EN

12.10.2023, 19:11 Wersja do druku

Warszawa. Premiera „Króla zwierząt” wg Itala Calvina w Teatrze Powszechnym

Już 20 i 21 października 2023 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędą się premierowe pokazy spektaklu „Król zwierząt” w reżyserii Karoliny Porcari. „Król zwierząt” to spektakl dla widzów od 12. roku życia oparty na „Baśniach włoskich” Itala Calvina. To pełna zwrotów akcji historia dzielnej Stelliny, która z pomocą zwierzęcych przyjaciół mierzy się z własnymi lękami i podejmuje walkę z okrutnym Królem zwierząt.

proj. Studio Homework / mat. teatru

Premierowe pokazy spektaklu zaplanowane zostały na czas obchodów Tygodnia Języka Włoskiego oraz zaledwie kilka dni po 100. rocznicy urodzin wielkiego włoskiego pisarza, Itala Calvina. Patronat honorowy nad spektaklem objęła Ambasada Włoch w Warszawie, a partnerem spektaklu jest Włoski Instytut Kultury w Warszawie. Wszystkie październikowe przedstawienia będą zagrane z tłumaczeniem na język włoski.

W obsadzie: Klara Bielawka, Magdalena Celmer, Mamadou Góo Bâ oraz Mateusz Łasowski. Muzykę skomponował i będzie wykonywał ją na żywo na scenie Hubert Zemler. Za dramaturgię i scenariusz odpowiada Krzysztof Szekalski, scenografię i kostiumy zaprojektował Łukasz Błażejewski, a choreografię – Urszula Parol.

Miesiąc po premierze, 19 listopada, spektakl będzie zaprezentowany w Krakowie w ramach międzynarodowego festiwalu Mała Boska Komedia. Kolejne pokazy w Warszawie: 12, 13 i 14 stycznia 2024 roku.

„Król zwierząt”
pokazy premierowe: 
20 października 2023 r. o godz. 19.30 oraz 21 października o godz. 15.00
kolejne pokazy: 
22 października o godz. 15:00, a także 12-14 stycznia 2024 r.

reżyseria: Karolina Porcari
tekst: Krzysztof Szekalski
scenografia i kostiumy: Łukasz Błażejewski
muzyka (kompozycja utworów i gra na żywo): Hubert Zemler
choreografia: Urszula Parol
inspicjentka: Bazhena Shamovich
obsada: Klara Bielawka, Magdalena Celmer (gościnnie), Mamadou Góo Bâ, Mateusz Łasowski.

Historia młodej Stelliny, która opuszcza dom rodzinny i wyrusza w daleką podróż. Pewnego dnia dziewczyna poznaje króla, który zabiera ją do opustoszałego pałacu. Stellina wyczuwa w nim skrywaną tajemnicę. Pałac okazuje się więzieniem. Dziewczyna dowiaduje się, że Król zwierząt jest groźnym i okrutnym władcą: w ukrytej komnacie więzi ludzi i zwierzęta, których potem brutalnie karze.

Czy bohaterka odnajdzie w sobie siłę, żeby wybrnąć z tej pułapki? Stellina spotyka na swej drodze trzy postaci: Małpę, Węża i Sukę. Każda z nich posiada inną moc i pomaga jej odkryć te niecodzienne zdolności w sobie. Bohaterka balansuje pomiędzy światem ludzkim i zwierzęcym, których nie dzieli żadna hierarchia, a które razem tworzą magiczną rzeczywistość pełną zaklęć i niespodzianek. Stellina staje do walki z Królem zwierząt. Trójka bohaterów pomaga jej w tej rozgrywce. Czy uda się pokonać Króla zwierząt? Czy historia Stelliny i Króla zwierząt zakończy się happy endem?

„Król zwierząt” to spektakl przeznaczony dla młodej widowni od 12. roku życia. Podstawą literacką są „Baśnie włoskie” Itala Calvina (m.in. „Król zwierząt”, „Wąż”, „Trzy psy” i „Papuga”). Wybitny pisarz zebrał z różnych włoskich regionów przekazy i legendy ludowe, i opowiedział je na nowo. Wiele z nich łączy perspektywę ludzką i zwierzęcą. Maski zwierzęce to metafory pewnych zachowań, wartości i talentów, które tworzą odrębne światy. Jednak nie zawsze są one tylko piękne i symboliczne. Nie zawsze też opowieści Calvina mają szczęśliwe zakończenie, ale każda z nich posiada głęboką warstwę emocjonalną i filozoficzną.

Karolina Porcari – włosko-polska aktorka, scenarzystka i reżyserka filmowa, telewizyjna i teatralna. Ukończyła wydział aktorstwa na PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie (obecnie: Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego) oraz kurs reżyserii „Studio prób” w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie.

Zagrała wiele ról filmowych i teatralnych, m.in. w spektaklach: „Hamlet” w reż. Radka Rychcika, „Bracia Karamazow” w reż. Janusza Opryńskiego, w monodramie „Luna” w reż. Artura Urbańskiego; w filmach: „Come l’ombra” Mariny Spada, „Mały zgon” Juliusza Machulskiego i „Ojciec” Artura Urbańskiego. Zadebiutowała jako reżyserka spektaklem „Zła matka”, ironiczną refleksją nad kobiecością i macierzyństwem, za który dostała nagrodę za reżyserię na TopOFFfestival w Tychach 2018. Spektakl „Zła matka” jest wystawiany w Polsce i za granicą, w sezonie 2017/2018 został uznany za najlepszy spektakl niezależny przez czasopismo „Teatr”. W 2018 r. wyreżyserowała we Włoszech swój pierwszy film krótkometrażowy – „Peccatrice” („Grzesznica”), za który dostała wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach. W 2022 r. zdobyła nagrodę im. Lucjana Bokińca na Festiwalu Filmowym w Gdyni, Srebrnego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym i wiele innych nagród za film „Victoria” (produkcja Studio Munka), komediodramat o kobiecie, która po pięćdziesiątce odkrywa swoją seksualność za pomocą wibratora.

Strona internetowa artystki: https://www.karolinaporcari.com/
Showreel: https://vimeo.com/604002353

Patronat honorowy spektaklu: Ambasada Włoch w Warszawie.

Partner spektaklu: Włoski Instytut Kultury w Warszawie.

Sponsor Główny spektaklu: Intesa Sanpaolo.

Źródło:

Materiał nadesłany