W Teatrze Druga Strefa w Warszawie 20 grudnia odbędzie się premiera monodramu „Scalanie świata” w wykonaniu Przemysława Wasilkowskiego i w reżyserii Pawła Kamzy. To niezwykła teatralna podróż śladami Zygmunta Miłkowskiego, XIX-wiecznego działacza i marzyciela – poinformował PAP dział PR teatru.
"Poznajcie historię Teodora Tomasza Jeża, który wierzył, że świat idealny mogą tworzyć tylko Jeniusze, czyli kobiety. Wraz z emisariuszem Jeżem i furmanem Wnękiem wyruszymy w pieszą wędrówkę z Paryża do Krakowa, śledzeni przez tajemniczego szpiega" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.
Jak wyjaśniono, "to opowieść o marzeniach, przyjaźni i niebezpieczeństwach, osadzona w burzliwych czasach kształtowania się współczesnej Europy". "Gwarantujemy pełną wrażeń podróż, opartą na prawdziwych wydarzeniach" - napisano na stronie Teatru Druga Strefa.
Reżyseria, scenariusz i scenografia - Paweł Kamza. Muzykę skomponował Sławomir Kupczak. Koordynacja - Sylwester Biraga. Występuje Przemysław Wasilkowski.
Przedstawienie adresowane jest do widzów powyżej 15. roku życia.
Premiera - 20 grudnia o godz. 19 w stołecznym Teatrze Druga Strefa (ul. Magazynowa 14A). kolejne przedstawienia - 21 oraz 27-28 grudnia.
Spektakl pod patronatem Muzeum Historii Polski.
Paweł Kamza jest reżyserem teatralnym, filologiem, malarzem i fotografem. Urodził się w 1963 r. w Poznaniu. Ukończył studia na filologii polskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Leona Solskiego w Krakowie oraz filozofię w Collegium oo. Dominikanów w Krakowie.
W teatrze Kamza zrealizował ponad 58 przestawień w teatrach: Poznania, Szczecina, Wrocławia, Legnicy, Krakowa i Zielonej Góry. Jest autorem 27 scenariuszy teatralnych, 31 indywidualnych wystaw fotograficznych w galeriach i muzeach (Legnica, Kraków, Poznań, Szczecin, Wrocław, Kyoto i Barcelona), a także 24 indywidualnych wystaw rysunku i malarstwa (Legnica, Kraków, Poznań, Szczecin, Wrocław, Barcelona i Kyoto).
Przemysław Wasilkowski jest aktorem, reżyserem i pedagogiem. Jest absolwentem wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, doktorem sztuki teatralnej (promotorem jego przewodu doktorskiego był prof. Krystian Lupa).
"Jako aktor zadebiutował w 1993 r. na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. W latach 1994-99 pracował w Workcenter Jerzego Grotowskiego w Pontederze, we Włoszech. Jako członek zespołu artystycznego, brał aktywny udział w twórczym procesie pracy Workcenter, którego ukoronowaniem była zamknięta struktura performatywna o nazwie Akcja" - czytamy w informacji o artyście.
Po powrocie do Polski, był asystentem prof. Michała Pawlickiego w swojej macierzystej uczelni. W latach 2008-18 wykładał w Studium Aktorskim im. A. Seweruka w Olsztynie.
Przypomniano, że jako aktor współpracował m.in. z Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Studio w Warszawie, Teatrem Śląskim w Katowicach, a ostatnio z Instytutem Grotowskiego oraz Teatrem Pieśń Kozła we Wrocławiu.
Realizację przedstawienia dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.