EN
16.03.2021, 11:34 Wersja do druku

Warszawa. Premiera online "ONKO" w reż. Weroniki Szczawińskiej z TR Warszawa

21 marca odbędzie się premiera online spektaklu “ONKO” w reż. Weroniki Szczawińskiej. Spektakl zostanie zagrany na scenie TR Warszawa (Marszałkowska 8) i będzie transmitowany na żywo za pośrednictwem platformy TR Online - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa teatru Kaja Stępkowska.

fot. mat. teatru

Jak wyjaśniła Stępkowska, "reżyserką streamingu ONKO jest reżyserka filmowa, Jagoda Szelc".

"On. Sebastian Pawlak, aktor. Przygląda się rzeczywistości, ciału, relacjom społecznym i językowi z perspektywy kogoś, który usłyszał, że jest najgorszym artystą na świecie i doświadczył inwazyjnej reżyserii" - czytamy w opisie przedstawienia.

"Ona. Weronika Szczawińska, reżyserka. Przygląda się rzeczywistości, ciału, relacjom społecznym i językowi z perspektywy osoby, która usłyszała diagnozę rak piersi i doświadczyła inwazyjnego leczenia" - napisano w przesłanej informacji.

Podkreślono, że "ONKO to spektakl osadzony w osobistych doświadczeniach reżyserki Weroniki Szczawińskiej i aktora Sebastiana Pawlaka, których połączyła wiara w to, że nawet najtrudniejszy scenariusz życia można zmienić i zagrać w nim nową rolę".

"Bardzo interesuje mnie rzeczywistość zmieniona przez raka. Jednak zupełnie nie interesuje mnie projekt konfesyjny, terapeutyczny czy pedagogiczny. Ciekawi mnie, do czego może przydać się choroba nowotworowa" - wyjaśniła Weronika Szczawińska, cytowana w przesłanej informacji.

Jak zaznaczyła, nie zajmuje jej zrobienie spektaklu o raku, ale przyjrzenie się, czego dzięki rakowi można dowiedzieć się o współczesnym świecie. "Czego dowiaduje się chora na raka piersi o naszej kulturze i społeczeństwie? Czego mogą dowiedzieć się widzki i widzowie?" - dodała Szczawińska.

W spektaklu wystąpią Sebastian Pawlak i Weronika Szczawińska, którzy są także współautorami scenariusza razem z Piotrem Wawrem jr (dramaturgiem i autorem opracowania muzycznego spektaklu).

Scenografię i kostiumy zaprojektował Karol Radziszewski. Za ruch odpowiada oraz współpracuje koncepcyjnie Agata Maszkiewicz. Na pianinie gra Aleksandra Gryka.

Wieczór premierowy online rozpocznie się 21 marca o g. 18.45 wprowadzeniem do spektaklu, przygotowanym przez aktorkę TR Warszawa, Marię Maj. Transmisja spektaklu rozpocznie się o g. 19 ze sceny TR Warszawa (ul. Marszałkowska 8). Po zakończeniu premiery online odbędzie się spotkanie z twórcami i twórczyniami przedstawienia, które poprowadzi Anna Dziewit-Meller.

Poinformowano, że wprowadzenie do spektaklu i spotkanie będą transmitowane na żywo na platformie TR Online oraz na Facebooku TR Warszawa. Nagranie spotkania będzie dostępne w kolejnych dniach na platformie TR Online.

"Choć teatry, kina, muzea, galerie, sale koncertowe w województwie mazowieckim, lubuskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim przez najbliższe dwa tygodnie pozostają zamknięte dla publiczności, w pozostałych województwach instytucje kultury mogą nadal zaprosić mieszkanki i mieszkańców do uczestnictwa w przygotowanym programie" - czytamy w przesłanej informacji.

Jak wyjaśniła Stępkowska "wraz z krakowskim Kinem pod Baranami, łódzkim Kinem Bodo, opolskim Kinem Meduza (Opolskie Lamy), wrocławskim oh Kinem, 21 marca zaprosimy również publiczność do kin w Krakowie, Łodzi, Opolu i Wrocławiu na transmisję premiery online ONKO na dużych ekranach w czterech miastach Polski".

Przypomniano, że "pierwotnie premiera ONKO z udziałem publiczności na żywo miała odbyć się w grudniu 2020 r., ale ze względu na obostrzenia pandemiczne przeniesiono ją na 19 marca br.". "W związku z ogłoszonym 11 marca czasowym zamknięciem teatrów dla publiczności w woj. mazowieckim premiera ONKO została przeniesiona na 13 maja br." - wyjaśniono.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne