EN

24.06.2022, 08:22 Wersja do druku

Warszawa. Premiera „Rewizora” w reż. Łukasza Kosa w Teatrze IMKA - w piątek

Wydało mi się, że ciekawiej będzie, gdy postać Chlestakowa zagra nie-aktor - ktoś, kto tylko udaje aktora - mówi PAP Łukasz Kos, reżyser „Rewizora” Mikołaja Gogola. Premiera przedstawienia w warszawskim Teatrze IMKA - w piątek.

fot. mat. teatru

"Uwielbiam twórczość Gogola. W 2014 r. zrealizowałem w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu spektakl Wij. Ukraiński horror, a później Rewizora w Teatrze Astorka w Bratysławie, którego widział dyrektor Teatru IMKA Tomasz Karolak" - powiedział PAP reżyser.

"Kiedy otrzymał nową siedzibę dla swojego teatru na ul. Kocjana na warszawskim Bemowie - zaczęliśmy szukać tytułu do realizacji" - mówił. "Mam głębokie poczucie, że to dobry moment na komedię, bo czasy są tak trudne i okrutne, że poprzez komedię, dystans, trochę inne spojrzenie na rzeczywistość, można i warto spotkać się z widzami" - wyjaśnił.

Kos zwrócił uwagę, że zainspirowało go również otoczenie Teatru IMKA. "Tam są wszędzie sądy wojskowe, więzienia, zabudowania akademii wojskowej. W miejscu, gdzie jest scena, kiedyś mieściło się kasyno wojskowe. Dlatego wszystko złożyło się w całość i do tego wojskowego świata urzędników rosyjskich z XIX wieku zaprosimy widzów" - tłumaczył.

Reżyser podkreślił, że drugim powodem wystawienia "Rewizora" "jest potrzeba refleksji nad Rosją".

"W Bratysławie szukaliśmy ze Słowakami pewnego rodzaju współczesności i dlatego przenieśliśmy akcję spektaklu w lata 90. w Rosji" - wspominał. "W Warszawie postanowiłem wrócić do kostiumu historycznego, do czasów Gogola i do pełnej charakteryzacji" - wyjaśnił.

"W przedstawieniu mamy pięciu świetnych aktorów, do których dochodzę ja - reżyser oraz Kamil Wallace Walesiak, który jest operatorem. To jest cały ansambl, który wcieli się w ponad dwadzieścia ról" - zapowiedział reżyser. Dodał, że aktorzy kreować będą po kilka postaci, a zmiany kostiumów odbywać się będą na oczach widzów.

Ocenił, że "to jest prawdziwe wyzwanie dla aktorów". "Liczę, że ten zabieg inscenizacyjny stworzy komediowy dystans i pozwoli na wejście w szaleństwo tej sztuki" - wyjaśnił.

Zaznaczył, że "bardzo się cieszy, że udało mu się do pracy przy tym spektaklu zebrać znakomity zespół wykonawców". "Pracowałem z nimi, znamy się już dość długo" - powiedział.

Kos przypomniał, że "Gogol pisał, że w jego sztuce jest tylko jeden pozytywny bohater: to śmiech". "W całej mojej twórczości chodziło mi zawsze o jedno – mówił Gogol – żeby człowiek naśmiał się z diabła" - dodał reżyser. Wyjaśnił, że "ten śmiech może odczarować zło świata, zło, które każdy z nas ma w sobie, i dlatego marzy nam się, żeby nasz Rewizor był naprawdę śmieszny".

"W Bratysławie pracowałem ze wspaniałym zespołem aktorskim, ale miałem jednak wrażenie, iż tamten Rewizor był mimo wszystko dość klasyczny. Warszawskie przedstawienie może być jeszcze śmieszniejsze, jeszcze bardziej zwariowane" - zwrócił uwagę. "To szaleństwo ludzkie można pokazać jeszcze wyraźniej w krzywym zwierciadle" - wyjaśnił. Dodał, że "mottem przedstawienia jest cytat z ukraińskiego przysłowia nie przygaduj zwierciadłu, gdyż masz gębę krzywą".

Łukasz Kos zagra w przedstawieniu postać Chlestakowa. "Czułem, że Gogol tego Chlestakowa obdarza swoimi cechami" - powiedział. "Pierwszy koncept był taki, że Chlestakowa zawsze powinien grać świetny aktor, ale potem wydało mi się, że ciekawiej będzie, gdy tę postać zagra nie-aktor - ktoś, kto tylko udaje aktora" - wyjaśnił. "Jednakże tego Chlestakowa otaczają prawdziwi aktorzy" - podkreślił reżyser.

"Chcemy przypomnieć, że Rewizor Gogola jest doskonałą komedią" – zapowiedział Tomasz Karolak, cytowany na stronie teatru. "Dlatego będziemy bawić się różnymi formami teatru, przebierać się na oczach widzów, kilkanaście postaci zagra szóstka aktorek i aktorów" - wyjaśnił dyrektor artystyczny Teatru IMKA, który sam wcieli się w kilka postaci ze sztuki.

"Rewizor Gogola z Krystyną Tkacz, Tomaszem Karolakiem i Łukaszem Kosem - w rolach reżysera oraz Chlestakowa - tworzy wybuchową mieszankę śmiechu i refleksji, która nikogo nie pozostawi obojętnym" - napisano w zapowiedzi spektaklu.

Reżyseria - Łukasz Kos. Scenografię zaprojektował Paweł Walicki, a kostiumy - Barbara Sikorska-Bouffał. Za projekcje odpowiada Kamil "Wallace" Walesiak.

Występują: Krystyna Tkacz, Jowita Budnik, Joanna Niemirska, Tomasz Karolak, Wojciech Błach i Łukasz Kos.

Premiera "Rewizora" - 24 czerwca o godz. 19 w Teatrze IMKA (ul. Kocjana 3). Kolejne przedstawienia - 28-30 czerwca.

Źródło:

PAP