EN

2.04.2024, 14:32 Wersja do druku

Warszawa. Premiera polskiego przekładu „Podróży zimowej” przeznaczonego do śpiewania

Kilka dni temu swoją premierę miała książka łącząca w sobie to, co najpiękniejsze w sztuce: wartościowe, nieprzeciętne słowo i muzykę mistrza, która – choć nie wybrzmiewa wprost – brzmi w tle. 

fot. mat. wydawcy

„Podróży zimowej” (niem. Winterreise), do której muzykę napisał Franz Schubert, raczej nie trzeba przedstawiać. Autorem jej warstwy tekstowej jest Wilhelm Müller, niemiecki poeta, który w swoim dorobku ma także „Piękną młynarkę”. W niej także słychać schubertowskie melodie.  

Co ważne, kilka dni temu na rynek trafił przekład wspomnianego „Winterreise” a jego autorką jest Ewa Dąbrowska, autorka tłumaczeń tekstów o sztuce na język niemiecki (w tym dwóch książek: Bożeny Kowalskiej „Karl-Heinz Adler. Auf der Suche nach Ordnung und Raum” i Romana Opałki „Der befreite Sisyphos”).

Treść pieśni stanowi tułaczka młodego człowieka, rozczarowanego i zranionego w swoich uczuciach. Mróz, mrok, wichury, zamarznięta i obumarła przyroda są nie tylko tłem dla jego wędrówki, ale odzwierciedlają też nastrój jego serca i umysłu.

„Die Winterreise” nie zdobyłaby takiej popularności i takiego zasięgu oddziaływania, gdyby nie muzyka Franza Schuberta, która cykl wierszy przemieniła w cykl pieśni, jeden z najczęściej wykonywanych i nagrywanych – jako „Winterreise”.

Przekład Dąbrowskiej umożliwia zaśpiewanie „Podróży zimowej” po polsku. Oznacza to, że przy tłumaczeniu starała się ona nie tylko oddać możliwie wiernie treść i nastrój wierszy oraz zachować ich oryginalną budowę sylabiczno-akcentową – ale także uwzględnić wymagania tkanki muzycznej: pauzy, powtórzenia znaczących fraz i słów czy też przenoszącą się na sylaby i słowa hierarchię dźwięków. 

– Odkryj niezapomnianą podróż przez zimowy krajobraz – pełną głębokich emocji i przejmującej muzyki – zachęca Kamil Dzikowski, redaktor naczelny wTonacjiKultury.pl i dodaje: – Przekład Ewy Dąbrowskiej pozwala na pełne doświadczenie „Winterreise” po polsku. A dyplomowani śpiewacy Roksana Korban i Marcin Kuczer zgodnie twierdzą: – Pod względem wokalnym tekst nadaje się do śpiewania [...]. Autorka trafnie odczytała sens każdego wiersza i wtłoczyła go w wymagające, muzyczne ramy.

Patronat nad książką objęli: KulturaiSztuka.pl, e-Teatr.pl, LubięCzytać, Kulturowo24. 

Wilhelm Müller, „Podróż zimowa – Winterreise. 24 pieśni Schuberta”, BookEdit 2024. 

Źródło:

Materiał nadesłany