EN

30.09.2020, 15:51 Wersja do druku

Warszawa. Premiera „Sonaty jesiennej” w Narodowym

Trwają próby do Sonaty jesiennej Ingmara Bergmana w reż. Grzegorza Wiśniewskiego. W roli Charlotty zobaczymy Danutę Stenkę. Premiera 10 października.

fot. Maciej Landsberg; koncepcja: Elipsy; Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego

Czy dzisiejsza wrażliwość koresponduje z zagadnieniami poruszanymi przez jednego z najważniejszych twórców kina XX wieku? Grzegorz Wiśniewski bierze na warsztat scenariusz filmowy Ingmara Bergmana; zastanawia się, czy pytania zadawane przez legendarnego reżysera, są wciąż aktualne.

W kameralnym wnętrzu sceny Studio rozgrywa się intymny rodzinny dramat. Jednocześnie podnoszone są tematy podstawowe dla kondycji człowieka – kwestie związane z życiowym i artystycznym spełnieniem, ludzkimi więzami, uczuciami, wreszcie przemijaniem. Zdarzenia rozgrywające się w domu na norweskiej prowincji stają się pretekstem do pokazania podskórnego, wewnętrznego nurtu emocji bohaterów.

Charlotta, światowej sławy pianistka, po latach nieobecności przyjmuje zaproszenie swojej córki Ewy i odwiedza jej skromny dom w Norwegii. Co wyniknie ze zderzenia ich dwóch odrębnych światów?

„W gruncie rzeczy byłam zupełnie nieświadoma wszystkiego, co miało związek z miłością – czułości, dotknięcia, bliskości, ciepła. Tylko przez muzykę mogłam wyrażać moje uczucia”.

Źródło:

Materiał nadesłany