W stołecznym Teatrze Lalka 1 października odbędzie się premiera z publicznością przedstawienia "Rycerz gwiazdy wigilijnej" Haliny Górskiej w reżyserii Jarosława Kiliana. Scenografię i lalki do spektaklu zaprojektował znany ilustrator i malarz Józef Wilkoń.
"To pełna magii opowieść o inicjacji i walce dobra ze złem. Usłyszycie w nim piękne melodie oraz piosenki napisane przez Grzegorza Turnaua. Spektakl na podstawie baśni O księciu Gotfrydzie, rycerzu Gwiazdy Wigilijnej Haliny Górskiej wyreżyserował Jarosław Kilian" - napisano na FB warszawskiego teatru.
"Osieroconemu synowi króla pisana jest wspaniała przyszłość. Ale nim się ona ziści młodzieniec musi poznać, co znaczy ubóstwo, przeżyć zniewagi i wygnanie. Gotfryd zdobywa rękę ukochanej, broni ojczyzny, wyprowadza w pole samego diabła. Czy uda się mu odzyskać tron? Droga, którą odbywa, pełna jest przygód i niebezpieczeństw. Ma ona charakter inicjacyjny – bohater, pokonując zło, na własnej skórze doświadcza smaku pogardy i zwycięstwa" - czytamy w opisie przedstawienia.
Jak wyjaśniono, historia Rycerza Niezłomnego zostanie opowiedziana w teatrze przez aktorów animujących drewniane figury – lalki autorstwa Józefa Wilkonia.
Adaptacja i teksty piosenek - Jarosław Kilian i Aleksandra Rembowska. Reżyseria - Jarosław Kilian. Scenografia i lalki - Józef Wilkoń. Kostiumy zaprojektowała Martyna Kander. Rzeźby lalek - Rafał Budnik. Za muzykę i aranżacje odpowiada Grzegorz Turnau. Współpraca i realizacja nagrań - Paweł Piątek. Przygotowanie wokalne - Aldona Krasucka. Choreografię opracowała Iwona Runowska. Za reżyserię światła odpowiada Maciej Igielski.
Występują: Rafał Derkacz, Grzegorz Feluś, Aneta Harasimczuk, Tomasz Mazurek, Wojciech Pałęcki, Andrzej Perzyna, Anna Porusiło-Dużyńska, Olga Ryl-Krystianowska i Piotr Tworek.
Premiera online przedstawienia odbyła się 3 stycznia br.
Premiera z udziałem publiczności - 1 października o godz. 10 w Teatrze Lalka w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 2-3 i 5-8 października br.
Realizację dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Funduszu Promocji Kultury, przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy.