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu "1981. Stan wojenny" w Teatrze Ochoty - w czwartek

W Teatrze Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich w Warszawie 16 grudnia odbędzie się premiera przedstawienia "1981. Stan wojenny" w reżyserii Wojciecha Farugi. Przedstawienie to zamyka 25. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak dzisiaj".

fot. mat. teatru

Na stronie teatru przypomniano, że "13 grudnia 2021 r. obchodzono 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce". "To okazja, by powrócić do tych wydarzeń i spojrzeć na nie z innej, być może zaskakującej perspektywy" - napisano.

Jak wyjaśniono, "młodzi współtwórcy przedstawienia przeprowadzili wiele rozmów z uczestnikami wydarzeń 1981 r., dotyczących pamięci o stanie wojennym". "Wydarzenia tego okresu dotykały każdej osoby, choć najlepiej znamy relacje osób działających w Solidarności. Tym razem głos zyskają także zwykli obywatele, funkcjonujący między władzą a opozycją, a także uczestnicy zdarzeń stojący na niechlubnej karcie historii" - czytamy w informacji o spektaklu.

Reżyseria - Wojciech Faruga. Muzykę napisał Sebastian Świąder. Choreografia i ruch sceniczny - Krystian Łysoń. Pedagog teatru - Michał Domański.

Występują: Matylda Dworakowska, Patrycja Feliszek, Antek Frączek, Karolina Gosk, Hania Jermakowicz, Zocha Kacprzak, Paulina Kaniewska, Agata Krawczyk, Julia Kucińska, Julia Mazur, Zuza Piwowar, Jan Rogaliński i Zofia Zyblewska.

Jest to spektakl zamykający 25. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak dzisiaj".

Przedstawienie dla widzów w wieku 15+.

Premiera - 16 grudnia o godz. 19 w Teatrze Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 17 i 18 grudnia. Przedstawienie 18 grudnia będzie transmitowane o godz. 8 na platformie VOD teatru.

Spektakl powstał w koprodukcji Polskiego Ośrodka ASSITEJ, stołecznego Teatru Ochoty, Domu Spotkań z Historią i Teatru Polskiego im. Konieczki w Bydgoszczy.

Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło:

PAP