EN

23.07.2021, 16:05 Wersja do druku

Warszawa. Premiera „Mantry” – Miuosh / Igor Herbut / Zespół Śląsk

22 lipca w sieci zadebiutował trzeci singiel promujący nowy album Pieśni Współczesne Miuosha oraz Zespołu Śląsk, którego wydawcami są: wytwórnia muzyczna Fandango Records i Narodowe Centrum Kultury. Wydawnictwo pojawi się na rynku 24 września 2021 r. W nowym utworze Mantra, mówiącym o uczuciach i wartościach w życiu człowieka, gościnnie występuje Igor Herbut. Teledysk można oglądać od 22 lipca br. na stronie www.nck.pl

fot. mat. organizatora

Igor zawsze był dla mnie jedną z najciekawszych osób na naszej scenie – podchodził do swojej muzyki bez kalkulacji i kompromisów – mówi Miuosh. – Od dawna czekałem na moment, w którym poczuję, że mogę do niego zadzwonić i zaprosić go do współpracy przy czymś nieszablonowym. „Mantra” opowiada o przywiązaniu, oddaniu i przynależności – o wartościach, którym obaj hołdujemy. Tekst napisałem wspólnie z Robertem Talarczykiem, który od lat jako reżyser angażuje mnie do prac nad swoimi spektaklami – tym razem mogłem wciągnąć go na moment do mojego świata – dodaje Miuosh.


Miłosz Miuosh Borycki, znany raper i producent muzyczny, jest inicjatorem i twórcą nowego, niezwykłego muzycznego mega projektu z udziałem zespołu Śląsk oraz plejady gwiazd polskiej sceny muzycznej. Do wykonania utworu Mantra zaprosił Igora Herbuta, wokalistę, kompozytora, autora tekstów.

https://youtu.be/7A24kqm9XaM

Mantra to już trzeci utwór promujący projekt Pieśni współczesne. Ponad miesiąc temu, 9 czerwca swoją premierę miał pierwszy singiel, zatytułowany Doliny, którego gwiazdą jest Jakub Józef Orliński – światowej sławy kontratenor, laureat m. in. Paszportu „Polityki” w kategorii muzyka poważna za rok 2019, nagrody magazynu „The Gramophone” w Londynie dla najlepszego młodego artysty 2020, czy International Opera Awards 2021. Na początku lipca ukazał się drugi singiel Zmierzch nagrany wspólnie z zespołem Kwiat Jabłoni. Grupa, której liderami są rodzeństwo Katarzyna i Jacek Sienkiewicz, od swojego debiutu w marcu 2018 r. w zawrotnym tempie podbija serca polskiej publiczności, a ich utwory biją kolejne rekordy milionowych odsłon w internecie.

https://youtu.be/SRYGpDpfIQs

https://youtu.be/RD3K6IbQVu0

Pieśni współczesne - wspólny album Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk i Miuosha to projekt przełomowy, w którym niezwykły potencjał jednego z najstarszych i najbardziej docenianych zespołów folklorystycznych w Polsce i Europie kontrastuje z muzyką miejską, współczesną i korzystającą z zupełnie innych niż klasyczne form wyrazu. Miuosh jest autorem całości muzyki i wszystkich tekstów, które sięgają do tradycji ludowych, stanowiących fundament repertuar Śląska, a podsycone lokalną mitologią i świeżym spojrzeniem na współczesne wyzwania tworzą opowieść o ludziach zmagających się z teraźniejszymi problemami, jednocześnie nie zapominającymi o szacunku dla tradycji.

Pieśni współczesne opowiadają na nowo ludowe historie, znane z repertuaru Zespołu Śląsk. W aktualny sposób poruszają ponadczasową tematykę śmiało czerpiąc z tradycji pieśni ludowych Śląska i Beskidu Śląskiego, nawiązując do ludowych wierzeń, wartości i historii. Wykonywane są przez najlepszych i najciekawszych wokalistów współczesnej muzyki rozrywkowej i klasycznej w Polsce.

W projekcie wzięło udział ponad 140 osób: wokalistów i instrumentalistów, w tym niezwykły i doceniany na całym świecie Zespół Pieśni i Tańca Śląsk oraz plejada najciekawszych wykonawców współczesnej muzyki rozrywkowej i klasycznej w naszym kraju, takich jak Błażej Król, Bela Komoszyńska, Ralph Kaminski, Igor Herbut, Natalia Grosiak, Julia Pietrucha, Tomasz Organek, Jakub Józef Orliński, Andrzej Smolik, Marcin Wyrostek, Kora czy duet Kwiat Jabłoni.

Dla liczącego niemal 80 lat Zespołu „Śląsk”, który koncertował w 44 krajach na pięciu kontynentach to pierwszy taki projekt. Dla Miuosha, który swoimi symfonicznymi projektami-koncertami z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia potrafił zapełnić największy stadion w Polsce, to również nowe doświadczenie artystyczne i produkcyjne.

Album ukaże się 24.09.2021 w trzech formatach: CD, wersji limitowanej CD oraz płyty winylowej. Całość będzie dostępna także w wersji cyfrowej. Album Pieśni współczesne można zamawiać w przedsprzedaży
(w dwóch wersjach) na stronie http://piesniwspolczesne.com


Wydawcy albumu:

Fandango Records, Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury jest współwydawcą albumu Pieśni współczesne. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Partnerzy albumu:

Miasto Katowice, Zespół Śląsk, Ladidadi, Osom Studios

Źródło:

Materiał nadesłany