EN

12.06.2021, 12:41 Wersja do druku

Warszawa. Premiera książki Michała Zadary "Sprawiedliwość 1968-2018" w Teatrze Powszechnym

16 czerwca w Teatrze Powszechnym w Warszawie - po spektaklu "Sprawiedliwość" - odbędzie się spotkanie autorskie z Michałem Zadarą, autorem tomu pod tytułem "Sprawiedliwość 1968–2018" - poinformował PAP rzecznik prasowy teatru Mateusz Węgrzyn.

fot. mat. teatru

"Publikacja krakowskiego Wydawnictwa +Żywosłowie+, Teatru Powszechnego i CENTRALI stanowi podsumowanie czterech lat pracy interdyscyplinarnego zespołu; bada, czy dziś ktokolwiek mógłby ponieść indywidualną odpowiedzialność karną za działania, które mogły potencjalnie przyczynić się do kampanii antysemickiej państwa polskiego w latach 1967–70" - czytamy o książce.

"W latach 1967–70 polskie państwo zaangażowało się w czystkę etniczną. Politycy wyznaczyli obiekt dyskryminacji, urzędnicy wydawali i podpisywali dokumenty, dziennikarze napędzali nienawiść, a służby egzekwowały tę politykę. Trzynaście tysięcy Polaków narodowości żydowskiej zostało pozbawionych obywatelstwa i wypędzonych. Cała akcja była niezgodna z prawem, a koszty dla społeczeństwa i państwa ogromne. Nikt nie stanął nigdy przed sądem" - napisano w przesłanej PAP informacji.

Przypomniano, że "w roku 2018 reżyser Michał Zadara zadał pytanie: czy ktoś może dziś, pięćdziesiąt lat później, ponieść odpowiedzialność karną za działania, które mogły przyczynić się do wypędzeń z lat 1968–1970?", a "jeśli okazałoby się, że można dziś oskarżać ludzi o udział w tej zbrodni – czy należy to robić?".

Jak wyjaśniono, "Zadara zebrał zespół specjalistów i specjalistek z dziedzin prawa, historii, teatru i filozofii, by w interdyscyplinarnym dochodzeniu odpowiedzieć na te pytania prawne oraz etyczne".

Zaznaczono, że "zespół ekspercki +Sprawiedliwości+, w ramach szczegółowego śledztwa, zbadał zaangażowanie wielu polityków, urzędników, pracodawców oraz dziennikarzy". "Znalazł tylko dwie osoby, które w roku 2018 jeszcze żyły, a których działania mogły potencjalnie przyczynić się do kampanii antysemickiej" - czytamy.

Podkreślono, że zespół ekspercki "sformułował projekt +Zawiadomienia+ o możliwości popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości: dokument zawiera opis działań tych osób i tłumaczy, dlaczego one mogłyby, w opinii autorów, kwalifikować się jako zbrodnia przeciwko ludzkości". "Argumentacja ta znalazła się w spektaklu +Sprawiedliwość+, wciąż granym w Teatrze Powszechnym w Warszawie" - wyjaśniono.

Jak wyjaśniono, na książkę "Sprawiedliwość 1968-2018" składają się: tekst dramatu "Sprawiedliwość", "Zawiadomienie" wraz z załącznikami oraz wszystkie inne dokumenty dotyczące tej sprawy.

Spotkanie autorskie, które poprowadzi dziennikarka "Polityki" Justyna Sobolewska, rozpocznie się 16 czerwca ok. godz. 21.

Źródło:

PAP